Wiceszef resortu obrony Cezary Tomczyk zapowiada przedstawienie w czwartek w Sejmie informacji dotyczącej zniszczenia samolotu Tu-154M-102 przez podkomisję smoleńską. Wcześniej minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz deklarował, że do końca października zostanie przedstawiony raport dotyczący podkomisji, którą kierował Antoni Macierewicz.
"Jutro ok. 12:00 w Sejmie na wniosek posłów przedstawię informację dotyczącą zniszczenia samolotu TU-154M-102 przez 'Podkomisję Smoleńską', którą kierował A. Macierewicz" – napisał wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
W czerwcu prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztw w związku z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu byłej Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku.
Jedno ze śledztw wszczęto w sprawie przekroczenia uprawnień przez członków podkomisji poprzez zniszczenie samolotu Tu-154M nr 102 stanowiącego mienie znacznej wartości. Wskutek prowadzonych na nim prac został on uszkodzony w sposób wykluczający przywrócenie mu właściwości lotnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwa śledztwa w sprawie nieprawidłowości w podkomisji smoleńskiej
23 września wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk przekazał, że przedstawienie raportu o działaniu podkomisji smoleńskiej ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza to kwestia "kilkunastu dni".
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o tę sprawę na początku października, odpowiedział: "Do końca października chcielibyśmy ten raport przedstawić". Zaznaczył, że zespół ds. oceny funkcjonowania tej podkomisji pracował "de facto dzień i noc" oraz zgromadził "tysiące stron dokumentów".
Podkomisja smoleńska została powołana na mocy rozporządzenia z 4 lutego 2016 roku, które podpisał Antoni Macierewicz - później jej przewodniczący. W kwietniu 2022 roku Macierewicz przedstawił raport z prac podkomisji, który kwestionował ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera.
Politycy ówczesnej opozycji wielokrotnie krytykowali działalność podkomisji Macierewicza, która tuż po objęciu władzy przez rząd Donalda Tuska, 15 grudnia 2023 roku, została rozwiązana. W styczniu został powołany zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. W jego skład wchodzi ok. 20 ekspertów i ekspertek, a przewodniczącym zespołu został pułkownik pilot Leszek Błach.
Siła śledztwa
W kwietniu w TVN24 premierę miał reportaż Piotra Świerczka "Siła śledztwa". Prokurator Krzysztof Schwartz, szef Zespołu Śledczego nr 1, powołanego do zbadania przyczyn katastrofy w Smoleńsku, przyznał w nim, że zdaniem ekspertów nie ma szans, by drugi Tu-154M wzbił się jeszcze kiedykolwiek w powietrze.
Opowiada m.in. o "pracach niszczących" w samolocie, ujawnia, że biegli nie znaleźli żadnych dowodów, iż na pokładzie maszyny, która rozbiła się w Smoleńsku, doszło do wybuchu, opowiada o kulisach współpracy ze stroną rosyjską przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy, mówi o kryteriach, jakimi kierowała się prokuratura przy wyborze biegłych i "trudnej" współpracy z podkomisją smoleńską Antoniego Macierewicza.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell