Donald Tusk o słowach Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego o Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24
Tusk o słowach Terleckiego i Suskiego: takie wypowiedzi są rujnujące dla naszej reputacji
Tusk o słowach Terleckiego i Suskiego: takie wypowiedzi są rujnujące dla naszej reputacjiTVN24
wideo 2/6
Tusk o słowach Terleckiego i Suskiego: takie wypowiedzi są rujnujące dla naszej reputacjiTVN24

Donald Tusk był w piątek gościem "Jeden na jeden" w TVN24. Komentował krytyczne wobec Unii Europejskiej słowa polityków PiS - Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego. - Takie wypowiedzi nie pozostają bez skutku, nie są bezkarne i są rujnujące dla naszej reputacji - ocenił pełniący obowiązki przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były szef Rady Europejskiej i były premier. - Dzisiejsi rządzący mają poważny dylemat polityczny. Większość z nich jest przekonana, że Unia Europejska jest przykrą koniecznością w najlepszym wypadku. I są myśli o tym, żeby z tej "okupacji brukselskiej" Polskę wyzwolić - dodał Tusk.

Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia". - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, no to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli. My nie chcemy wychodzić (…), ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i coś, co organiczny nasz rozwój - mówił Terlecki.

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DONALDEM TUSKIEM W TVN24 GO

Z kolei poseł PiS Marek Suski porównał walkę Polski z najeźdźcami podczas II wojny światowej do jej obecnych relacji z Unią Europejską. - Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - powiedział.

Marek Suski porównuje Unię do najeźdźców z czasów wojnyTVN24

Donald Tusk o słowach Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego o Unii Europejskiej

Słowa polityków PiS komentował w "Jeden na jeden" w TVN24 Donald Tusk, pełniący obowiązki przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były szef Rady Europejskiej.

Przyznał, że "nie ma w sobie takiego spokoju", że Polska pozostanie w Unii Europejskiej. - Taka retoryka, porównywanie Brukseli, Unii Europejskiej do Związku Radzieckiego, czy okupacji hitlerowskiej, takie słowa nie pozostają bez skutku, nie są bezkarne. Są rujnujące dla naszej reputacji w Europie - powiedział.

Polska pozostanie w Unii Europejskiej? Tusk: nie mam takiego spokoju w sobie, nikt nie powinien go mieć
Polska pozostanie w Unii Europejskiej? Tusk: nie mam takiego spokoju w sobie, nikt nie powinien go miećTVN24

Jak mówił, "stanem naturalnym" wśród Europejczyków "staje się atmosfera złożona z wielkich znaków, czy Polska w ogóle chce być uczestnikiem tego wielkiego projektu".

- Dzisiejsi rządzący mają poważny dylemat polityczny. Większość z nich jest przekonana, że Unia Europejska jest przykrą koniecznością w najlepszy wypadku. I są myśli o tym, żeby uwolnić się z tej "okupacji brukselskiej", Polskę wyzwolić. Jeśli nie jest to plan polityczny, to taka jest ich emocjonalna gotowość i intencja - mówił Tusk.

- Nie chcę udawać, że mam wiedzę, jak wyglądają konkretne plany, ale tego typu katastrofy, jak brexit czy ewentualne wyjście Polski z Unii zdarzają się nie dlatego, że ktoś to zaplanował, ale dlatego, że ktoś nie umiał zaplanować alternatywy dla takiego dramatu - dodał.

Tusk o Polsce w UE: możemy przestać być członkiem Unii szybciej, niż to się komukolwiek wydaje

Gość "Jeden na jeden" stwierdził, że "bardzo wiele nieszczęść wydarzało się w historii nie dlatego, że ktoś to nieszczęście zaplanował, ale dlatego, że ktoś był nieodpowiedzialny, niemądry, był hazardzistą". - A dzisiaj politykę PiS-u, jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe, charakteryzuje nieustanny i niepotrzebny hazard - ocenił.

Zdaniem byłego premiera i byłego szefa Rady Europejskiej "ostatnie wypowiedzi, nieustanne podważanie sensu bycia w Unii, kwestionowanie polskiego interesu i związku naszych narodowych interesów z Unią Europejską ma swoje konsekwencje". - Nawet jeśli to jest takie sobie paplanie. Czasem mam wrażenie, że Polską rządzą takie nieznośne bachory, które stać na wypowiedzenie każdej możliwej politycznej herezji - mówił.

W ocenie Tuska "to, czego naprawdę powinniśmy się obawiać, to to, że takie słowa, niemądre wypowiedzi, niemądre decyzje, mogą mieć swoje poważne konsekwencje". - Polska może przestać być członkiem Unii Europejskiej szybciej, niż to się komukolwiek wydaje - powiedział były premier.

Tusk: Front nie przebiega między Brukselą a Warszawą. Unia jest sojusznikiem Polaków

Tusk komentował też spór polskiego rządu z Komisją Europejską o praworządność i niezależność wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że "powinniśmy w Polsce zrozumieć jedną rzecz". - W sporze o polskie sądy, wymiar sprawiedliwości, front nie przebiega między Brukselą a Warszawą, między Unią Europejską a Polską. Front przebiega między Polakami, obywatelami a władzą, która robi wbrew interesom obywateli te pseudoreformy wymierzone w niezależne sądownictwo. W tym sensie Unia Europejska jest sojusznikiem Polaków. A problemem Polaków i Unii Europejskiej jest rząd, który wpadł na te koszmarne pomysły - stwierdził.

- Jeśli chodzi o kwestie decyzji, prób podejmowanych przez ministra Ziobrę i prezesa Kaczyńskiego w odniesieniu do niezależnych sądów, trybunału etc., to jest niezgodne nie tylko ze standardami europejskimi, ale też przeciwko najgłębiej pojętym interesom obywateli i Polski jako całości - dodał gość "Jeden na jeden".

Tusk: przekonuję w Komisji Europejskiej do tego, by nie karać Polski jako całości

Donald Tusk, odnosząc się do kar finansowych grożących Polsce, powiedział, że "jest blisko tego, żeby przekonać także te osoby, instytucje, które podejmują decyzje, by w sposób wyrazisty rozróżniały to, co jest złym rządem, a to, co jest Polską i interesem Polski". - Mogę powiedzieć, że wysłuchano mojej argumentacji, że karanie Polski jako państwa, jako całości, nie będzie miało większego sensu - przekazał.

Tusk: wysłuchano mojej argumentacji, że karanie Polski jako państwa, jako całości, nie będzie miało większego sensu
Tusk: wysłuchano mojej argumentacji, że karanie Polski jako państwa, jako całości, nie będzie miało większego sensuTVN24

- Musimy twardo stawać przeciwko łamaniu polskich sędziów tutaj w Polsce, ale nie używałbym argumentu, że w związku z tym Polska i Polacy powinni być ukarani finansowo na dużą skalę. Ciągle jest czas, żeby temu nieszczęściu zapobiec. Kary związane ze skargą Komisji do Trybunału związane z istnieniem Izby Dyscyplinarnej są uciążliwe i zupełnie niepotrzebne, ale mówimy też o większych pieniądzach, o zagrożeniu wstrzymania pomocy z Funduszu Odbudowy - zaznaczył gość TVN24.

Powiedział, że z jego rozmów z europarlamentarzystami, szefową Komisji Europejskiej i unijnymi komisarzami "wynika jedna rzecz". - Ostatnia rzecz, która przychodzi do głowy moim rozmówcom, to zrobienie czegoś, co wypchnie Polskę z Unii Europejskiej - mówił.

Tusk o sytuacji na granicy i o stanie wyjątkowym

Były premier i były szef Rady Europejskiej komentował też sytuację na granicy polsko-białoruskiej i wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych.

- Niektórzy mogą się za to na mnie pogniewać, mówię także o moich wyborcach, ale przede wszystkim starałbym się - na miejscu władzy - budować pełną solidarność wszystkich Polaków i bezpiecznej granicy - powiedział.

Tusk na miejscu premiera postarałby się o "maksymalne zaangażowanie Unii Europejskiej we wspólną ochronę granicy na wschodzie"
Tusk na miejscu premiera postarałby się o "maksymalne zaangażowanie Unii Europejskiej we wspólną ochronę granicy na wschodzie"TVN24

Na uwagę, że duża część opozycji, w tym Koalicja Obywatelska, zagłosowała za wnioskiem o zniesienie stanu wyjątkowego na granicy, Tusk odparł, że "nikt nie powinien mieć w Polsce wrażenia, że opozycja lekceważy problem bezpieczeństwa i naszej granicy". - Jeżeli się dzisiaj idzie do Polaków i mówi: "chcę dzisiaj wygrać wybory i przejąć odpowiedzialność za państwo", to Polacy muszą być przekonani, że my jesteśmy stuprocentowo odpowiedzialni, w pierwszym rzędzie za bezpieczeństwo Polski - mówił.

Zaznaczył także, że na miejscu premiera postarałby się o "maksymalne zaangażowanie Unii Europejskiej we wspólną ochronę granicy na wschodzie". - Jeśli polski rząd, o co bardzo apeluję, natychmiast nie zmieni strategii postępowania w odniesieniu do naszych przyjaciół na Zachodzie - w Europie i do Stanów Zjednoczonych - to nasze instrumenty obrony przed prowokacjami Łukaszenki i Putina będą bardzo mizerne - podkreślił. W ocenie Tuska Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiło nic, "by przekonać, że ten stan wyjątkowy nie jest tylko propagandą".

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl