Co z odwołaniami Kamińskiego i Wąsika? "Postanowiłem zarejestrować te dwie sprawy"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odwołaniach Wąsika i Kamińskiego
Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odwołaniach Wąsika i KamińskiegoTVN24
wideo 2/11
Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odwołaniach Wąsika i KamińskiegoTVN24

Na wokandzie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN pojawiły się wyznaczone na 10 stycznia dwa terminy posiedzeń niejawnych dotyczących rozpoznania odwołań od decyzji marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaszenia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Równolegle zostały zarejestrowane te same odwołania w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. - W mojej ocenie nie wywierają żadnego skutku - powiedział Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Maciej Brzózka z zespołu prasowego Sądu Najwyższego informował w piątek, że do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Odwołania zostały złożone bez pośrednictwa marszałka Sejmu i nie ma jeszcze terminów ich rozpoznania.

- Ponieważ nie mamy pewności i zaufania co do prawidłowości działania ze strony marszałka Sejmu, to odwołania od wygaszenia mandatu składamy zarówno do jednego, jak i drugiego organu, czyli Sądu Najwyższego oraz marszałka - mówił mecenas Michał Zuchmantowicz, obrońca Mariusza Kamińskiego.

Zgodnie z przepisami od postanowienia marszałka Sejmu przysługuje prawo odwołania do Sądu Najwyższego w terminie trzech dni od dnia jego doręczenia. Takie odwołanie powinno być złożone do SN za pośrednictwem marszałka Izby.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wąsik i Kamiński odwołali się od decyzji o wygaśnięciu ich mandatów. Dokumenty trafiły do Sądu Najwyższego

Zastępca rzecznika SN: zarejestrowane, żadnych czynności nie wykonano

Zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski po godzinie 13 poinformował, że wpłynęły dwa odwołania posłów od postanowienia marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów. - One wpłynęły jeszcze w ubiegłym roku, w ostatnim dniu roboczym, czyli 29 grudnia. Poza tym, że wówczas te pisma zostały zarejestrowane, żadnych czynności nie wykonano - powiedział.

Falkowski potwierdził, że są to odwołania wniesione osobiście przez Kamińskiego i Wąsika. - Z tego też względu, z punktu widzenia ewentualnego rozstrzygnięcia tej sprawy, jest to dokumentacja niekompletna - zauważył.

Zastępca rzecznika SN pytany był dalej, czy zaczął biec już ustawowy termin, w którym SN ma się zająć odwołaniami. - To kwestia, którą będzie musiał zbadać i rozstrzygnąć sąd, choćby z tego względu, że może zadecydować o tym, czy zostanie ono rozpoznane - tłumaczył. - Mając komplet dokumentacji, sąd będzie mógł to ustalić i ewentualnie wyciągnąć wnioski dla dalszego biegu sprawy - uściślił.

Falkowski zwracał uwagę, że "wszystkie sprawy z Kodeksu wyborczego są od lat rozpoznawane i załatwiane w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych". Pytany, co napisano w odwołaniach, przekazał, że nie chciałby wchodzić w szczegóły, ale dodał, że "nie będzie niczym odkrywczym, jeśli powie, że one koncentrują się wokół kwestii aktu łaski". 

Dopytywany, jaki jest termin na rozpatrzenie tych wniosków, Falkowski zauważył, że artykuł 250 Kodeksu wyborczego podaje dwa terminy. - Trzy dni na wniesienie odwołania, potem siedem dni ma sąd na rozpatrzenie tego odwołania - przekazał. 

Reporter TVN24 Sebastian Napieraj zaznaczył, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych składa się - według wielu ekspertów prawnych - z tak zwanych neosędziów, których wskazała upolityczniona przez PiS neo-KRS.

Zastępca rzecznika SN o odwołaniach Wąsika i Kamińskiego
Zastępca rzecznika SN o odwołaniach Wąsika i KamińskiegoTVN24

Szef gabinetu Hołowni: odwołania trafiły do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN

Po godzinie 14 szef gabinetu marszałka Sejmu Szymona Hołowni Stanisław Zakroczymski przekazał z kolei, że odwołania zostały przekazane do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

- Marszałek Sejmu w tej sprawie jest urzędnikiem, wykonuje czynności urzędowe. Jego zadaniem, które nakłada na niego konstytucja, jest zapewnić organom państwa sprawność w działaniu, a także, w tej trudnej ustrojowo sytuacji, dołożyć wszelkich starań, aby orzeczenie w tej sprawie było orzeczeniem niepodważalnym, żeby zapewnić wszystkim zainteresowanym w tej sprawie, także dwóm zainteresowanym panom, aby orzeczenie, które zapadnie, było wydane przez sędziów, których status nie budzi żadnych wątpliwości - tłumaczył.

Na stronie Sądu Najwyższego poinformowano, że sprawy odwołań Wąsika i Kamińskiego będą rozpatrywane w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 10 stycznia o godzinie 10 na posiedzeniu niejawnym.

Prusinowski: postanowiłem zarejestrować te dwie sprawy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

O sprawie odwołań reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska rozmawiała z Piotrem Prusinowskim, prezesem Sądu Najwyższego kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. - Dzisiaj Stanisław Zakroczymski, dyrektor gabinetu marszałka Sejmu, poprosił o spotkanie ze mną, przyjechał do sądu i osobiście wręczył mi dwa oryginalne odwołania wraz z pismem przewodnim i wszystkimi załącznikami, które są w oryginałach - poinformował. 

Prusinowski powołał się tu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 grudnia 2023 roku, w którym stwierdzono, że "skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy" i podał, że w związku z nim "postanowił zarejestrować te dwie sprawy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z wnioskiem marszałka" Sejmu. - Na podstawie mojego zarządzenia te dwa odwołania zostały zarejestrowane - dodał.

Pytany, co będzie się działo z odwołaniami w związku z tym, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych także może zajmować się nimi, Prusinowski odparł, że "do tych spraw zostali wylosowani sędziowie sprawozdawcy". 

- Wydałem również zarządzenia mówiące o ukształtowaniu pełnego, czyli trzyosobowego składu Sądu Najwyższego w jednej i drugiej sprawie. Wydałem zarządzenia o wyznaczeniu posiedzenia w obu sprawach - opisał. - W jednym składzie sprawozdawcą jest sędzia Jolanta Frańczak, a w drugim - sędzia Romuald Dalewski. Posiedzenia są wyznaczone na następną środę (10 stycznia - red.) na godzinę 10 - podał.

- Ponieważ równolegle zostały zarejestrowane te same odwołania w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, mogę zwrócić uwagę na to, że skuteczne wniesienie odwołania odbywa się poprzez złożenie go do marszałka Sejmu i dopiero marszałek przekazuje to do Sądu Najwyższego. W związku z tym, w mojej ocenie, złożone odwołania do Izby Kontroli Nadzwyczajnej bezpośrednio nie wywierają żadnego skutku - zaznaczył.

Dodał, że jego zdaniem Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, "pomijając to, że nie jest sądem, powinna je przekazać marszałkowi celem nadania biegu, a nie dokonywać wpisu ich do systemu". 

Prusinowski: ewentualne orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będzie nieskuteczne

Prusinowski dalej mówił, że "na marginesie można zadać pytanie, dlaczego w taki sposób zostały wniesione odwołania" pełnomocników Wąsika i Kamińskiego. - Dla mnie może być to tylko sygnał mówiący o tym, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chyba ma rację, twierdząc, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem, skoro politycy wybierają sobie sąd, który najpierw sami utworzyli po to, żeby dzisiaj osądził ich sprawy dotyczące ich bezpośrednio - mówił.

- Trudno mi oceniać, co zrobi Izba Kontroli Nadzwyczajnej. Z punktu widzenia prawnego ewentualne orzeczenie, które zostanie przez nią wydane, moim zdaniem będzie nieskuteczne - dodał.

Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odwołaniach Wąsika i Kamińskiego
Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o odwołaniach Wąsika i KamińskiegoTVN24

Prusinowski w rozmowie z PAP odniósł się do informacji Macieja Brzózki z zespołu prasowego SN, który podał, że do biura podawczego Sądu Najwyższego nie wpłynęły dotąd pisma od marszałka Sejmu z odwołaniami Kamińskiego i Wąsika. - Obieg pism zaczyna się od biura podawczego i to jedyna prawna droga - powiedział Brzózka.

Prusinowski ocenił, że pominięcie biura podawczego w tej sprawie nie ma znaczenia. - Oczywiście powinno to przejść przez biuro podawcze, ale zdecydowałem się nie przepuścić tego przez biuro podawcze, dlatego że w poprzednich sytuacjach pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska po prostu przejmowała sprawy kierowane do mnie bezpośrednio. Nauczony złym doświadczeniem nie będę tego robił i to jest jedyny powód - wyjaśnił prezes Izby Pracy SN.

CZYTAJ TAKŻE: Kamiński i Wąsik "zawsze uważali, że są ponad prawem". "Dzisiaj także próbują stosować swoją interpretację" Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Jest wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik prawomocnie skazani

Warszawski sąd okręgowy 20 grudnia zeszłego roku skazał prawomocnie Mariusza Kamińskiego, byłego szef MSWiA i koordynatora służb specjalnych, oraz jego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Pozostali byli szefowie CBA usłyszeli wyrok po roku więzienia.

21 grudnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował o wygaszeniu mandatów poselskich Wąsika i Kamińskiego. Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu wskazywał wcześniej, że na skutek zastosowania w 2015 roku prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu.

Autorka/Autor:js, akw//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Najstarsza wnuczka Donalda Trumpa, 17-letnia Kai Trump, wystąpiła w środę na konwencji republikanów w Milwaukee. Opowiedziała, kim dla niej jest były prezydent - "normalnym dziadkiem", który "daje słodycze i napoje gazowane, gdy rodzice nie patrzą".

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

Źródło:
Reuters, ABC News

Prokuratura otrzymała z sądu uzasadnienie w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego i je analizuje - dowiedziała się TVN24. Teraz prokuratura ma siedem dni na decyzję, czy będzie składać zażalenie.

Prokuratura dostała uzasadnienie decyzji sądu w sprawie aresztu dla Romanowskiego

Prokuratura dostała uzasadnienie decyzji sądu w sprawie aresztu dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska

Policjanci z Gryfina (woj. zachodniopomorskie) wybili szybę w aucie, aby uwolnić zatrzaśniętą w nim półtoraroczną dziewczynkę. Mundurowi zostali wezwani do kolizji drogowej i przy Miejskiej Obsłudze Podróżnych na S3 zostali zatrzymani przez świadka całego zdarzenia.

Zatrzasnęła półtoraroczne dziecko w nagrzanym aucie

Zatrzasnęła półtoraroczne dziecko w nagrzanym aucie

Źródło:
tvn24.pl, Policja Zachodniopomorska

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ubiegająca się o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim podkreśliła, że Unia Europejska "musi zrobić wszystko, co jest potrzebne, by chronić naszych obywateli, chronić Europę". - Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - powiedziała. Nawiązała też do wizyty Viktora Orbana w Moskwie, która "sprzyjała działaniom Rosji".

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Źródło:
TVN24, PAP
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Ursula von der Leyen, która ubiega się o drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, nawiązała w trakcie swojego przemówienia przed europarlamentem do niedawnej wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie. - Ta tak zwana "misja pokojowa" była niczym więcej niż misją zaspokajającą Putina - oceniła. Po tych słowach na sali rozległy się kilkunastosekundowe oklaski.

Von der Leyen krytykuje Orbana za wizytę w Moskwie. Oklaski na sali

Von der Leyen krytykuje Orbana za wizytę w Moskwie. Oklaski na sali

Źródło:
TVN24, PAP

Na znak solidarności z postrzelonym przez zamachowca Donaldem Trumpem, podczas konwencji Partii Republikańskiej część delegatów postanowiła zakleić sobie prawe ucho opatrunkiem. Uchwyciła ich kamera Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN, który jest w Milwaukee.

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

W Świnoujściu zaatakowany został kierowca taksówki. Napastnikiem miał być 57-letni klient. Uciekł, ale po kilku godzinach został zatrzymany. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i został aresztowany. Taksówkarz opowiedział lokalnemu portalowi, jak doszło do napadu.

"Zaczął mnie dusić. Zdjąłem linkę z szyi i wyskoczyłem z auta"

"Zaczął mnie dusić. Zdjąłem linkę z szyi i wyskoczyłem z auta"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

6-letnia dziewczynka wypadła przez okno z drugiego piętra w jednym z bloków w Tarnobrzegu (Podkarpackie). Stan dziewczynki - jak informuje policja - jest stabilny. Matka dziecka była trzeźwa. Mundurowi wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

6-latka wypadła przez okno z drugiego piętra

6-latka wypadła przez okno z drugiego piętra

Źródło:
tvn24.pl

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN
Choroba, której miało już nie być

Choroba, której miało już nie być

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski są na konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee w USA. - Zostaliśmy zaproszeni przez Susie Wiles, która jest szefem kampanii. Jesteśmy tu na zaproszenie szefowej sztabu, jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa - powiedział Mastalerek.

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Źródło:
TVN24
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Ryszard Petru, wiceprzewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, komentował w TVN24 sprawę Marcina Romanowskiego. Stwierdził, że ma "daleko idące wątpliwości" dotyczące immunitetu, który ma przysługiwać Romanowskiemu w związku z członkostwem w Zgromadzeniu Parlamentarnym. - Rozumiem, że prokuratura odwoła się do wyższej instancji i ta wyższa instancja musi sama ocenić, czy pismo przewodniczącego w tej sprawie jest wiążące, czy to jest tylko interpretacja - dodał.

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Źródło:
TVN24

Z powodu upału w czwartek zamknięte dla turystów zostały wszystkie stanowiska archeologiczne w Atenach. Nie można wejść do nich w godzinach, w których panuje najwyższa temperatura.

W Atenach zamknięto wszystkie obiekty archeologiczne

W Atenach zamknięto wszystkie obiekty archeologiczne

Źródło:
PAP

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Europa się dekarbonizuje i uprzemysławia w tym samym czasie - mówiła w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała również utrzymanie unijnych celów klimatycznych oraz koniec uzależnienia "od rosyjskich surowców raz na zawsze".

"Uzależnienie od rosyjskich surowców skończy się raz na zawsze"

"Uzależnienie od rosyjskich surowców skończy się raz na zawsze"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl