Darmowe szczepionki przeciw grypie już nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Grypa atakuje na Pomorzu
Grypa atakuje na Pomorzu
tvn24
Grypa atakuje na Pomorzutvn24

Usługa szczepienia w aptece pozostanie darmowa, jednak na refundację samej szczepionki przeciw grypie będą mogły liczyć tylko osoby powyżej 75. roku życia - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dodaje, że szczepionek nie będzie już kupowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, a sami medycy. Zdaniem samorządu aptekarzy konieczność płacenia za szczepionkę około 50 złotych zniechęci Polaków do szczepień.

Do 2022 roku szczepienia przeciw grypie wykonywały jedynie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a samą szczepionkę pacjent kupował albo bezpośrednio w przychodni, albo w aptece, realizując receptę wystawioną wcześniej przez lekarza, a następnie przynosił ją do przychodni, by zostać zaszczepionym. Refundacja należała się seniorom powyżej 75. roku życia, pacjentom hospicjów czy pensjonariuszom domów pomocy społecznej (DPS). Pozostali za szczepionkę musieli płacić pełną kwotę po cenie rynkowej, wynoszącej około 50 złotych, choć samo wykonanie szczepienia było opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pod koniec stycznia 2022 roku farmaceuci, którzy od lipca 2021 roku zostali włączeni do akcji szczepień przeciw COVID-19, dostali uprawnienie do szczepienia także przeciw grypie. Mogli wykorzystać do tego szczepionki, które jeszcze przed sezonem grypowym 2021/22 zamówili w aptekach lub zamówić je w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Za szczepienie preparatami zamówionymi w hurtowniach Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) płacił im 60,3 zł (43,09 zł za szczepionkę z hurtowni, 16,40 za wykonanie szczepienia), a tymi zamówionymi w RARS - 17,21 zł.

Wiceminister zdrowia o "oczekiwaniu środowiska"

Pod koniec marca, w pełni sezonu grypowego, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wystosował do lekarzy i farmaceutów pismo o zakończeniu akcji darmowych szczepień ochronnych przeciw grypie od 1 kwietnia 2022 roku (tego dnia zakończono również powszechne testowanie osób podejrzewanych o zakażenie covidem). Po krytyce w mediach przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewniali jednak, że pozostawią szczepienia przeciw grypie w aptekach.

Po pod koniec kwietnia pozostawienie darmowych szczepień przeciwko grypie w aptekach obiecywał na spotkaniu z prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Elżbietą Piotrowską-Rutkowską wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Z kolei 11 maja mówił o tym w Sejmie wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej Maciej Miłkowski: - Od 1 września farmaceuci będą mogli szczepić i na covid, i na grypę. Planujemy, że do września poszerzymy ten zakres na wszystkie szczepienia związane z osobami dorosłymi. Oczekiwanie środowiska jest takie, żeby można było szczepić także osoby starsze w zakresie pneumokoków, i to planujemy. Farmaceuta, tak jak do tej pory, miałby prawo kwalifikować, jak też wykonywać szczepienia. Nadal też będzie realizował zlecenia, recepty, na szczepienia na grypę, wystawione przez lekarzy bądź uprawnione pielęgniarki - tłumaczył wiceminister Miłkowski.

Podczas spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej wiceminister Bromber zapewniał, że resort przygotuje zmiany ustawowe. Maj minął, a na stronach Rządowego Centrum Legislacji wciąż nie ma projektu rozporządzenia w tej sprawie. Nie trafił on również do strony społecznej, a więc lekarzy czy aptekarzy, którzy wypatrują go z coraz większym zniecierpliwieniem.

"Powinniśmy już składać zamówienia na szczepionki"

- Do rozpoczęcia sezonu we wrześniu zostało zaledwie 12 tygodni i powinniśmy już składać zamówienia na szczepionki, jeśli w kolejny sezon grypowy mamy wkraczać przygotowani - mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. - Nie robimy tego, bo wciąż oficjalnie nie wiemy, czy szczepionki mamy zamawiać w hurtowniach, czy - jak to było możliwe od końca stycznia - dostaniemy je z RARS - tłumaczy.

Wyjaśnienie przynosi odpowiedź ministerstwa na pytanie tvn24.pl: - Na pewno w nowym sezonie szczepień Państwo nie będzie już kupowało samych szczepionek. To było rozwiązanie ekstraordynaryjne - informuje Katarzyna Kubicka-Żach z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że - inaczej niż w poprzednim sezonie - pełna refundacja samej szczepionki dotyczyć będzie osób starszych, to jest powyżej 75. roku życia. - Nie wykluczamy jednak, że ta grupa zostanie poszerzona, o czym będziemy na bieżąco informować. Wracamy do standardowych rozwiązań w tej materii, takich jak zakup szczepionek przeciw grypie przez apteki i POZ - precyzuje Kubicka-Żach.

Według ministerstwa ostateczne rozwiązania na kolejny sezon szczepień są obecnie wypracowywane i "wszystko wskazuje na to, że usługa szczepienia nadal pozostanie dla pacjentów darmowa, zarówno w POZ, jak i aptekach, co ma zwiększyć potencjał szczepień w Polsce".

- Jeśli pełna refundacja szczepionki miałaby objąć tylko seniorów 75+, to straci je 12 grup pacjentów, które miały zagwarantowaną pełną refundację zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia ws. zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/22, czyli pacjentów hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych czy oddziałów medycyny paliatywnej, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, żołnierzy czy medyków - zauważa Marek Tomków. Dodaje, że przywrócenie opłat za szczepionki może zmniejszyć liczbę zaszczepionych przeciwko grypie.

"Szczepionki w budżecie NFZ są śladowym kosztem"

Zgadzają się z nim inni przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej. Członek NRA Mariusz Politowicz pisze w felietonie dla "Magazynu Aptekarskiego": "Jeśli już jesienią Polska nie chce mieć niepotrzebnych problemów z zachorowaniami na grypę, a więc potężnych kosztów, trzeba zmienić zasady szczepień. Na takie, jakie były. Bezpłatne szczepionki i ich podanie - płatne przez NFZ. Na tle bezpośrednich i pośrednich kosztów zachorowań, szczepionki w budżecie NFZ są śladowym kosztem".

Katarzyna Kubicka-Żach przyznaje, że w ostatnim sezonie wyszczepialność przeciw grypie w Polsce wzrosła do 6 proc. To skok o około 2 punkty procentowe w stosunku do średniej z ostatnich kilku lat, kiedy oscylowała wokół 4 proc. - 6 proc. to w porównaniu do 4 proc. dość istotny wzrost i szkoda by było go zaprzepaścić - uważa Marek Tomków. - Tymczasem konieczność zapłaty około 50 złotych za sam preparat z pewnością zniechęci większość osób do skorzystania z możliwości szczepienia, tym bardziej, że rok wcześniej szczepionkę mieli za darmo. Obawiam się, że statystyki znowu znacznie się obniżą - uważa farmaceuta.

Zdaniem aptekarzy resort nie tylko obniża w ten sposób stopień wyszczepienia przeciw grypie, ale także marnuje potencjał samych farmaceutów, którzy gotowi są wyręczyć lekarzy w wykonywaniu szczepień.

Jak czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.pl, zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia i dzieci do pięciu lat, osoby z nadwagą i otyłością, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażone wirusem HIV), z cukrzycą czy zastoinową niewydolnością serca. Grypa mija samoistnie po siedmiu dniach, ale potrafi dawać groźne powikłania, np. zapalenie ucha czy zapalenie mięśnia sercowego, dlatego warto chronić się przed zakażeniem, a w razie zachorowania dużo odpoczywać i zrezygnować z aktywności zarówno zawodowej, jak i fizycznej.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała pierwszą w czasie drugiej tury wyborów samorządowych konferencję prasową. - Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze - przekazał jej szef Sylwester Marciniak.

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

Źródło:
TVN24

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladuje nikaraguańską Miss Universe Sheynnis Palacios. "Zdrada ojczyzny" to tylko jedno z długiej listy oskarżeń wysuniętych wobec 23-latki.

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Źródło:
PAP

W stanie Michigan w USA dwoje dzieci zginęło potrąconych samochodem przez kobietę podejrzaną o prowadzenie pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło w czasie przyjęcia urodzinowego.

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Źródło:
PAP

Na brzegu w północnej Brazylii odnaleziono łódź afrykańskich imigrantów z dziewięcioma ciałami na pokładzie. Jak wynika z policyjnego śledztwa, łódź płynęła z Mauretanii przez kilka lub kilkanaście tygodni, spychana prądem morskim na południe.

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

Źródło:
PAP

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Amerykańska pomoc dla Ukrainy przegłosowana w sobotę w Izbie Reprezentantów czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Procedura ustawodawcza oraz kwestie logistyczne związane z dostarczeniem pomocy broniącym się Ukraińcom dają Rosjanom okno czasowe - ocenił w niedzielę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną. Według ISW Rosjanie mogą zintensyfikować swoje ataki.

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden napisał w oświadczeniu po decyzji Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy, że do głosowania doszło "w momencie poważnej i nagłej potrzeby" i wezwał Senat do szybkich prac. "To zły dzień dla Putina. Zły dzień dla każdego, kto odważył się uwierzyć, że Ameryka może się zawahać" - stwierdził szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

Źródło:
Reuters, PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Kanaryjskich wzięło udział w protestach przeciwko masowej turystyce na tym hiszpańskim archipelagu. Największe demonstracje zorganizowano na Teneryfie i Gran Canarii.

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

Źródło:
PAP

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson na razie może "delektować się ciężko wywalczonym zwycięstwem", ale jego przyszłość na tym stanowisku jest niepewna - pisze BBC po przyjęciu przez izbę pakietu pomocowego dla Ukrainy. Zdaniem brytyjskiego nadawcy Johnson może "zapłacić polityczną cenę" za taki obrót spraw, ponieważ wśród republikanów słychać głosy wzywające do usunięcia go z urzędu, a "trudno sobie wyobrazić, żeby republikański spiker mógł liczyć na ciągłe wsparcie demokratów".

Zrobił, "co uważał za słuszne". Może zapłacić za to stanowiskiem

Zrobił, "co uważał za słuszne". Może zapłacić za to stanowiskiem

Źródło:
BBC, Reuters

Dwa śmigłowce japońskiej marynarki wojennej rozbiły się na Pacyfiku podczas nocnego lotu szkoleniowego - poinformowało japońskie ministerstwo obrony. Jak przekazał resort, nie żyje jeden członek załogi, trwają poszukiwania pozostałych.

Dwa śmigłowce runęły do wody

Dwa śmigłowce runęły do wody

Źródło:
PAP, Reuters, Guardian

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Z jadącego auta wyrzuciła przez okno śmieci, spadły przed radiowozem policyjnym. Pasażerka została ukarana mandatem. Kierowcę czekają znacznie poważniejsze konsekwencje, łącznie z długim pobytem w więzieniu.

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Źródło:
tvn24.pl

Eurostat opublikował dane dotyczące małżeństw i rozwodów w krajach Unii Europejskiej w 2022 roku. Z zestawienia wynika, że najwięcej par w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców sformalizowało swój związek na Węgrzech, najwięcej rozstań było zaś na Łotwie.

Gdzie zawarto najwięcej małżeństw, a gdzie było najwięcej rozwodów. Dane Eurostatu

Gdzie zawarto najwięcej małżeństw, a gdzie było najwięcej rozwodów. Dane Eurostatu

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w dniach 24-26 kwietnia z wizytą do Chin - poinformował Departament Stanu. "Kluczowym tematem" rozmów ma być wsparcie Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Blinken ma ostrzec Pekin w tej sprawie i poinformować o możliwych konsekwencjach dalszej pomocy Moskwie.

Amerykanie "głęboko zaniepokojeni" postawą Chin. Blinken leci do Pekinu

Amerykanie "głęboko zaniepokojeni" postawą Chin. Blinken leci do Pekinu

Źródło:
PAP

Nawet strona ukraińska nie ukrywa, że przechodzi do obrony strategicznej. Jeśli chodzi o odzyskiwanie terenów, które Ukraina utraciła, to będzie to chyba zadanie dopiero na drugą część lata, jeśli środki walki spłyną, i na tyle technologii, która na to pozwoli - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Mówił także na co zostaną przeznaczone miliardy dolarów pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Źródło:
TVN24

Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej w Nadleśnictwie Baligród (Podkarpacie) członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja znaleźli między innymi tajemniczą pieczęć.

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Źródło:
PAP

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 21.04 w części kraju zapowiada się pogodnie. Niestety, nie we wszystkich regionach pogoda dopisze - w wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo, a w górach popada śnieg. Odzwierciedlać to będą również warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Zimowa atmosfera powróciła do Polski - przynajmniej na chwilę. W południowych regionach kraju w nocy zrobiło się biało, a miejscami śnieg było widać także o poranku. Zima odwiedziła także naszych sąsiadów - sporo białego puchu napadało w centralnych Niemczech. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl