13 procent Polaków, najwięcej ze wszystkich badanych grup narodowych, uznało inne ustroje państwowe za lepsze od demokracji. 37 procent uważa, że demokracja jest tak samo dobra lub zła jak inne ustroje. 9 procent nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.
Ponad połowa młodych uważa demokrację za najlepszy ustrój
We wszystkich badanych krajach o wyższości demokracji jest przekonanych 52 procent ankietowanych, 9 procent uważa inne ustroje za lepsze, 26 procent nie widzi między nimi różnicy, a 13 nie ma zdania. Wynik poniżej średniej zmierzono także we Włoszech - 45 procent. W Niemczech 62 procent ankietowanych uważa demokrację za najlepszy ustrój.Instytut YouGov przebadał za pomocą ankiety online na zlecenie Fundacji TUI w dniach od 16 lutego do 3 marca 2017 roku w siedmiu krajach - Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - 6000 osób w wieku od 16 do 26 lat.Dla 76 procent młodych ludzi w tych krajach najważniejszym spoiwem Unii Europejskiej jest współpraca gospodarcza. 52 procent wskazuje na wspólne zasady demokratyczne i polityczne. Dla 30 procent najważniejsze są wspólne wartości kulturowe, a tylko 7 procent wskazało na religię i kulturę chrześcijańską jako wspólny fundament Unii. Uczestnicy sondażu mogli zakreślić więcej niż jedną cechę.38 procent badanych opowiada się za oddaniem przez Unię kompetencji rządom narodowym. Ta postawa jest szczególnie widoczna w Grecji - 60 procent - i Wielkiej Brytanii - 44 procent. Wśród Niemców odsetek zwolenników zwiększenia uprawnień własnego rządu kosztem Wspólnoty wynosi tylko 22 procent.
Stosunek do UE i uchodźców
Ocena własnej sytuacji ekonomicznej wypada bardzo niejednolicie. 29 procent młodych Europejczyków ocenia swoją sytuację jako dobrą, 32 procent jako raczej złą. Oceny Niemców, Polaków i Brytyjczyków są ponadprzeciętnie dobre, dobre Hiszpanów, Francuzów i Greków szczególnie złe - czytamy w informacji prasowej.Co piąty (21 procent) młody mieszkaniec Europy opowiada się z wyjściem swego kraju z Unii Europejskiej. Taką decyzję popiera 31 procent Greków, 22 procent Polaków i 19 procent Francuzów. Najmniej zwolenników wyjścia z Unii jest w Hiszpanii i Niemczech - 12 procent.Polacy są jedyną badaną nacją, w której odsetek zwolenników przyjmowania uchodźców jest niższy (43 procent) od przeciwników udzielania im azylu (50 procent). Średnia dla wszystkich krajów wynosi 68 procent za i 23 procent przeciw.
Autor: mart/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock