W niedzielę 12 września o godzinie 19.20 w TVN24 odbędzie się Debata "Faktów": Polska w Unii Europejskiej. Gośćmi Piotra Marciniaka będą politycy, samorządowcy i eksperci, którzy przeanalizują, czy możliwe jest zawieszenie wypłat unijnych funduszy i skomentują ostatnie wypowiedzi polityków obozu rządzącego o przyszłości Polski w Unii Europejskiej.
Wejście Polski do Unii Europejskiej było początkiem cywilizacyjnego skoku. Jednak po 17 latach integracji europejskiej politycy obozu rządzącego mówią o potrzebie walki z "okupantem brukselskim" i poszukiwaniu "drastycznych rozwiązań" - przywołując w perspektywie relacji z Unią - brexit. Czy spór z Komisją Europejską o praworządność może doprowadzić do zawieszenia wypłat unijnych funduszy? Czy konflikt o system wartości może doprowadzić do polexitu?
Debata "Faktów": Polska w Unii Europejskiej, niedziela 12 września, godzina 19.20. Zaprasza Piotr Marciniak.
Gośćmi politycy, samorządowcy i eksperci
W pierwszej części debaty gośćmi będą: europoseł PiS Kosma Złotowski, wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal oraz wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Piotr Zgorzelski.
Następnie Piotr Marciniak będzie rozmawiał z politologiem, dyrektorem Centrum Studiów Europejskich w Oksfordzie, profesorem Janem Zielonką.
W trzeciej części dyskusji o Polsce w Unii Europejskiej rozmawiać będą: doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, a także przedstawicielka think-tanku związanego z ruchem Polska 2050, Strategie 2050, prezydent Ciechanowa związany z PSL Krzysztof Kosiński, Marek Grela, dyplomata, pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej, a także były wiceszef MSZ oraz profesor Waldemar Paruch, politolog z UMCS, były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.
W ostatniej części debaty porozmawiają eksperci: doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk, profesor Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Aleksander Bobko, filozof z Uniwersytetu Rzeszowskiego i były senator PiS.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adam Wasilewski / Shutterstock