PiS vs Tusk

6 marca 2017
Donald Tusk: Obiecuję, że was nie zawiodę
EBSTajani proponuje połączenie funkcji Tuska i Junckera

Przywódcy państw Unii Europejskiej ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Według unijnych źródeł przeciwko Tuskowi wypowiedział się tylko polski rząd.

"Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał na Twitterze premier Luksemburga Xavier Bettel, który jako pierwszy podał informację o decyzji.

Sam Tusk napisał zaś: "Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!".

Wybór szefa Rady Europejskiej był pierwszym punktem obrad szczytu UE. W tej części podjęcie decyzji zajęło niespełna pół godziny. Tusk opuścił wówczas salę obrad, a prowadzenie szczytu przejął premier Malty Joseph Muscat.

Donald Tusk: Obiecuję, że was nie zawiodę

Jak opowiadali dziennikarzom unijni urzędnicy, gdy przewodzenie obradom przejął od Tuska premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat, a Tusk wyszedł z sali obrad, głos zabrała polska premier. Brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski napisał na Twitterze, że Beata Szydło na sali powtórzyła argumenty, które znalazły się w liście do szefów państw UE.

Jak wynika z przecieków z sali obrad, głosowanie przeprowadzono w taki sposób, że zapytano najpierw, kto jest przeciw Tuskowi. Po podniesieniu ręki jedynie przez polską premier, nie prowadzono dalszego głosowania. Wcześniej bowiem uzgodniono, że jeśli ktoś będzie chciał się wstrzymać, może o tym powiedzieć reszcie przywódców - opowiadał unijny urzędnik. Po zakończeniu tego punktu Tusk wrócił na salę i Rada Europejska zajęła się dalszymi punktami szczytu, odnoszącymi się m.in. do migracji i sytuacji gospodarczej w UE.

Joseph Muscat gratuluje Donaldowi Tuskowi

Szydło zapowiadała, że nie poprze Tuska

Jeszcze tuż przed szczytem Szydło zapowiadała, że zamierza przypomnieć przywódcom, iż "dla wzajemnego szacunku, solidarności, dla poczucia wspólnoty jest potrzebne uszanowanie zdania wszystkich państw członkowskich". - Nic bez nas, bez naszej zgody. Dzisiaj warto przypomnieć tę główną zasadę, która buduje wspólnotę. Ja to zrobię - powiedziała Szydło. - Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Dla Polski jest oczywiste, że zasadami się nie handluje i nie ma zgody na to, żeby przewodniczącym Rady Europejskiej, kimkolwiek by był, została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi. To jest kwestia zasad - oświadczyła.

Szydło w Brukseli: nic bez nas, bez naszej zgody

Polski rząd przedstawił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego

Polski rząd, odmawiając poparcia dla Donalda Tuska, zgłosił na kilka dni przed szczytem innego kandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej, europosła - wówczas Platformy Obywatelskiej, wkrótce potem z tej partii wyrzuconego - Jacka Saryusz-Wolskiego.

W rozesłanym w przeddzień szczytu liście do unijnych przywódców Szydło zarzuciła Tuskowi, że przekroczył europejski mandat, używając swego autorytetu w ostrych sporach krajowych, dlatego jego ponowny wybór byłby w sprzeczności z "międzyrządowym charakterem prac Rady". Polski rząd nie przekonał jednak pozostałych państw UE, które już przed szczytem kolejno deklarowały poparcie dla kandydatury Tuska.

Komentarze po wyborze Tuska

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna uczestniczył w czwartek w szczycie Europejskiej Partii Ludowej, gdzie wspierał kandydaturę Tuska. Powiedział, że "reelekcja Donalda Tuska na funkcję szefa Rady Europejskiej to wielki, polski sukces".

- To zła decyzja dla Europy - tak ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Czas pokaże, czym będzie skutkował precedens polegający na dokonaniu wyboru wbrew stanowisku rządu kraju, z którego pochodzi kandydat - zaznaczyła.

Schetyna: Polska jest dumna z Donalda Tuska

- Siła złego na jednego. Przeżyjemy Tuska. Polska sobie z tym poradzi - tak wybór Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej skomentował Stanisław Pięta (PiS). - Rząd polski kogoś takiego jak Donald Tusk nie mógł poprzeć. To oczywiste dla każdego rozsądnego człowieka - dodał. Jego zdaniem, "liderzy innych państw mają swoją perspektywę".

"Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie"

- Martwię się tylko o tych, którzy niestety wyłamali się z tej wspólnoty, podkreślili, że dla nich spory wewnętrzne, kłótnie, nienawiść są ważniejsze niż interes Polski - mówiła Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Jarosław Kaczyński musi odkreślić w swoim kalendarzu kolejna porażkę. Nie wiem jak będzie z tym żył - dodała. Z koeli Jarosław Kaczyński zapytany o wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej nie odpowiedział.

"Polska sobie z tym poradzi"

"Zwycięstwo odniosła Polska i Europa". Kopacz o wyborze Tuska

"Panie prezesie, jak pan skomentuje wybór Donalda Tuska?"

PiS vs. Tusk

Źródło zdjęcia głównego: AP/EAST NEWS

"Polska ryzykuje wypadnięcie z Unii Europejskiej przez przypadek, ostrzega Donald Tusk", tytułuje we wtorek jeden ze swoich artykułów "Financial Times". Dziennik cytuje poniedziałkowe słowa szefa Rady Europejskiej, w których porównał obecny spór polskiego rządu z Brukselą do procesu, który doprowadził Brytyjczyków do brexitu. #PisząoPolsce.

Sugestie czy insynuacje, że chcę zablokować porozumienie Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności, są absurdalne - powiedział w środę w Strasburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zapewnił też, że w poniedziałek stawi się w warszawskim sądzie jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie powinien ingerować w polską politykę - tak według portalu "Politico" w czwartek miał powiedzieć bułgarski premier Bojko Borisow. Słowa te miały paść podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej, do którego okazją była inauguracja bułgarskiej prezydencji w Unii Europejskiej. "Nie komentowałem ani nie kwestionowałem bezstronności i neutralności szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Borisow.

Będę zawsze chciał pomóc tym, którzy chronią Europę, ale nigdy nie przejdę na stronę tych, którzy mówią o drugim człowieku z pogardą czy lekceważeniem - powiedział szef Rady Europejskiej w rozmowie z TVN24 BiS. W ten sposób odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Tusk zaczyna mówić "w taki sposób jak Polska".

"Politycy, którzy przypisują swoje porażki działaniom Rosji, są ligą nieudaczników" - napisał na Facebooku szef komisji do spraw spraw zagranicznych w rosyjskiej Radzie Federacji Konstantin Kosaczow. Odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Politycy komentują wpis Donalda Tuska, w którym skrytykował "strategię PiS". - Jeden tweet, a tyle emocji, to znaczy, że powiedział prawdę, skoro tak bardzo oburzyło to partię rządzącą - oceniła posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska. - To wyraz jego skrajnych emocji - mówił z kolei o tweecie przewodniczącego Rady Europejskiej europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało do Prokuratury Krajowej materiały uzupełniające marcowe zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę RP przez byłego premiera Donalda Tuska. Chodzi o decyzje dotyczące sposobu badania katastrofy smoleńskiej.

- Nie ma w tej chwili możliwości, by UE zastosowała wobec Polski sankcje za nieprzyjmowanie migrantów - mówi premier Beata Szydło w sobotnim wywiadzie dla "Super Expressu". UE musi wypracować skuteczną politykę migracyjną, niekończące się przyjmowanie migrantów do Europy nie jest rozwiązaniem - podkreśliła szefowa rządu.

Cały czas jest dużo trudniej atakować Beatę Szydło niż polityka mniej spokojnego czy mniej zgrabnego niż ona. Ociepla wizerunek rządu - mówił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w "Kropce nad i". Odniósł się do pogłosek, jakoby prezes PiS Jarosław Kaczyński nosił się z zamiarem zastąpienia obecnej premier wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Tusk jest ostatnio bardzo lansowany w kraju i PiS przynajmniej raz bardzo mu pomogło - ocenił europoseł Marek Jurek, nawiązując do wyborów na szefa Rady Europejskiej. - Zrobili Tuskowi show - dodał w kontekście przesłuchania Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze.