- Halloween jest atrakcyjne, jest barwne, jest w tej całej swojej makabrze ekscytujące - mówiła w czwartek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 antropolożka kultury dr hab. Zuzanna Grębecka. Z dominikanem ojcem Stanisławem Tasiemskim dyskutowała o sposobach świętowania Wigilii Wszystkich Świętych. - To jest jednak ucieczka od kwestii trudnych - ocenił ojciec Tasiemski.
W czwartek w TVN24 dr hab. Zuzanna Grębecka oraz ojciec Stanisław Tasiemski mówili o tym, jak powinniśmy spędzać Święto Zmarłych.
- Trochę rozumiem Niemców, którzy mają różne zaburzenia tożsamości, bo jednak ciągle chyba odczuwają problem, kim są tak naprawdę po Hitlerze, po tym wszystkim co się wydarzyło w XX wieku - ocenił dominikanin, odnosząc się do obchodów święta Halloween w Essen, gdzie młodzież wzięła udział w paradzie zombie.
Z kolei w środę wieczorem w Gnieźnie młodzi ludzie przebrali się za postacie świętych, a następnie przeszli w procesji z relikwiami świętych i błogosławionych.
"To jest może problem jakiegoś zagubienia"
Zdaniem ojca Tasiemskiego, ważną kwestią podczas święta Wszystkich Świętych i poprzedzających go wydarzeń jest to, z kim człowiek się identyfikuje i co jest dla niego ważne.
- To jest może problem jakiegoś zagubienia - ocenił.
Pytany o formę świętowania, jaką jest Halloween, stwierdził, że "zabawa jest czymś znacznie łatwiejszym niż refleksja"
- Myślę, że człowiek jest stworzony, jako istota myśląca, więc tak łatwo od myślenia nie powinien uciekać - mówił ojciec Tasiemski.
"Bardzo mi się podoba, że również są bale świętych"
Dr Grębecka mówiła w TVN24, że jako antropolożka, byłaby ostrożna z oceną.
- Rozgraniczanie Halloween i parady świętych wydaje mi się zupełnie normalne, co innego jeśli chodzi o ocenianie - powiedziała i dodała, że "też nie lekceważyłaby zabawy".
- W zasadzie we wszystkich kulturach zabawa i te poważne, refleksyjne momenty bardzo się ze sobą przeplatały - podkreśliła.
Pytana, dlaczego Halloween zyskuje coraz większą popularność w Polsce, tłumaczyła: - Halloween jest atrakcyjne, jest barwne, jest w tej całej swojej makabrze ekscytujące, ale też wesołe i prześmiewcze.
- Bardzo mi się podoba, że również są bale świętych czy parady świętych - dodała.
"To jest jednak ucieczka od kwestii trudnych"
- Jest taka tendencja, żeby wszystko zamieniać w zabawę - ocenił dominikanin. Podkreślał przy tym, że "życie to nie jest tylko zabawa".
- To jest jednak ucieczka od kwestii trudnych - zaznaczył. Jego zdaniem w polskiej kulturze pojawia się problem ucieczki od odpowiedzialności.
- Ja nie sądzę, żeby akurat podczas Halloween ludzie zadawali sobie pytanie, że ja też kiedyś umrę, pytanie o to, jaki jest sens mojego życia. Boję się, że to nie są te pytania - mówił.
"To byłoby to zjawiskiem, powiedzmy, niepokojącym"
- Gdyby jednak Halloween miało zastąpić nasze tradycyjne świętowanie tego czasu, to byłoby to zjawiskiem, powiedzmy, niepokojącym - zauważyła dr Grębecka.
Autor: akr//plw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24