Te Rosomaki maj膮 nie tylko gumowe, dmuchane ko艂a, ale te偶 kabin臋, armat臋, wyrzutni臋 granat贸w i pancerz. Polska armia rozwa偶a zakup gumowych makiet transporter贸w bojowych, kt贸re maj膮 dezinformowa膰 przeciwnika na polu walki XXI wieku.
Nadmuchiwany Rosomak wielko艣ci膮 i kszta艂tem nie r贸偶ni si臋 od orygina艂u i wa偶y tylko 250 kg - by o艣miu 偶o艂nierzy mog艂o go przenosi膰 z miejsca na miejsce. Polski pojazd bojowy w wersji dmuchanej ma nawet lusterka, 艣wiat艂a odblaskowe, a na wie偶y imitacje armaty i wyrzutni granat贸w. In偶ynierowie z firmy Lubawa z Grudzi膮dza, kt贸rzy we wsp贸艂pracy z Wojskowym Instytutem Techniki In偶ynieryjnej we Wroc艂awiu opracowali makiet臋, nie zapomnieli nawet o os艂onach 艣rub nap臋dzaj膮cych w贸z w wodzie.
Oszuka膰 wroga
Po co armii, kt贸ra lata najnowocze艣niejszymi samolotami F-16 gumowe wozy bojowe? - Wojsko od zawsze robi dwie rzeczy - z jednej strony si臋 zbroi, z drugiej pozoruje dzia艂ania. 呕eby pozorowa膰, potrzebne s膮 makiety - m贸wi Piotr Ostaszewski, prezes Lubawy.
Jednak ta makieta to o wiele wi臋cej, ni偶 dmuchany model Rosomaka. - Nie wystarczy ju偶 zmyli膰 obserwatora patrz膮cego nieuzbrojonym okiem. Dzisiaj musi to podobnie wygl膮da膰 na radarze, w noktowizji, wydawa膰 podobne odg艂osy - dodaje Ostaszewski. Makieta Rosomaka nie mo偶e r贸偶ni膰 si臋 od orygina艂u w podstawowych wymiarach sylwetki wi臋cej ni偶 2%. Z odleg艂o艣ci 1000 metr贸w go艂ym okiem, a z 2500 m przy pomocy standardowej lornetki wojskowej musi by膰 nie do odr贸偶nienia od orygina艂u.
W planach jest te偶 wyposa偶enie makiety w systemy grzewcze, nadaj膮ce odpowiedni膮 temperatur臋 w miejscach, gdzie prawdziwy Rosomak wydziela najwi臋cej ciep艂a - nie tylko w rejonie silnika i wydechu, ale te偶 w okolicach opon, nagrzewaj膮cych si臋 podczas jazdy, 艂o偶ysk k贸艂 czy lufy, kt贸ra nagrzewa si臋 podczas strzelania.
Standard w wyposa偶eniu
- Wszystkie armie 艣wiata, je艣li powa偶nie my艣l膮 o maskowaniu i dzia艂aniach pozoruj膮cych, si臋gaj膮 po makiety. Wypada 偶a艂owa膰, 偶e u nas traktuje si臋 je po macoszemu, a makiety by艂y dotychczas wykonywane dos艂ownie w pojedynczych egzemplarzach - m贸wi redaktor naczelny miesi臋cznika "Raport" Grzegorz Ho艂danowicz.
Najs艂ynniejszy przypadek u偶ycia makiet mia艂 miejsce przed inwazj膮 w Normandii, gdy na potrzeby dezinformacji stworzono fikcyjn膮 grup臋 ameryka艅skiej armii pod rozkazami gen. Pattona. U偶ywaj膮c tysi臋cy fa艂szywych czo艂g贸w, dzia艂 i pojazd贸w, 艂膮cz膮c ich ruchy z dezinformacj膮 w eterze alianci stworzyli wra偶enie, 偶e desant ma nast膮pi膰 w Norwegii, nie we Francji. Niemcy przerzucili ca艂e dywizje w pobli偶e domniemanej koncentracji alianckich wojsk.
殴r贸d艂o: PAP, tvn24.pl