Dariusz Łuczak został szefem ABW

Dariusz Łuczak
Dariusz Łuczak
Źródło: PAP

Premier powołał na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Dariusza Łuczaka - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś. Łuczak pełnił obowiązki szefa tej służby od połowy stycznia, gdy zrezygnował poprzedni szef - gen. Krzysztof Bondaryk.

Wcześniej do kandydatury Łuczaka zastrzeżeń nie zgłosił prezydent Bronisław Komorowski. Pozytywne opinie o Łuczaku wydały też Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowa komisja ds. służb specjalnych.

Dymisja Bondaryka

15 stycznia w związku z planowaną reformą służby do dymisji podał się szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk. Obowiązki po Bondaryku (został doradcą szefa MON Tomasza Siemoniaka) w połowie stycznia przejął jego zastępca Dariusz Łuczak.

Donald Tusk poinformował, że powodem rezygnacji szefa ABW było to, że proponowany kierunek zmian w Agencji był inny od wyobrażeń jej szefa.

Szef rządu wielokrotnie mówił o potrzebie reformy systemu służb specjalnych tak, by były one bardziej wyspecjalizowane - chodzi np. o to, by ABW koncentrowała się na wyprzedzającym informowaniu o zagrożeniach oraz zwalczaniu najważniejszej części przestępczości gospodarczej i terrorystycznej.Według premiera proponowany kierunek zmian w ABW jest inny od wyobrażenia Bondaryka, stąd jego rezygnacja.

Bondaryk potwierdził, że powodem jego odejścia była różnica wizji rozwoju ABW pomiędzy nim i premierem. Nie doszło jednak do konfliktu na tym tle.

Prawnik na czele ABW

Dariusz Łuczak ma 54 lata. Zastępcą szefa ABW został w kwietniu 2012 r. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przełomie lat 80. i 90. był członkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku.

Od 1981 do 1990 roku pracował jako mechanik-instruktor zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce. Od 1990 do 1995 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika w Urzędzie Rejonowym w Hajnówce.

W 1995 roku rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 pełnił tam funkcję zastępcy Szefa, a od roku 2001 do 2002 Szefa Delegatury. Od 2002 do 2008 roku stał na czele białostockiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powstałej w miejsce Urzędu Ochrony Państwa.

Od 2008 do 2011 roku był dyrektorem departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2011-2012 był odpowiedzialny za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora delegatury stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą współtworzył.

Były szef ABW Bondaryk został doradcą ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Autor: zś//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: