Czy Polsce potrzebny jest graniczny mur? Zwolennicy przekonują, że wobec możliwego napływu imigrantów 500 kilometrów płotu to dobry pomysł. Dyskusja przy polsko-ukraińskiej granicy - która jest jednocześnie wschodnią bramą Unii Europejskiej - zaczęła się od naukowej analizy, a teraz dotarła już nawet do ministerstwa. Materiał "Faktów" TVN.
Przez ostatnią dekadę na wschodniej granicy Unii Europejskiej zainwestowano w elektroniczne systemy obserwacyjne 1,5 mld zł. Według niektórych efekty są znikome.
- Widać pas zaoranej ziemi, krzaki, dwa słupy graniczne i tak naprawdę w tej chwili tak wygląda większość granicy polsko-ukraińskiej. Chciałbym, żeby stał tutaj trzymetrowy płot - mówi dr Andrzej Zapałowski, specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Węgierski przykład
Według wysłanej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych analizy, przeprowadzonej przez Zapałowskiego, już na wiosnę w tym miejscu pojawią się dziesiątki tysięcy imigrantów. - Austriacy sobie nie poradzili. Słoweńcy sobie nie poradzili. Węgrzy poradzili sobie dopiero, jak zaczęli płoty stawiać - podkreśla Zapałowski. W kampanię na rzecz powstania 500-kilometrowego płotu na Podkarpaciu zaangażowało się kilkanaście lokalnych organizacji i stowarzyszeń. - Ten płot jest potrzebny i będziemy wszystko robić, aby ten płot tam stanął. Będziemy prosić prezydenta czy rząd, choćby nawet przyszło nam z Zamościa na kolanach iść - zaznacza Janina Kalinowska ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
Broń z Ukrainy
Obawy dotyczą nie tylko muzułmanów, ale też ewentualnych uchodźców z ogarniętej chaosem Ukrainy. - Tam jest tysiące sztuk broni, może dziesiątki tysięcy, nad którymi nikt nie panuje - argumentuje Mariusz Piwko ze Związku Sybiraków w Przemyślu.
Austriacy sobie nie poradzili. Słoweńcy sobie nie poradzili. Węgrzy poradzili sobie dopiero, jak zaczęli płoty stawiać. Andrzej Zapałowski
Starosta przemyski jest pomysłowi przeciwny. - Nie ma potrzeby budować dodatkowych płotów - przekonuje Jan Pączek. Ale koncepcja postawienia płotu zaczyna zyskiwać poparcie w Radzie Powiatu. - Powiedzmy, że oficjalnie takiego głosu nie było, ale w rozmowach już tak. Płot byłby dobrym rozwiązaniem - mówi jeden z radnych.
MSZ odpowie
W zeszłym roku Straż Graniczna przechwyciła tylko kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów. - Ochrona naszej granicy jest na wysokim poziomie, ochraniamy ja za pomocą najnowszych technologii - podkreśla ppłk Jacek Szcząchor, komendant placówki Straży Granicznej w Medyce.
MSW przygotowuje oficjalną odpowiedź.
Autor: ToL//rzw / Źródło: "Fakty" TVN
Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN