Ciężarówka przeładowana tytoniem bez akcyzy

Celnicy znaleźli ponad 4 tony nielegalnego suszu tytoniowego
Celnicy znaleźli ponad 4 tony nielegalnego suszu tytoniowego
TVN 24 Katowice/Izba Celna w Katowicach
TVN 24 Katowice/Izba Celna w KatowicachTytoń przekraczał ładowność samochodu

Prawie 4,5 tony nielegalnego suszu tytoniowego znaleźli podczas rutynowej kontroli drogowej katowiccy celnicy. Wartość towaru to prawie 2 mln zł.

Ciężarówka pełna tytoniu niewiadomego pochodzenia wpadła na autostradzie A4 w okolicach Katowic – poinformowała we wtorek tamtejsza izba celna. To efekt rutynowych działań kontrolnych celników i funkcjonariuszy inspekcji transportu drogowego.

- W ramach tych działań został zatrzymany samochód ciężarowy marki Iveco. We wnętrzu pojazdu celnicy znaleźli ponad 4 tony suszu tytoniowego, nie oznaczonego polskimi znakami akcyzy, niewiadomego pochodzenia. We wnętrzu znajdowało się ponad 168 beli tego suszu - mówi TVN 24 Grażyna Kmiecik z Izby Celnej w Katowicach.

Dodaje, że łączna wartość zatrzymanego suszu tytoniowego została oszacowana na kwotę ponad 1,8 mln złotych. - Jeśli chodzi o uszczuplenia w podatku akcyzowym, celnicy oszacowali to na prawie 2 mln złotych - tłumaczy Grażyna Kmiecik.

26-letni kierowca ciężarówki, mieszkaniec woj. śląskiego, do niczego się nie przyznał - odmówił składania zeznań. W związku z naruszeniem przepisów podatkowych, wszczęto wobec niego postępowanie karne skarbowe. Zatrzymano też samochód na poczet grożącej mu kary.

Dodatkowo, mężczyzna odpowie za przekroczenie ładowności samochodu.

Przemyt tytoniu w górę, papierosów w dół

Z danych Służby Celnej wynika, że przemyt tytoniu do palenia gwałtownie rośnie. Tylko do 20 czerwca tego roku ujawniono przemyt 306 ton tego towaru. Z kolei w całym roku 2012 udaremniono przemyt 260 ton tytoniu. Z tych danych wynika również, że jednocześnie rzadziej przez polską granicę przemycane są papierosy. Do 20 czerwca br. celnicy przechwycili 230 mln papierosów, w całym zeszłym roku - 599 mln.

Tu zatrzymano tira:

Mapa Targeo

Autor: pw/NS / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Izba Celna w Katowicach

Pozostałe wiadomości