Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Źródło:
tvn24.pl
Donald Tusk z delegacją u prezydenta
Donald Tusk z delegacją u prezydenta TVN24
wideo 2/5
Donald Tusk z delegacją u prezydenta TVN24

Donald Tusk będzie najdłużej dotąd urzędującym premierem III Rzeczpospolitej i pierwszym politykiem, który po raz trzeci obejmie tę funkcję. Jak wyglądała droga dzisiejszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej do władzy? Co warto wiedzieć o Donaldzie Tusku?

Po wyborach parlamentarnych z 15 października liderzy trzech komitetów wyborczych: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) oraz Nowej Lewicy oświadczyli, że ich wspólnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Po nieudanej próbie sformowania rządu przez Mateusza Morawieckiego misję tworzenia rządu otrzymał dziś przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Tym samym Donald Tusk stał się pierwszym politykiem III Rzeczpospolitej, który stanie na czele rządu po raz trzeci. Jak przebiegała jego kariera polityczna?

ZOBACZ TEŻ: Tusk: prezydent powiedział, że nie będzie się wahał, jeżeli potwierdzi się opozycyjna większość

Donald Tusk - działalność opozycyjna

Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. W tym mieście chodził do szkoły podstawowej i liceum, a w 1976 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Cztery lata później uzyskał na nim stopień magistra, pisząc pracę związaną z Józefem Piłsudskim.

W czasie nauki zaangażował się w działalność opozycyjną wobec władz PRL, współpracował m.in. z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. W 1980 roku był inicjatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), które stało się częścią NSZZ "Solidarność". W Wydawnictwie Morskim, w którym pracował, został szefem Solidarności, był także dziennikarzem tygodnika "Samorządność".

W 1980 roku uczestniczył w strajku okupacyjnym na terenie Stoczni Gdańskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku ukrywał się, przez krótki czas przebywał również w areszcie. W latach 1984–1989 pracował jako robotnik na dużych wysokościach w spółdzielni "Świetlik", działając nadal w podziemnej Solidarności.

W 1983 roku założył miesięcznik "Przegląd Polityczny", w którym propagowano liberalizm gospodarczy i liberalną demokrację. Stał się tym samym jednym z liderów tzw. gdańskich liberałów, którzy wspierali Lecha Wałęsę. Niedługo później sformowali oni "Kongres Liberałów", a następnie, w 1990 roku, partię o nazwie Kongres Liberalno-Demokratyczny (KLD). Było to pierwsze proprzedsiębiorcze i proeuropejske ugrupowanie w kraju.

ZOBACZ TEŻ: W Sejmie posłowie z pięciu komitetów, ale z 17 partii. Analiza podziału mandatów

Powstanie Platformy Obywatelskiej

W latach 90. Tusk pełnił funkcję przewodniczącego KLD (1991-1994), z ramienia którego został posłem I kadencji Sejmu (1991-1993). W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 1993 roku KLD nie przekroczyło 5-procentowego progu wyborczego, w rezultacie czego Donald Tusk nie dostał się do parlamentu. W 1994 roku wraz z Tadeuszem Mazowieckim doprowadził do zjednoczenia KLD i Unii Demokratycznej, zostając przewodniczącym nowej partii: Unii Wolności (UW). W 1997 roku z powodzeniem kandydował do Senatu IV kadencji, zostając następnie wicemarszałkiem tej izby.

W 2001 roku został współzałożycielem Platformy Obywatelskiej, wraz z Maciejem Płażyńskim z Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) i Andrzejem Olechowskim. W wyborach z 23 września 2001 roku PO uzyskała 12,6 proc. głosów, co zapewniło jej 65 mandatów w Sejmie i tym samym uczyniło największym ugrupowaniem opozycyjnym wobec koalicji SLD-UP. Donald Tusk uzyskał wówczas mandat poselski, zaś dwa lata później - w czerwcu 2003 roku - został także przewodniczącym PO po odejściu z partii Macieja Płażyńskiego.

W kolejnych wyborach parlamentarnych 25 września 2005 roku kierowana przez Donalda Tuska PO zdobyła 24,14 proc. poparcia i 133 mandaty, uzyskując jednak drugi wynik w kraju po Prawie i Sprawiedliwości, które zdobyło niespełna trzy punkty procentowe więcej poparcia i 155 mandatów. W wyborach tych Donald Tusk ponownie uzyskał mandat poselski, zarazem jednak startując w wyborach prezydenckich. W zorganizowanej 9 października I turze wyborów prezydenckich Tusk osiągnął najlepszy wynik, zdobywając 36,33 proc. głosów, wyprzedzając Lecha Kaczyńskiego z 33,10 proc. głosów. W II turze wyborów na lidera PO zagłosowało jednak 45,96 proc. wyborców i prezydentem wybrany został ostatecznie Lech Kaczyński.

Donald Tusk premierem

Dwa lata później, w przyspieszonych wyborach parlamentarnych po rozpadzie koalicji PiS-Samoobrona-LPR, kierowana przez Tuska Platforma Obywatelska po raz pierwszy zdobyła największe poparcie. Uzyskała wówczas 41,51 proc. głosów, co przełożyło się na 209 mandatów w Sejmie i 60 w Senacie. Startując z Warszawy, Donald Tusk uzyskał zaś mandat poselski z rekordowym wynikiem 534 241 zdobytych głosów - wówczas najwyższym w najnowszej historii Polski. PO po wyborach utworzyło koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, zdobywając w ten sposób większość sejmową, a 9 listopada Donald Tusk został po raz pierwszy desygnowany na urząd Prezesa Rady Ministrów.

W 2010 roku Donald Tusk ponownie został wybrany przewodniczącym PO, prowadząc tę partię do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych 9 października 2011 roku. PO uzyskała wówczas 39,18 proc. głosów i 207 mandatów, a większość parlamentarną ponownie utworzyła koalicja PO-PSL. Tusk w Warszawie zdobył wówczas 374 920 głosów. 18 listopada 2011 roku Donald Tusk po raz drugi został powołany przez prezydenta na urząd premiera, pełniąc tę funkcję do 9 września 2014 roku i zostając najdłużej w historii III RP urzędującym premierem. Został również pierwszym polskim premierem, który uzyskał reelekcję.

ZOBACZ TEŻ: Tusk szefem Rady Europejskiej

Tusk szefem Rady Europejskiej

W trakcie drugiej kadencji na stanowisku premiera Donald Tusk pojawił się w Brukseli w gronie osób rozpatrywanych jako możliwy nowy przewodniczący Rady Europejskiej, jednej z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, odpowiedzialnej za wyznaczanie kierunków unijnej polityki.

30 sierpnia 2014 roku oficjalnie zaakceptowano kandydaturę Tuska na to stanowisko. O poparcie dla niego zabiegać miała niemiecka kanclerz Angela Merkel, ale pierwszym krajem, który oficjalnie je zadeklarował, była Wielka Brytania. Wkrótce Donald Tusk doczekał się poparcia trzech dużych europejskich stolic: Berlina, Londynu i Paryża, a także Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Ostatecznie Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej 1 grudnia 2014 roku, wcześniej ustępując z funkcji przewodniczącego PO i premiera.

9 marca 2017 roku Donald Tusk został niemal jednogłośnie wybrany na drugą 2,5-letnią kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jedynym unijnym rządem, który się wówczas sprzeciwił jego wyborowi, był polski rząd Prawa i Sprawiedliwości reprezentowany przez Beatę Szydło. Mimo tego sprzeciwu Tusk uzyskał jednak reelekcję i pozostał na tym stanowisku do 30 listopada 2019 roku.

Dziesięć dni przed końcem swojej drugiej kadencji jako szefa RE Donald Tusk został następnie wybrany na inne prestiżowe stanowisko w unijnych strukturach. W grudniu 2019 roku objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, czyli największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim, skupiającego partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Funkcję tę pełnił do końca maja 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Rządzić bez większości w Sejmie? Scenariusze wyboru rządu

Powrót do polskiej polityki

Jeszcze pozostając przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk rozpoczął powrót do polskiej polityki. 3 lipca 2021 roku ponownie zaczął pełnić obowiązki przewodniczącego PO, przejmując je od Borysa Budki, a pod koniec października został oficjalnie wybrany przewodniczącym założonej przez siebie partii.

Kierowana przez niego PO wystartowała w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku w ramach Koalicji Obywatelskiej (KO) zrzeszającej również partie Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Koalicja ta uzyskała 30,7 proc. głosów, osiągając tym samym drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości, które zdobyło 35,38 proc. głosów. Wynik ten pozwolił KO na wprowadzenie do Sejmu 157 posłów oraz do Senatu 41 senatorów.

Sam Donald Tusk, startując z Warszawy, zdobył w tych wyborach 538 634 głosy, bijąc tym samym własny rekord poparcia uzyskanego kiedykolwiek przez kandydata do parlamentu III Rzeczpospolitej.

Donald Tusk ma żonę Małgorzatę, ślub wzięli w 1978 roku. Mają dwójkę dzieci - syna Michała urodzonego w 1982 roku i córkę Katarzynę urodzoną w 1987 roku. Jako dziadkowie doczekali się pięciorga wnucząt. Rodzinny dom premiera znajduje się w Sopocie.

Autorka/Autor:pb//mm,az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą zmianę w pogodzie. Weekend zapowiada się jeszcze wiosennie ciepło, jednak za sprawą przebudowania pola barycznego do naszej części kontynentu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze. Pojawią się lokalne opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

To wstrząsająca tragedia. Wszędzie było mnóstwo policji, karetek, zaczęło się udzielanie pomocy - relacjonował jeden ze świadków, który pojawił się w okolicy placu Rodła w Szczecinie po tym, jak rozpędzony samochód potrącił grupę osób czekających na tramwaj. - Ostatni raz do takiego koszmaru doszło ponad pół wieku temu - mówił inny szczecinianin.

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Źródło:
tvn24.pl

W centrum Szczecina rozpędzony samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku, a następnie odjechał i zderzył się z trzema innymi pojazdami. Poszkodowanych jest 19 osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Kierowca zbiegł, ale został już zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. Według wstępnych informacji kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Nie był wcześniej znany policji. Służby podkreślają, że nie był to akt terroru.

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Treść - zarówno uchwały, jak i ustawy - jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych. Mam nadzieję, że na początku tygodnia poznamy tę treść - tak o planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Źródło:
TVN24

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jestem premierem, więc to oczywiste, że mamy w końcu te 600 miliardów z Unii - tak decyzję o odblokowaniu europejskich środków dla Polski podsumował w piątek wieczorem Donald Tusk. Spot, w którym wystąpił szef rządu, nawiązywał do popularnego internetowego trendu.

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

To rok 2022 był kluczowy - mówił w programie "BezKitu" Krzysztof Paszyk (PSL) na temat kryzysu związanego z napływem ukraińskich produktów przez polską granicę. - Wtedy nic, ale to nic nie robiliście - dodał, zwracając się do drugiego z gości, Krzysztofa Ciecióry (KP PiS). - Na pewno nie zrobiliśmy wszystkiego. Tutaj nie będę zaczarowywał rzeczywistości. My ponieśliśmy też za to konsekwencje. Zadziałaliśmy na pewno z pewnym opóźnieniem - stwierdził Ciecióra.

Poseł PiS: w kwestii ukraińskiego zboża nie zrobiliśmy wszystkiego, zadziałaliśmy z opóźnieniem

Poseł PiS: w kwestii ukraińskiego zboża nie zrobiliśmy wszystkiego, zadziałaliśmy z opóźnieniem

Źródło:
TVN24

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca przejechał przez przejście dla pieszych. Kilka metrów dalej na liczniku miał już 45 kilometrów na godzinę, gdy przed maską przebiegła mu młoda kobieta. Wybiegła z przystanku autobusowego na tramwaj po drugiej stronie trzypasmowej drogi, pełnej samochodów jadących w obu kierunkach.

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Aleksiej Nawalny został w piątek pochowany na cmentarzu Borysowskim w Moskwie - poinformował współpracownik zmarłego opozycjonisty Iwan Żdanow. Przekazał, że trumna została opuszczona do grobu przy akompaniamencie utworu "My Way" Franka Sinatry. Na uroczystościach pojawili się ambasadorzy USA i Polski w Rosji Lynne Tracy i Krzysztof Krajewski, ale policja nie wpuściła tysięcy osób chcących pożegnać Nawalnego.

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Meduza, tvn24.pl, Reuters, Mediazona

Niemiecki dziennik "Welt" komentując czwartkowe orędzie Władimira Putina ocenia, że Zachód "powinien zastosować się do znanej maksymy: chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Autorzy artykułu stwierdzają, że nie ma innej możliwości, "gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość".

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żołnierz Bundeswehry zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko. Sprawca - jak donosi agencja dpa - oddał się potem w ręce policji. Do tragedii doszło w nocy z czwartku na piątek w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Bild, Deutsche Welle

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób przez całą noc stało w kolejce do urzędu miasta, by złożyć wniosek w ramach programu "Mieszkanie za remont" w Krakowie. 1 marca był pierwszym dniem przyjmowania dokumentów, jednak pierwsi petenci czekali już od godziny 15 poprzedniego dnia. - Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania - przyznaje wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider. Dodaje jednak, że miejsce w kolejce ma ostatecznie niewielkie znaczenie.

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liderzy obozu rządzącego w piątek spotkali się nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w gabinecie marszałka Sejmu. Jak zgodnie przekonują, rozmowy miały dotyczyć spraw bieżących, ale także kwestii spornych.

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Źródło:
Fakty TVN

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości" - apeluje w swoich mediach społecznościowych polska policja i ostrzega przed fałszywymi mailami rzekomo pochodzącymi od szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia. Oszuści twierdzą w rozsyłanych wiadomościach, że szef polskiej policji żąda natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość w związku z "toczącym się postępowaniem sądowym". Funkcjonariusze ostrzegają, że może być to próba kradzieży danych.

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP, X

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 31 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia 24 dla TOK FM. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 22 procent poparcia. Trzecia Droga Szymona Hołowni i PSL, a także Nowa Lewica uzyskałyby trzecie miejsce, zdobywając po 11 procent. Na Konfederację głos oddałoby 10 procent respondentów.

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Źródło:
TOK FM

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber (PiS) poinformował w wywiadzie dla portalu metropoliabydgoska.pl o rozstaniu z żoną. Ona sama odniosła się do deklaracji męża w mediach społecznościowych. "Nie znalazł czasu, by powiedzieć mi to w twarz" - napisała.

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Źródło:
metropoliabydgoska.pl, Instagram

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wydajemy ogromne pieniądze na obronność. Bardzo chętnie bym je wydał na edukację, kulturę, naukę, ale gdzie będzie nasza edukacja, nasza nauka i nasza kultura, jak będzie tu na powrót Rosja - mówił w Mławie prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Nigdy więcej tutaj rosyjskich porządków, nigdy więcej tutaj ruskiego miru - podkreślił.

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Źródło:
PAP

Dwa francuskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty. To samolot transportowy An-72 oraz dwa Su-30-M - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w mediach społecznościowych. Dodano, że Antonowa przechwycono na wodach międzynarodowych na północ od Polski.

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua

Egzamin z mikrobiologii na Uniwersytecie w Mediolanie zaliczyło tylko 10 z 408 studentów medycyny. Rezultat ten odbił się szerokim echem w światowych mediach, a wszystko za sprawą egzaminatora, którym był znany włoski wirusolog Roberto Burioni. To nie pierwszy raz, gdy zrobiło się o nim głośno - we Włoszech ten ceniony naukowiec ma wręcz status celebryty.

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

Źródło:
Science, Italia Oggi, TVN24.pl

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

"Ten, kto kontroluje melanż, kontroluje wszechświat" - stwierdza jeden z bohaterów "Diuny", baron Vladimir Harkonnen. Melanż, surowiec znany też jako przyprawa, jest najcenniejszym towarem w stworzonym przez Franka Herberta świecie i stanowi jeden z filarów fabuły powieści. Tylko czym właściwie jest tajemnicza substancja, która barwi oczy na błękit? Jej praktyczne znaczenie jest nie do przecenienia.  

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Źródło:
The New Yorker, Nerdist, TVN24.pl

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl