W sobotę mijają 52 lata odkąd poznańscy robotnicy wyszli na ulice. W wyniku dwudniowych starć z milicją śmierć poniosło wtedy 58 osób. Oficer UB, który wówczas nękał adwokata zbuntowanych robotników, dziś ma się świetnie - donosi "Polska". Wykłada na jednej z niepublicznych uczelni w Koszalinie.
„Polska” ustaliła, że kapitan Stanisław Kłys jest profesorem w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie. Wykłada między innymi prawo i administrację. W piątek egzaminował studentów.
W 1956 roku doszło do pierwszego w PRL zbiorowego wystąpienia przeciw władzy. Na ulicach Poznania wybuchły walki cywilów z funkcjonariuszami UB i wojskiem. Buntowników rozjechały czołgi. Zginęło co najmniej 58 osób.
Władze postawiły przed sądem uczestników walk. Brawurowo bronił ich mecenas Stanisław Hejmowski, oskarżając rząd komunistyczny o przyczynienie się do rozlewu krwi - przypomina "Polska". Za odważne wystąpienia adwokat został uznany przez władze za wroga.
Gazeta dotarła do dokumentów IPN, z których wynika, że zajął się nim właśnie kapitan Stanisław Kłys. Zaszczuwał mecenasa niemal do śmierci. Nie cofnął się przed niczym: werbował agentów w otoczeniu adwokata, śledził go, podsłuchiwał, uniemożliwił wyjazd za granicę. Dał spokój dopiero wtedy, gdy Hejmowski był śmiertelnie chory - donosi "Polska".
Przeszłość wciąż nie rozliczona
Teraz profesor Kłys znakomicie sobie radzi. Tymczasem uczestnicy poznańskiego zrywu z 1956 roku wciąż nie mogą doczekać się ustawy przyznającej uprawnienia kombatanckie. Obiecywało im to wielu polityków. Między innymi dwa lata temu taką deklarację złożył rząd PiS w związku z obchodami 50-lecia tych wydarzeń - przypomina "Polska".
W sobotę, 28 czerwca, mija 52. rocznica poznańskiego Czerwca. Na razie kolejne rządy ograniczają się do odznaczania bohaterów tamtych dni. W piątek wysokie odznaczenia uczestnikom wydarzeń czerwcowych wręczył prezydent Lech Kaczński i marszałek województwa wielkopolskiego. Odprawiona została również msza w kaplicy szpitala imienia Raszei - gdzie leczono rannych uczestników wydarzeń.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę pod Pomnikiem Czerwca 1956 roku. Po uroczystej mszy odczytany zostanie apel poległych.
Źródło: "Polska", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24