Nękane w internecie dzieci "piszą o tym, że się samookaleczają"

Ofiary w sieci
Ofiary w sieci
tvn24
Ofiary w sieci. Materiał "Czarno na białym"tvn24

- Przepłakałam pół swojego dzieciństwa, a moja mama razem ze mną - mówi w rozmowie z "Czarno na białym" kobieta, która po wielu latach wciąż nie może zapomnieć o tym, jak była nękana w szkole. Przemoc słowna w internecie przybiera ogromne rozmiary. - Cybernękanie odbywa się w ten sposób, że na przykład dziecko piszę do dziecka: "twoi rodzice mieli zapłacone, żeby cię adoptować, to nie są twoi rodzice" - mówi Michał Wroczyński, specjalista pracujący nad rozwiązaniami, które mają pomóc nękanym w internecie dzieciom.

- My, lekarze, patrzymy na przemoc internetową jak na chorobę zakaźną. Jest jak epidemia, pandemia, rozprzestrzenia się - mówi Michał Wroczyński, specjalista od sztucznej inteligencji.

- Jest coraz większe przyzwolenie na mocne słowa, na traktowanie ludzi bez szacunku. Tak więc młodzi ludzie to biorą, myślą, że to jest jakaś norma, że tak można - wyjaśnia Łukasz Wojtasik, koordynator projektu "Dziecko w sieci" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

- Ze wszystkich parametrów, którymi moglibyśmy mierzyć to, co dzieje się w społeczeństwie, najważniejszą daną, która mówi "coś jest nie tak", co nas alarmuje, to są samobójstwa dzieci - podkreśla Wroczyński.

"Łatwiej jest sobie znaleźć cel niż zostać celem"

O swoich doświadczeniach reporterce TVN24 opowiada dziewczyna, która chce zachować anonimowość.

- Jak dawałam jakiś opis, to dostawałam wiadomości: "po co, ty s**o?". Dostawałam wiadomości, od znajomych, które rozchodziły się. Próbowałam na nie odpowiedzieć, ale moje próby odpowiadania kończyły się tym, że na podwórku byłam wyśmiewana za to, co robię, kim jestem i za kogo się uważam, że tak mogę odpowiedzieć. Doszło do tego, że cała klasa, większa cześć klasy, była przeciwko mnie. Przerwy spędzałam koło wychowawcy, koło nauczyciela. Zawsze bolał mnie brzuch, zawsze do pielęgniarki na przykład biegłam, bo myślałam, że tak jest lepiej, bo wtedy mama mnie odbierała. Mogłam iść do domu, mogłam siedzieć w pokoju i wtedy byłam bezpieczna - opowiada z płaczem ofiara nękania w sieci.

Koszmar - dziś już kobiety - zaczął się w drugiej klasie podstawówki. Od tamtego czasu minęło wiele lat, ale wspomnienia wciąż budzą ogromne emocje.

- Przepłakałam pół swojego dzieciństwa, a moja mama razem ze mną, bo nie mogła na to patrzeć, że siedzę i płaczę - wspomina. - Miałam dobry kontakt z rodzicami. Jak wstawiłam zdjęcie z rodzicami, to dostawałam wiadomości, że co to jest, że córusia, że zawsze musi być mamusi, że nigdy niczego nie osiągnę - mówi o komentarzach, które spotykały ją ze strony rówieśników.

- Było tyle różnych wiadomości. Jestem pełna podziwu dla kreatywności dziecka, które ma 10-11 lat. Ile nienawiści może wyniknąć z tego, że po prostu mam inne ciuchy - zaznacza rozmówczyni "Czarno na białym". Przypomina, że każda jej aktywność w internecie była powodem krytyki pod jej adresem.

- Wszyscy inni podłapywali zabawę. Nie było reakcji. Przez podstawówkę nie było kogoś, kto stanąłby po mojej stronie. Byli tylko ci, którzy podłapywali zabawę i krytykowali razem z resztą. Łatwiej jest sobie znaleźć cel niż zostać celem - tłumaczy.

Po trzech latach koszmaru poprosiła mamę o zmianę szkoły.

"Widziałam nienawiść od ludzi, której nie było"

- Spotkałam się z groźbami, spotkałam się z wyzywaniem, z obniżaniem mojej wartości. Często próbowałam o tym nie myśleć. Ludzie mówili mi: nie myśl o tym, zostaw to, przecież to tylko jakieś głupie komentarze. Szczerze mówiąc, myślę, że nie ma osoby, na którą to nie wpływa. Każde takie słowo gdzieś rani, zostawia jakąś rysę. Nawet jak próbujemy o tym nie myśleć, to zostaje gdzieś w środku - mówi aktorka Julia Wróblewska.

Wróblewska dorastała na planie filmowym. Jako ośmiolatka zagrała w filmie "Tylko mnie kochaj", później były seriale i inne produkcje telewizyjne.

Doświadczyła internetowej mowy nienawiści.

- To zaczęło wpływać na moje życie, na moje poczucie własnej wartości, na moje lęki - dodaje. 20-letniej dziś aktorce pomogła terapia, na którą zdecydowała się, gdy zauważyła, że w jej życiu coś jest nie tak. - W pewnym momencie nie wytrzymałam tego, co się dzieje. Zaczęłam źle się czuć, bałam się chodzić na eventy, do szkoły. Miałam paranoiczne myśli, wszędzie widziałam krzywe uśmiechy, złe spojrzenia. Widziałam nienawiść od ludzi, której nie było i zachowywałam się jeszcze głupiej - wspomina aktorka.

O hejcie, o tym, jak na nią wpływa i o terapii, której się poddała, napisała w internecie. Dostała lawinę wiadomości od ludzi z podobnymi doświadczeniami.

- Dzieciaki się do mnie zwracają. Jestem załamana tym, ile przemocy jest w szkole, wśród dzieci. Piszą o tym, że się samookaleczają, wyżywają na sobie, mają autodestrukcyjne zachowania i rodzice nie chcą zaprowadzić ich na terapię, bo uważają, że to jest ich wymysł. Boję się o te dzieciaki, bo samookaleczenie często prowadzi do samobójstwa - mówi ze łzami w oczach Wróblewska.

- Niektóre dzieciaki wysyłają mi zdjęcia swoich sznyt na rękach. To jest dla mnie wstrząsające, to, co się dzieje, jak bardzo zezwalamy na przemoc nie tylko w internecie i nikt nic z tym nie robi - zaznacza.

"Boją się konsekwencji, boją się oceny, boją się kary"

Tylko 18,6 procent dzieci doświadczających cyberprzemocy zgłasza to rodzicom. Jeszcze mniej mówi o tym nauczycielom lub kolegom.

Łukasz Wojtasik, koordynator projektu "Dziecko w sieci" Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" wskazuje, że dzieci "boją się konsekwencji, boją się oceny, boją się kary". Cyberprzemoc dotyka najczulszych punktów, koncentruje się w wirtualnym świecie, czyli tam, gdzie młodzi ludzie spędzają dużą część swojego życia, gdzie szukają przyjaźni, akceptacji, zrozumienia.

Lekarz i specjalista od sztucznej inteligencji Michał Wroczyński wyjaśnia, że "cybernękanie to nie są brzydkie słowa, to nie są wulgaryzmy". - Cybernękanie odbywa się w ten sposób, że na przykład dziecko piszę do dziecka: "twoi rodzice mieli zapłacone, żeby cię adoptować, to nie są twoi rodzice". Tu nie ma żadnego wulgaryzmu, ale to jest bardzo niebezpieczna treść. Nie ma obecnie skutecznych systemów, które wykrywałyby tę ładną przemoc w białych rękawiczkach. "Nikt cię nie lubi", "nie chcemy ciebie" - tu nie ma żadnych brzydkich słów - podkreśla Wroczyński, który wraz z gronem naukowców ze Stanów Zjednoczonych pracuje nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii do walki z cybernękaniem.

Wroczyński zwraca uwagę, że kiedyś nękanie dzieci odbywało się w określonym czasie i miejscu, gdy napotykały swojego oprawcę. - Teraz ta nowa forma przemocy jest 24 godziny z dzieckiem w dowolnej lokalizacji. Mówimy o pewnej epidemii przemocy, dlatego że kiedyś to były wyjątki. Teraz bardzo wiele dzieci - niezaburzonych, normalnych - przyłącza się do ataku na niewinną ofiarę. Scenariusz jest dość podobny: chodzi o odsunięcie od stada, sprawienie, że ktoś będzie czuł się słabszym - tłumaczy Wroczyński.

- Często my, dorośli, nie doceniamy tego, jak poważne mogą być konsekwencje hejtu, cyberprzemocy. Szczególnie dla młodych ludzi to jest bardzo trudne doświadczenie, bo dla nich internet jest punktem odniesienia. Bardzo często w internecie poszukują potwierdzenia swojej wartości, tego, czy są mądrzy, zdolni, ładni - zwraca uwagę Wojtasik.

Dzieci w internecie szukają uwagi, akceptacji, przyjaźni. Tym silniej, im mniej zainteresowania okazują im dorośli.

Wojtasik wskazuje, że jeśli dzieci nie otrzymują akceptacji i potwierdzenia własnej wartości w internecie lub gdy wręcz "spotykają się z jakimś zaprzeczeniem często w wulgarnej formie hejtu to jest to dla nich dramat, często koniec świata".

Kradzież zdjęć i ich publikacja bez zgody zainteresowanego, wysyłanie treści o charakterze seksualnym, internetowe podszywanie się pod prześladowaną osobę, komentowanie, poniżanie, ośmieszanie, wysyłanie wiadomości, to wszystko to cybernękanie, które zawsze ma wpływ na świat rzeczywisty.

"10 procent młodych ludzi w Polsce ma za sobą próby samobójcze"

Według wyników raportu Najwyższej Izby Kontroli, blisko 40 procent dzieci w Polsce spotyka się z cyberprzemocą. - Ostatnie badania, które prowadziliśmy, pokazują bardzo alarmujące dane. 10 procent młodych ludzi w Polsce ma za sobą próby samobójcze, odsetek samookaleczeń również wzrasta i często przyczyną takich sytuacji jest hejt, przemoc ze strony rówieśników - podkreśla Wojtasik.

W zeszłym roku w Polsce 115 osób w wieku 13-18 lat popełniło samobójstwo. Ta liczba jest na podobnym poziomie od kilku lat. Jednak w policyjnych statystykach można zobaczyć pewną szokującą zmianę.

W 2017 roku - to ostatni rok, z którego pochodzą statystyki - były aż 702 próby samobójcze wśród nastolatków. To oznacza, że każdego dnia jeden-dwóch nastolatków próbuje zakończyć swoje życie. Tylko w porównaniu z 2016 rokiem ta liczba wzrosła o 234 przypadki.

Psycholog i prezes Fundacji "Zobacz, Jestem" Danuta Wieczorkiewicz prowadzi kampanię o przeciwdziałaniu samobójstwom dzieci.

- Nie możemy powiedzieć, że jedno zjawisko ma decydujący charakter. Na pewno jest tak, że internet, cyberbullying (cybernękanie - red.), przemoc rówieśnicza ma ogromny wpływ - zauważa. - Chodzi o to, że mamy czynniki chroniące dzieci i czynniki spustowe. Jeżeli dziecko ma za mało czynników chroniących, którymi jest na przykład dobra relacja w rodzinie albo zadowolenie, albo grono przyjaciół, albo zainteresowania, to wtedy przemoc rówieśnicza, która się dzieje w rzeczywistości albo w internecie, może być tym czynnikiem spustowym, który przelewa czarę goryczy - tłumaczy.

Ogromna rola do wypełnienia należy do rodziny, rodziców, bliskich, by nigdy nie lekceważyć gróźb samobójczych, wspierać, dopytywać o nastrój i bez wahania zwracać się po pomoc do psychologów, psychiatrów czy służb interwencji kryzysowych.

Najważniejszą kwestią pozostaje edukacja

Według raportu z badania przemocy werbalnej wobec grup mniejszościowych, 95,6 procent młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie.

W Polsce dla dzieci w momencie kryzysowym deską ratunku jest telefon zaufania 116111. Tu na pomoc mogą liczyć ofiary internetowego hejtu. Fora internetowe mają administratorów, którzy przeszukują sieć i kasują komentarze. Można też samemu zgłaszać te obraźliwe, ale to zawsze jest działanie po fakcie.

Michał Wroczyński wraz z gronem naukowców ze Stanów Zjednoczonych pracuje nad systemem, opierającym się na sztucznej inteligencji, który będzie wykrywać i blokować obraźliwe komentarze jeszcze przed ich wysłaniem, na etapie wpisywania treści. Program już wkrótce rusza w Stanach Zjednoczonych.

- Już w marcu będziemy chronić pierwsze dzieci w grach komputerowych - podkreśla Wroczyński.

Eksperci zgodnie przyznają, że najważniejszą kwestią pozostaje edukacja. - Jeżeli uczymy młodych ludzi szacunku do mniejszości seksualnych, do odmienności, do osób innej narodowości, to wtedy gotowość do krzywdzenia ich będzie mniejsza albo nie będzie jej wcale. Jeżeli uczymy szacunku w ogóle do ludzi, to też gotowość do krzywdzenia kolegów z klasy będzie mniejsza - tłumaczy Łukasz Wojtasik.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent elekt Donald Trump wraca do kwestii nabycia Grenlandii. "Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością" - stwierdził Trump we wpisie w swoim serwisie społecznościowym, przy okazji ogłaszania nominacji na ambasadora USA w Danii.

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Źródło:
PAP

Od maja 2023 roku do kwietnia 2024 roku w Nigerii porwano ponad dwa miliony osób. Ich rodziny zapłaciły porywaczom łącznie aż 1,42 miliarda dolarów okupu - poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne, powołując się na dane nigeryjskich służb bezpieczeństwa.

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

Źródło:
PAP

Sprawca ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu był znany niemieckim służbom. Już kilka lat temu mężczyzna groził popełnieniem przestępstw. Na swoim koncie ma także wyrok. Ponad 10 lat temu był skazany na 90 dni więzienia za zakłócanie spokoju publicznego - poinformowały lokalne władze.

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24