28 października otwarta zostanie wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich, która przypomni o wspólnych losach polsko-żydowskich. Zwiedzający będą mogli zajrzeć m.in. do typowego żydowskiego miasteczka, synagogi czy przespacerować się uliczką odtwarzającą codzienne życie w latach 20. Wystawa nie kończy się na Holokauście - powojenna wycieczka pokaże realia lat 50., przeprowadzi przez bolesny rok 1968, kończąc na przemianach demokratycznych 1989 r. "Polska i Świat".
Wystawa główna muzeum dokumentować będzie tysiąc lat historii polskich Żydów. - Zaczynamy naszą podróż z żydowskimi kupcami, którzy przybyli do Polski w X wieku - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Joanna Fikus, koordynatorka wystawy.
Ekspozycja składa się z ośmiu galerii tematycznych, charakteryzuje się interaktywnością: w czasie zwiedzania natknąć można się na multimedia, ekrany dotykowe czy efekty dźwiękowe.
Jednym z elementów wystawy jest uliczka opowiadająca o życiu codziennym w latach 20. czy 30. XX wieku.
- Odtworzyliśmy ulicę z jej fasadami, kamienicami. Co ciekawe: przebieg tej ulicy pokrywa się dokładnie z przebiegiem przedwojennej ulicy Zamenhofa - wyjaśnia Fikus.
Kawiarnia, kino i tango
Zaglądając w zakamarki uliczki, można zobaczyć, jak wyglądały w tamtych czasach kawiarnie czy kina. Odtworzono też przykładowo salę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich, dbając przy tym o wszystkie szczegóły.
- Właśnie w takiej sali dyskutowali i debatowali. Tańczyli też tango, dlatego parkiet wyłożony jest krokami do tanga; znalazł się w niej również patefon - mówi Fikus.
Po wojnie
Galeria poświęcona Zagładzie przypomni grozę Holokaustu, w czasie którego zginęło około 90 proc. polskich Żydów.
Na czasach wojny wystawa jednak się nie kończy.
- Wojnę przetrwało około 250 tys. Żydów. Spośród 3 mln 300 tysięcy, którzy żyli w Polsce przed wojną - przypomina koordynatorka wystawy.
Powojenna część wystawy obejmuje m.in. lata 50. czy antysemicką nagonkę 1968 r. Kończy się na przemianach demokratycznych 1989 r.
- Jestem bardzo ciekawa i z niecierpliwością czekam na reakcję zwiedzających - przyznaje Joanna Fikus.
Wystawę oglądać będzie można od 28 października.
Autor: kg/tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24