Są dokumenty. Co prezydent proponuje w sprawie sądów

[object Object]
Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS znalazły się dziś w SejmieTVN 24
wideo 2/7

Prezydencki projekt może oznaczać przerwanie kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Toczy się spór, czy jest to zgodne z konstytucją. Ławnicy będą stanowić mniejszość w składach orzekających. Skarga nadzwyczajna będzie przysługiwać na wyroki nie starsze niż pięcioletnie. Krajową Radę Sądownictwa - tak jak chciało PiS - wybiorą politycy. Przeanalizowaliśmy prezydenckie projekty ustaw sądowych.

Do dzisiejszego popołudnia o założeniach nowego prawa o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa było wiadomo tylko tyle, co powiedział sam Andrzej Duda i napisała w internecie jego kancelaria. Dziś zostały opublikowane projekty ustaw w pełnym brzmieniu. Oto najważniejsze ich założenia.

PRZECZYTAJ PREZYDENCKI PROJEKT USTAWY O SN

PRZECZYTAJ PREZYDENCKI PROJEKT USTAWY O KRS

Dwie nowe izby i ich zadania

Liczbę sędziów Sądu Najwyższego określi prezydent w drodze rozporządzenia. Jest to o tyle istotne, że w SN mają powstać dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izba Dyscyplinarna.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ma rozpatrywać skargi nadzwyczajne. Komentujący propozycje prezydenta prawnicy przewidują, że spraw tych będzie wiele tysięcy. Niektórzy mówią nawet o pół miliona. Sprawy te będą musiały być rozpatrywane bardzo drobiazgowo, łącznie z badaniem materiału dowodowego. Jednym z założeń skargi nadzwyczajnej ma być m.in. rewizja prawomocnego wyroku, gdy "zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego".

Do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należy:

- rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych,

- rozpoznawanie protestów wyborczych i protestów przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego,

- stwierdzanie ważności wyborów i referendum,

- inne sprawy z zakresu prawa publicznego, w tym sprawy z zakresu ochrony konkurencji, regulacji energetyki, telekomunikacji i transportu kolejowego oraz sprawy, w których złożono odwołanie od decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa,

- skargi dotyczące przewlekłości postępowania przed sądami powszechnymi i wojskowymi.

Do właściwości Izby Dyscyplinarnej należą:

- sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego,

- sprawy dyscyplinarne, w których na podstawie przepisów odrębnych ustaw właściwy jest Sąd Najwyższy,

- skargi dotyczące przewlekłości postępowania przed Sądem Najwyższym.

Do sprawozdania I prezesa Sądu Najwyższego składanego corocznie prezydentowi ma być dołączana jako odrębna całość informacja prezesa SN kierującego Izbą Dyscyplinarną. Sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego ma być przedstawiane - tak jak obecnie - również Sejmowi, Senatowi i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego ma przedstawiać prezydentowi pięciu kandydatów na prezesa. Spośród nich prezydent powołuje I prezesa Sądu Najwyższego. Może też zostać powołany na to stanowisko tylko raz.

Skarga nadzwyczajna - w sprawach nie starszych niż 5 lat

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym Andrzeja Dudy rozwiewa część wątpliwości dotyczących tego, jak skarga nadzwyczajna będzie się miała do obecnej procedury kasacyjnej.

Przepis wyraźnie mówi, że skarga nadzwyczajna dotyczy spraw, w których "orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia". Nadzwyczajny środek zaskarżenia to właśnie procedura kasacyjna. Obecnie prawo do kasacji nie przysługuje wobec wszystkich, a tylko wobec części orzeczeń sądowych. Według obowiązujących dziś zasad nie można dokonać kasacji wyroków cywilnych poniżej pewnej wartości przedmiotu sporu albo wymiaru kary w postępowaniu karnym.

Procedura rozpatrywana skargi nadzwyczajnej ma być jednak podobna do obecnej procedury kasacyjnej, bo w sprawach nieuregulowanych szczegółowo zasady rozpatrywania przyszłej skargi nadzwyczajnej mają być takie same jak obecnej skargi kasacyjnej.

Skarga nadzwyczajna według prezydenta ma być móc wniesiona, jeżeli:

- orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji,

- orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,

- zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Skargę nadzwyczajną może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, grupa co najmniej 30 posłów lub 20 senatorów (za pośrednictwem marszałków izb), oraz, w zakresie swojej właściwości: prezes Prokuratorii Generalnej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznik Finansowy.

Skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie pięciu lat od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia. Nie można więc będzie pod ewentualnymi rządami nowego prawa poskarżyć się na wyroki starsze. Skargę nadzwyczajną w jednej sprawie będzie można wnieść tylko raz. Skargi nadzwyczajnej nie będzie można złożyć od orzeczenia sądu o rozwodzie albo o nieistnieniu małżeństwa.

Skargę nadzwyczajną będzie rozpatrywał trzyosobowy skład Sądu Najwyższego - dwóch sędziów i ławnik. Jeżeli skarga nadzwyczajna będzie dotyczyć orzeczenia Sądu Najwyższego, sprawę ma rozpatrywać pięciu sędziów i dwóch ławników.

Ławnicy - nowość w Sądzie Najwyższym

Prezydencki projekt ustawy zakłada, że w składach orzekających Sądu Najwyższego będą zasiadać ławnicy. To duża nowość. Do tej pory bowiem w Sądzie Najwyższym zawsze orzekali sędziowie legitymujący się wyższym wykształceniem prawniczym i wyróżniający się wiedzą prawniczą.

Ławnicy mają zasiadać w za stołami sędziowskimi sprawach dyscyplinarnych sędziów oraz w sprawach skarg nadzwyczajnych.

Ławnikiem Sądu Najwyższego może być osoba, która:

- posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;

- jest nieskazitelnego charakteru;

- ukończyła 40 lat;

- w dniu wyboru nie ukończyła 60 lat;

- jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika Sądu Najwyższego;

- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Projekt ustawy Andrzeja Dudy zamyka drogę do bycia ławnikiem Sądu Najwyższego pracownikom sądów i prokuratury:

- ławnikom sądów powszechnych,

- policjantom i funkcjonariuszom innych służb zajmujących się ściganiem przestępstw i wykroczeń (to wyklucza nie tylko funkcjonariuszy CBA czy Służby Celnej, ale również strażników miejskich i sokistów),

- urzędnikom centralnych urzędów państwowych,

- adwokatom, radcom prawnym, notariuszom i aplikantom w tych zawodach,

- żołnierzom i strażnikom więziennym,

- duchownym,

- posłom, senatorom, radnym wszystkich trzech szczebli samorządu,

- byłym współpracownikom służb specjalnych PRL.

Warto odnotować, że choć ławnikami nie mogą być aplikanci i przedstawiciele takich zawodów prawniczych jak prokuratorzy, notariusze, adwokaci i radcy prawni, projekt prezydenta nie zamyka drogi do zasiadania w Sądzie Najwyższym komornikom i aplikantom komorniczym w sposób sformułowany wprost i wymieniony z nazwy.

W projekcie prezydenta znajduje się za to jeszcze jedno wykluczenie z funkcji ławnika, bardzo ogólnie sformułowane i - jak się wydaje - bardzo pojemne. Ławnikiem Sądu Najwyższego nie może być "osoba wchodząca w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego".

Liczbę ławników Sądu Najwyższego ustala Kolegium Sądu Najwyższego (czyli I prezes, prezesi oraz wybrani przez sędziów przedstawiciele poszczególnych izb SN). Liczbę ławników należy podać marszałkowi Senatu, żeby wiedział, ilu ławników ma wybrać izba wyższa. Żeby móc przeprowadzić głosowanie na ławników, Senat będzie musiał znowelizować swój regulamin.

Senat ma wybierać ławników Sądu Najwyższego w głosowaniu tajnym. Kadencja ławników ma trwać cztery lata kalendarzowe. Jeżeli z jakichś przyczyn ławnik zostanie wybrany w trakcie kadencji, to jego kadencja ma być krótsza i wygasać równo ze wszystkimi pozostałymi.

Ławnicy jednak będą mogli zasiadać w niektórych składach orzekających również po upływie kadencji. Projekt zezwala im na "rozpoznawanie sprawy rozpoczętej wcześniej z jego udziałem, do czasu jej zakończenia".

Kandydatów na ławników Sądu Najwyższego mogą zgłaszać stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, grupa stu obywateli. Nie mogę ich zgłaszać partie polityczne.

Ławnik ma zasiadać w składach orzekających nie więcej jak dwadzieścia dni w roku. Ławnik to funkcja społeczna, ale za zasiadanie za stołem sędziowskim czy udział w szkoleniach ma otrzymywać rekompensatę. Ma być to 1,9 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN za każdy dzień poświęcony Sądowi Najwyższemu. Ławnicy spoza Warszawy mają otrzymywać zwrot kosztów dojazdu, noclegu oraz diety.

Losy obecnej I prezes SN

Prezydencki projekt obniża wiek, w którym sędziowie Sądu Najwyższego mają przechodzić w stan spoczynku. Obecnie jest to 70 lat. Według projektu Andrzeja Dudy ma być to 65 lat.

Sędziowie w wieku uprawniającym do stanu spoczynku będą mogli orzekać dalej, jeżeli uzyskają na to zgodę prezydenta. Mogą ją uzyskać najwyżej na trzy lata i najwyżej dwa razy. To oznacza, że z czasem w Sądzie Najwyższym nie będą orzekać sędziowie mający więcej niż 71 lat. Obecnie sędziowie w wieku powyżej 70 lat mogą orzekać nadal, przedstawiając zaświadczenie lekarskie i oznajmiając ten zamiar I prezesowi SN.

Kolejny przepis ustawy ogranicza czas sprawowania funkcji przez I prezesa Sądu Najwyższego.

"Osoba powołana na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego może zajmować to stanowisko tylko do czasu przejścia w stan spoczynku, przeniesienia w stan spoczynku albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego" - stanowi prezydencki projekt ustawy. Gdyby ustawa zaczęła obowiązywać dziś lub przed 22 listopada, przepis ten oznaczałby, że obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf będzie mogła sprawować funkcję do ukończenia 65. roku życia, czyli formalnie do 22 listopada br.

Ustawa o Sądzie Najwyższym może jednak wejść w życie po 22 listopada, wówczas sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przeszliby w stan spoczynku "z dniem następującym po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy przechodzą w stan spoczynku".

Konstytucja stanowi jednak, że prezydent powołuje I prezesa Sądu Najwyższego na sześcioletnią kadencję. Nie mówi nic o możliwości przerwania kadencji z powodu osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku.

W projekcie prezydenckim nie ma zapisu znajdującego się w obecnej ustawie o Sądzie Najwyższym, według którego sędzia powyżej wieku uprawniającego do stanu spoczynku może pod pewnymi warunkami orzekać, ale na pewno nie może być prezesem SN.

Wybór nowego I prezesa SN - aż pięciu kandydatów

Nowa ustawa określa zasady wyboru I prezesa Sądu najwyższego znacznie bardziej szczegółowo niż obecna. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ma wybrać aż pięciu kandydatów na to stanowisko i przedstawić ich prezydentowi. Do tej pory prezydent powoływał I prezesa spośród dwóch kandydatów.

Kandydaci na nowego I prezesa mają być wybrani najpóźniej na sześć tygodni przed upływem kadencji ustępującego albo najpóźniej na 14 dni przed dniem przejścia w stan spoczynku urzędującego prezesa.

Z rejonu do Sądu Najwyższego

Obecnie w Sądzie Najwyższym mogą czasowo orzekać sędziowie niebędący sędziami Sądu Najwyższego. Mogą być to jednak wyłącznie sędziowie sądów apelacyjnych lub okręgowych. Według nowej ustawy nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby minister sprawiedliwości w porozumieniu z I prezesem Sądu Najwyższego delegował do orzekania w Sądzie Najwyższym nawet sędziego sądu rejonowego, o ile sędzia taki ma dziesięcioletni staż.

W prezydenckim projekcie ustawy nie ma wymogu, aby sędzia Sądu Najwyższego mieszkał w Warszawie (obecnie jest), a w innym mieście tylko za zgodą I prezesa Sądu Najwyższego. W projektowanych przepisach sędziowie Sądu Najwyższego mogą mieszkać, gdzie chcą. Jeżeli mieszkają bliżej niż 60 km do Warszawy, nie przysługuje im zwrot kosztów dojazdu.

Sędziów do KRS mają wybierać politycy

Zmiany autorstwa Andrzeja Dudy dotyczą piętnastu sędziów, którzy zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa - konstytucyjnym organie państwa stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa wybiera sędziów do sądów powszechnych, których ostatecznie powołuje prezydent.

W projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa prezydent proponuje inny sposób wyboru KRS zarówno w stosunku do obowiązującego stanu prawnego, jak i uchwalonej przez parlament ustawy, którą ostatecznie Andrzej Duda zawetował. Nie zmienia się jedno: według projektu prezydenta sędziów do KRS mają wybierać politycy. Wprawdzie większością 3/5, a nie większością ponad 50 proc., ale politycy. Dotychczas sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierały zgromadzenia poszczególnych szczebli sądów. Reprezentację polityków w KRS stanowi czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta.

Co w projekcie ustawy o KRS?
Co w projekcie ustawy o KRS?TVN 24

Opublikowany dziś projekt prezydencki przewiduje, że piętnastu sędziów do KRS będzie wybierał Sejm, a nie jak obecnie - zgromadzenia sędziów poszczególnych szczebli sądów.

Wybór sędziów do KRS przez posłów ma być podzielony na dwa etapy. W pierwszej kolejności Sejm ma powołać sędziów większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy spośród wszystkich posłów. Tak określona większość uniemożliwia w obecnej kadencji powołanie sędziów do KRS wyłącznie głosami Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca partia będzie musiała porozumieć się z częścią opozycji.

Kandydatem do Krajowej Rady Sądownictwa może być według projektu prezydenta osoba wskazana przez co najmniej 25 sędziów, czynnych zawodowo, niebędących w stanie spoczynku. Drugą możliwością zgłoszenia kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa ma być wniosek dwóch tysięcy obywateli. Kandydat do KRS zgłaszany bezpośrednio przez obywateli również musi być sędzią.

Autentyczność poparcia sędziego kandydata do KRS przez dwa tysiące obywateli będzie musiała potwierdzić Państwowa Komisja Wyborcza.

Jeżeli sędzia do KRS zostanie zgłoszony i wyrazi zgodę na kandydowanie, prezes sądu, w którym kandydat orzeka, ma niezwłocznie przysłać do Sejmu informację "o dorobku orzeczniczym kandydata, obejmującą doniosłe społecznie lub precedensowe orzeczenia, a także istotne informacje dotyczące kultury urzędowania".

Może się zdarzyć, że do KRS będą kandydować prezesi sądów. W takim wypadku o dorobku prezesów Sejm będą informować wiceprezesi sądów.

Może też się zdarzyć, że prezes sądu nie przyśle informacji o kandydacie. Nie ma prawnej możliwości, aby prezesa sądu do tego zmusić. W przypadku braku informacji od prezesa sądu informację o sobie ma przygotować sam kandydat do KRS.

Sejm ma wybierać sędziów do KRS na wspólną kadencję, mówiąc kolokwialnie: za jednym zamachem. Każdy za kandydatów, aby zostać skutecznie powołany do Krajowej Rady, musi jednak z osobna zostać popartym przez 3/5 posłów obecnych w czasie głosowania.

Zapisy w prezydenckim projekcie ustawy o KRS
Zapisy w prezydenckim projekcie ustawy o KRSTVN 24

Na wypadek gdyby w Sejmie nie udało się sformować większości 3/5 głosów, czyli rządzący nie byli w stanie porozumieć się z choćby częścią opozycji, projekt prezydenta przewiduje rozwiązanie awaryjne.

Jest to imienne głosowanie posłów, projekt opisuje je następująco:

"Jeżeli Sejm, w terminie 90 dni (...) nie wybierze na wspólną czteroletnią kadencję (...) piętnastu członków Rady, wybieranych spośród sędziów, albo wybierze mniej niż piętnastu członków Rady, wyboru na wolne stanowiska członków Rady dokonuje, spośród zgłoszonych kandydatów, Sejm w głosowaniu imiennym".

W tym głosowaniu imiennym "każdy poseł (...) ma tylko jeden głos i może głosować tylko na jednego kandydata". Może się zdarzyć, że w tym głosowaniu imiennym któryś kandydaci otrzymają równe liczby głosów. Wtedy do KRS wchodzi ten kandydat, który uzyskał mniej głosów przeciw.

Jeżeli w tej awaryjnej procedurze głosowania imiennego nadal nie uda się obsadzić wszystkich piętnastu sędziowskich mandatów w KRS, glosowanie ponawia się aż do skutku.

Prezydencki projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa nie zakłada podziału KRS na dwie izby, jak wcześniej uchwalił to parlament, ale natrafił na weto.

Kadencja obecnych sędziów w KRS może zostać przerwana

To, czy kadencja obecnych sędziów zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa zostanie przerwana - a środowiska prawnicze i opozycja twierdzą, że byłoby to niezgodne z konstytucją - zależy od dnia wejścia nowej ustawy w życie i tempa wyboru nowych członków przez Sejm.

Prezydencki projekt przewiduje, że "członek Krajowej Rady Sądownictwa (...) wybrany na podstawie przepisów dotychczasowych, pełni swoją funkcję do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji nowych członków rady wybranych przez Sejm".

Wybór nowych członków rady ma zaś nastąpić według następującego terminarza:

- ustawa o KRS wchodzi w życie pod 30 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw,

- najpóźniej po siedmiu dniach od wejścia w życie nowej ustawy marszałek Sejmu ma ogłosić procedurę naboru nowych kandydatów,

- sędziów-kandydatów będzie można zgłaszać przez 21 dni od dnia opublikowania obwieszczenia marszałka o naborze,

- Sejm wybiera sędziów do KRS najpóźniej w 60. dniu od ogłoszenia obwieszczenia marszałka.

Z terminów tych wynika, że o ile ustawa w takim kształcie wejdzie w życie, Sejm powoła sędziowską część KRS najwcześniej po 23 dniach, a najpóźniej po około dwóch miesiącach od wejścia ustawy w życie.

Projekty już w Sejmie

Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym trafił dziś do Sejmu. Po sprawdzeniu przez Biuro Legislacyjne trafi do marszałka Marka Kuchcińskiego, który zadecyduje o dalszym nad nim procedowaniu przez posłów.

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Była spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i sześciu najbardziej wpływowych demokratycznych gubernatorów poparło kandydaturę Kamali Harris na prezydenta USA po rezygnacji Joe Bidena z wyścigu. Tym samym rosną jej szanse na uzyskanie oficjalnej nominacji ze strony demokratów.

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Źródło:
PAP

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Osiągnięcia Joe Bidena przez ostatnie trzy lata nie mają sobie równych we współczesnej historii - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest faworytką do uzyskania nominacji demokratów na prezydenta po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu wycofał się z wyścigu o reelekcję.

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Źródło:
Reuters

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Śmigłowiec straży pożarnej zapalił się podczas lądowania na lotnisku w Reggio di Calabria na południu Włoch. Piloci zdołali się uratować, zanim maszyna uderzyła o pas startowy.

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Źródło:
Calabria News, tvn24.pl

Pod Ziębicami (woj. dolnośląskie) doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Lądował śmigłowiec LPR. Cztery osoby trafiły do szpitali.

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Z powodu stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy postanowiłem zwołać kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnej "27" w Brukseli, a nie w Budapeszcie - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Z początkiem lipca Węgry objęły rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Źródło:
PAP

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, przykleiła na drzwiach klubu PSL kartkę z pięcioma gwiazdkami, trzema koniczynami oraz napisem "a Kosiniak do dymisji". Lempart mówiła reporterowi TVN24, że skoro prezesowi ludowców "nie pasują poglądy jego własnych wyborców", to proponuje "oddać te wszystkie stołeczki".

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

Źródło:
TVN24

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują między innymi ma gubernatora stanu Pensylwania Josha Shapiro, gubernatorkę Michigan Gretchen Whitmer, gubernatora Illinois JB Pritzkera, gubernatora Kentucky Andy'ego Besheara oraz szefa resortu transportu Pete'a Buttigiega.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl