Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Źródło:
tvn24.pl
Donald Tusk z delegacją u prezydenta
Donald Tusk z delegacją u prezydenta TVN24
wideo 2/5
Donald Tusk z delegacją u prezydenta TVN24

Donald Tusk będzie najdłużej dotąd urzędującym premierem III Rzeczpospolitej i pierwszym politykiem, który po raz trzeci obejmie tę funkcję. Jak wyglądała droga dzisiejszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej do władzy? Co warto wiedzieć o Donaldzie Tusku?

Po wyborach parlamentarnych z 15 października liderzy trzech komitetów wyborczych: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) oraz Nowej Lewicy oświadczyli, że ich wspólnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Po nieudanej próbie sformowania rządu przez Mateusza Morawieckiego misję tworzenia rządu otrzymał dziś przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Tym samym Donald Tusk stał się pierwszym politykiem III Rzeczpospolitej, który stanie na czele rządu po raz trzeci. Jak przebiegała jego kariera polityczna?

ZOBACZ TEŻ: Tusk: prezydent powiedział, że nie będzie się wahał, jeżeli potwierdzi się opozycyjna większość

Donald Tusk - działalność opozycyjna

Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. W tym mieście chodził do szkoły podstawowej i liceum, a w 1976 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Cztery lata później uzyskał na nim stopień magistra, pisząc pracę związaną z Józefem Piłsudskim.

W czasie nauki zaangażował się w działalność opozycyjną wobec władz PRL, współpracował m.in. z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. W 1980 roku był inicjatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), które stało się częścią NSZZ "Solidarność". W Wydawnictwie Morskim, w którym pracował, został szefem Solidarności, był także dziennikarzem tygodnika "Samorządność".

W 1980 roku uczestniczył w strajku okupacyjnym na terenie Stoczni Gdańskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku ukrywał się, przez krótki czas przebywał również w areszcie. W latach 1984–1989 pracował jako robotnik na dużych wysokościach w spółdzielni "Świetlik", działając nadal w podziemnej Solidarności.

W 1983 roku założył miesięcznik "Przegląd Polityczny", w którym propagowano liberalizm gospodarczy i liberalną demokrację. Stał się tym samym jednym z liderów tzw. gdańskich liberałów, którzy wspierali Lecha Wałęsę. Niedługo później sformowali oni "Kongres Liberałów", a następnie, w 1990 roku, partię o nazwie Kongres Liberalno-Demokratyczny (KLD). Było to pierwsze proprzedsiębiorcze i proeuropejske ugrupowanie w kraju.

ZOBACZ TEŻ: W Sejmie posłowie z pięciu komitetów, ale z 17 partii. Analiza podziału mandatów

Powstanie Platformy Obywatelskiej

W latach 90. Tusk pełnił funkcję przewodniczącego KLD (1991-1994), z ramienia którego został posłem I kadencji Sejmu (1991-1993). W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 1993 roku KLD nie przekroczyło 5-procentowego progu wyborczego, w rezultacie czego Donald Tusk nie dostał się do parlamentu. W 1994 roku wraz z Tadeuszem Mazowieckim doprowadził do zjednoczenia KLD i Unii Demokratycznej, zostając przewodniczącym nowej partii: Unii Wolności (UW). W 1997 roku z powodzeniem kandydował do Senatu IV kadencji, zostając następnie wicemarszałkiem tej izby.

W 2001 roku został współzałożycielem Platformy Obywatelskiej, wraz z Maciejem Płażyńskim z Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) i Andrzejem Olechowskim. W wyborach z 23 września 2001 roku PO uzyskała 12,6 proc. głosów, co zapewniło jej 65 mandatów w Sejmie i tym samym uczyniło największym ugrupowaniem opozycyjnym wobec koalicji SLD-UP. Donald Tusk uzyskał wówczas mandat poselski, zaś dwa lata później - w czerwcu 2003 roku - został także przewodniczącym PO po odejściu z partii Macieja Płażyńskiego.

W kolejnych wyborach parlamentarnych 25 września 2005 roku kierowana przez Donalda Tuska PO zdobyła 24,14 proc. poparcia i 133 mandaty, uzyskując jednak drugi wynik w kraju po Prawie i Sprawiedliwości, które zdobyło niespełna trzy punkty procentowe więcej poparcia i 155 mandatów. W wyborach tych Donald Tusk ponownie uzyskał mandat poselski, zarazem jednak startując w wyborach prezydenckich. W zorganizowanej 9 października I turze wyborów prezydenckich Tusk osiągnął najlepszy wynik, zdobywając 36,33 proc. głosów, wyprzedzając Lecha Kaczyńskiego z 33,10 proc. głosów. W II turze wyborów na lidera PO zagłosowało jednak 45,96 proc. wyborców i prezydentem wybrany został ostatecznie Lech Kaczyński.

Donald Tusk premierem

Dwa lata później, w przyspieszonych wyborach parlamentarnych po rozpadzie koalicji PiS-Samoobrona-LPR, kierowana przez Tuska Platforma Obywatelska po raz pierwszy zdobyła największe poparcie. Uzyskała wówczas 41,51 proc. głosów, co przełożyło się na 209 mandatów w Sejmie i 60 w Senacie. Startując z Warszawy, Donald Tusk uzyskał zaś mandat poselski z rekordowym wynikiem 534 241 zdobytych głosów - wówczas najwyższym w najnowszej historii Polski. PO po wyborach utworzyło koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, zdobywając w ten sposób większość sejmową, a 9 listopada Donald Tusk został po raz pierwszy desygnowany na urząd Prezesa Rady Ministrów.

W 2010 roku Donald Tusk ponownie został wybrany przewodniczącym PO, prowadząc tę partię do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych 9 października 2011 roku. PO uzyskała wówczas 39,18 proc. głosów i 207 mandatów, a większość parlamentarną ponownie utworzyła koalicja PO-PSL. Tusk w Warszawie zdobył wówczas 374 920 głosów. 18 listopada 2011 roku Donald Tusk po raz drugi został powołany przez prezydenta na urząd premiera, pełniąc tę funkcję do 9 września 2014 roku i zostając najdłużej w historii III RP urzędującym premierem. Został również pierwszym polskim premierem, który uzyskał reelekcję.

ZOBACZ TEŻ: Tusk szefem Rady Europejskiej

Tusk szefem Rady Europejskiej

W trakcie drugiej kadencji na stanowisku premiera Donald Tusk pojawił się w Brukseli w gronie osób rozpatrywanych jako możliwy nowy przewodniczący Rady Europejskiej, jednej z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, odpowiedzialnej za wyznaczanie kierunków unijnej polityki.

30 sierpnia 2014 roku oficjalnie zaakceptowano kandydaturę Tuska na to stanowisko. O poparcie dla niego zabiegać miała niemiecka kanclerz Angela Merkel, ale pierwszym krajem, który oficjalnie je zadeklarował, była Wielka Brytania. Wkrótce Donald Tusk doczekał się poparcia trzech dużych europejskich stolic: Berlina, Londynu i Paryża, a także Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Ostatecznie Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej 1 grudnia 2014 roku, wcześniej ustępując z funkcji przewodniczącego PO i premiera.

9 marca 2017 roku Donald Tusk został niemal jednogłośnie wybrany na drugą 2,5-letnią kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jedynym unijnym rządem, który się wówczas sprzeciwił jego wyborowi, był polski rząd Prawa i Sprawiedliwości reprezentowany przez Beatę Szydło. Mimo tego sprzeciwu Tusk uzyskał jednak reelekcję i pozostał na tym stanowisku do 30 listopada 2019 roku.

Dziesięć dni przed końcem swojej drugiej kadencji jako szefa RE Donald Tusk został następnie wybrany na inne prestiżowe stanowisko w unijnych strukturach. W grudniu 2019 roku objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, czyli największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim, skupiającego partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Funkcję tę pełnił do końca maja 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Rządzić bez większości w Sejmie? Scenariusze wyboru rządu

Powrót do polskiej polityki

Jeszcze pozostając przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk rozpoczął powrót do polskiej polityki. 3 lipca 2021 roku ponownie zaczął pełnić obowiązki przewodniczącego PO, przejmując je od Borysa Budki, a pod koniec października został oficjalnie wybrany przewodniczącym założonej przez siebie partii.

Kierowana przez niego PO wystartowała w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku w ramach Koalicji Obywatelskiej (KO) zrzeszającej również partie Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Koalicja ta uzyskała 30,7 proc. głosów, osiągając tym samym drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości, które zdobyło 35,38 proc. głosów. Wynik ten pozwolił KO na wprowadzenie do Sejmu 157 posłów oraz do Senatu 41 senatorów.

Sam Donald Tusk, startując z Warszawy, zdobył w tych wyborach 538 634 głosy, bijąc tym samym własny rekord poparcia uzyskanego kiedykolwiek przez kandydata do parlamentu III Rzeczpospolitej.

Donald Tusk ma żonę Małgorzatę, ślub wzięli w 1978 roku. Mają dwójkę dzieci - syna Michała urodzonego w 1982 roku i córkę Katarzynę urodzoną w 1987 roku. Jako dziadkowie doczekali się pięciorga wnucząt. Rodzinny dom premiera znajduje się w Sopocie.

Autorka/Autor:pb//mm,az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Spółka Orlen Trading Switzerland funkcjonowała "bez odpowiedniego nadzoru, dokumentacji i weryfikacji wykonawców" - informuje Spiegel. Tusk zapowiedział, że "upora się z Prawem i Sprawiedliwością środkami nie tylko politycznymi, ale i prawnymi" - dodaje austriacki ORF. Zagraniczne media komentują kontrowersje wokół Orlenu i spółki córki paliwowego giganta - Orlen Trading Switzerland, której były już szef jest podejrzewany o kontakty z Hezbollahem.

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Źródło:
ORF, Jerusalem Post, Swissinfo, Reuters, Spiegel

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje amerykański pisarz Paul Auster, autor między innymi "Trylogii nowojorskiej". Przyczyną śmierci były powikłania wywołane chorobą nowotworową płuc - podał w środę "New York Times". Miał 77 lat.

Zmarł pisarz Paul Auster

Zmarł pisarz Paul Auster

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ściągnięcie należności za mandat wystawiony w innym kraju było do tej pory dość skomplikowane i w niemal połowie przypadków niewykonalne. Teraz to się może zmienić. Nowe regulacje będą dotyczyć oczywiście Polaków wyjeżdżających za granicę, ale też obcokrajowców jeżdżących po naszych drogach.

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Drony zaatakowały w nocy z wtorku na środę rafinerię w Riazaniu w Rosji - poinformowały władze obwodu riazańskiego i rosyjskie niezależne kanały na Telegramie. To kolejny atak na zakład, należący do koncernu Rosnieft. Według portalu Politico po zmasowanych ostrzałach rafinerii i baz paliwowych Rosja, największy dostawca ropy na świecie, zaczyna mieć problem z benzyną. Strona ukraińska na razie nie odniosła się do kolejnego ataku na rafinerię. Pod koniec marca tego roku szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk oznajmił jednak, że "Ukraina będzie nadal uderzać w rosyjskie rafinerie ropy naftowej". "Takie ataki pokazały już swoją skuteczność" - podkreślił wtedy urzędnik.

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Źródło:
tvn24.pl, Politico

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Armatki wodne, gumowe kule i gaz łzawiący zostały użyte przez siły specjalne policji w Tbilisi do rozpędzenia we wtorek wieczorem protestu pod siedzibą gruzińskiego parlamentu. Jak informują lokalne media jedną z dotkliwie pobitych we wtorek wieczorem osób jest Lewan Chabeiszwili, lider głównej gruzińskiej partii opozycyjnej, Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Protest w którym uczestniczyły tysiące osób, to kolejna już demonstracja, odkąd rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie wznowiła na początku kwietnia procedowanie ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej także "ustawą rosyjską".

W Tbilisi policja użyła siły wobec protestujących przeciwko "ustawie rosyjskiej"

W Tbilisi policja użyła siły wobec protestujących przeciwko "ustawie rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24