Campus Polska Przyszłości. Debata Tusk-Trzaskowski. Pytania o migrantów, związki partnerskie i edukację

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złoto
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/13
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA

W Olsztynie zaczął się Campus Polska Przyszłości. Jednym z pierwszych punktów programu była wspólna debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska, podczas której odpowiadali na pytania publiczności. Dotyczyły one m.in. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, edukacji czy praw mniejszości seksualnych. - Jeśli będę stał na czele większości parlamentarnej, jedną z pierwszych decyzji będzie ta o zgodzie na związki partnerskie - zadeklarował Tusk.

OGLĄDAJ RELACJĘ Z CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI W TVN24 GO

Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zorganizował założony przez Trzaskowskiego Ruch Wspólna Polska. W ponad 100 panelach i warsztatach weźmie udział tysiąc młodych ludzi, politycy, działacze społeczni, naukowcy i twórcy. Wśród panelistów są między innymi: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Przestrzeń dialogu i spotkań stworzona dla aktywnych, młodych ludzi chcących mieć wpływ na przyszłość swojego kraju" - czytamy na stronie wydarzenia.

Ostatni panel dyskusyjny zaplanowano na środę. Imprezie oprócz wykładów i warsztatów będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne (koncerty i spektakle); uczestnicy będą też mogli korzystać z rozrywek sportowych. 

Trzaskowski: mamy szansę zaprojektować przyszłość

Campus Polska Przyszłości rozpoczął się o godzinie 17. Wydarzenie zainaugurowała debata Tusk-Trzaskowski, która odbyła się w jednej z sal Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Poprzedziły ją wystąpienia polityków.

Trzaskowski mówił, że podczas przygotowań do Campusu spędził wiele godzin na rozmowach z młodymi ludźmi. - Lekcja była taka: nie wystarczy być przeciw czemuś, trzeba się wspólnie zastanowić, o co się bijemy, jakie priorytety i wyzwania stawia przed nami Polska, Europa, świat. 

Campus Polska PrzyszłościTVN24

Wiceszef PO odniósł się także do obecnej władzy. Stwierdził, że "jest bardzo opresyjna". - Zajmują się podkopywaniem fundamentów demokracji, próbują spychać na margines wszystkich, którzy im nie pasują - mówił. Zarzucił PiS, że atakuje "poczucie obywatelskości" w społeczeństwie. - Wszyscy mamy wolną wolę, jesteśmy ludźmi dumnymi i chcemy wpływać na rzeczywistość. Przecież to najważniejsze. Nie chcemy, żeby ktokolwiek ograniczał nasze prawa. Chcemy decydować o sobie, o tym, jakie wartości wyznajemy, z kim się przyjaźnimy, czego chcemy się uczyć, jak ma wyglądać Polska - wyliczał prezydent Warszawy.

- Zaprojektować przyszłość w sposób odważny - to wyzwanie, które jest przed nami - powiedział. 

Trzaskowski: mamy szansę, żeby na nowo zaprojektować przyszłość w odważny sposób
Trzaskowski: mamy szansę, żeby na nowo zaprojektować przyszłość w odważny sposóbZDJĘCIA ORGANIZATORA

Tusk: spotkanie złych intencji i złych polityków

Zaraz po nim na scenę wyszedł Tusk. Podziękował Trzaskowskiemu za zorganizowanie wydarzenia. Odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. W jego ocenie dużo groźniejsze niż przekroczenie granicy państwa jest "przekroczenie granicy podłości". - Nie ma nic gorszego, niż gdy granicę wytyczoną przez elementarną moralność przekracza już nie jeden człowiek czy grupa ludzi, a władza - zaczął.

- Tego kryzysu, jaki mamy dzisiaj w Usnarzu Górnym, w ogóle nie musiało być. Ale dziś w Polsce są u władzy politycy, którzy nie wahają się powiedzieć o więźniach politycznych na Białorusi, że to jest "polityczne złoto" - kontynuował. 

- Dla tej władzy to, co się dzieje dziś na granicy, to polityczne diamenty - powiedział. Wywołanie zamieszania na granicy to - w jego ocenie - "spotkanie złych intencji i złych polityków". Wymienił tu Alaksandra Łukaszenkę i Jarosława Kaczyńskiego. - Nie chcę żyć w kraju, gdzie władza stawia dylemat: albo bezpieczeństwo, albo człowieczeństwo - powiedział.

Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złoto
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA

Debata Trzaskowski-Tusk

Po wystąpieniach politycy przystąpili do debaty. Odpowiadali na pytania publiczności. Kwestia migrantów, szczepienia, system edukacji i związki partnerskie zdominowały tę część wydarzenia.

Odpowiadając na pytanie o cudzoziemców na granicy, Tusk mówił, że "nie zawali się żaden system, jak się poda lekarstwo, chleb i wodę". Jego zdaniem ta władza "nie jest w stanie wykonać bezpiecznych, proceduralnych obowiązków".  - Każdego dnia przechodzi pięć razy więcej ludzi przez granicę, niż tam jest trzymanych. Oni ich trzymają, by robić swoją polityczną ustawkę - stwierdził lider PO.  Wtórował mu Trzaskowski. Mówił, że "istnieją pewne kwestie, które nie podlegają dyskusji". - Trzeba zacząć od pomocy tym ludziom - podkreślił.

Trzaskowski o systemie edukacji: to nieprawdopobny chaos

Kolejne z pytań dotyczyło oceny systemu edukacji pod rządami ministra Przemysława Czarnka.

- Nic mnie bardziej nie drażni niż to, co dzisiejsza władza robi z edukacją - mówił Trzaskowski. Stwierdził, że najgorszą rzeczą w wykonaniu rządzących w tym obszarze jest "ten nieprawdopodobny chaos". - Są cyniczni, totalnie nieobliczalni - ciągnął.

- Oni nie mają kompletnie zrozumienia dla wyzwań nowoczesności. Nasza szkoła wymaga rewolucji. Szkoła musi zacząć uczyć mądrej selekcji, zdolności rozpoznawania prawdy i kłamstwa, uczciwości i nieuczciwości, posługiwania się technikami, ale też obrony przed tymi technikami - zwrócił z kolei uwagę Tusk. - Sztuczna inteligencja kontra minister Czarnek, wyrok jest znany w tym dramatycznym pojedynku - skwitował lider PO.

Trzaskowski o współpracy z Tuskiem

Kolejne z pytań dotyczyło współpracy obu polityków w Platformie Obywatelskiej. - Nikt nas nie podzieli, komukolwiek by się marzyło - zapewnił prezydent Warszawy. - Ważne jest, żeby się uzupełniać - dodał.

Z kolei w kontekście politycznej przyszłości Tusk mówił o tym, że należy stworzyć zespół ludzi, którzy będą monitorować przebieg nadchodzących wyborów parlamentarnych. Stwierdził, że "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" w wyborach. Pojęcia "witkowanie" użył w odniesieniu do postawy marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podczas posiedzenia Sejmu podjęła kontrowersyjną decyzję o reasumpcji głosowania, która w opinii wielu prawników była nieuzasadniona.

Tusk: "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" jeżeli chodzi o wybory parlamentarne
Tusk: "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" jeżeli chodzi o wybory parlamentarne ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Trzaskowski: rewolucja jest w was

W trakcie debaty jeden z uczestników Campusu zadał pytanie o to, kiedy będzie mógł w Polsce wziąć ślub ze swoim partnerem.

Tusk mówił, że trzeba robić wszystko, aby poprawić sytuację osób o orientacji innej niż heteroseksualna. - Żeby czuły się uprawnione nie tylko ze względu na przepisy, które umożliwiają zawarcie związku partnerskiego lub ślubu, ale też, żebyśmy znaleźli w sobie gotowość do akceptacji - powiedział. - Jeżeli ja będę stał na czele większości parlamentarnej w Polsce, to jedną z pierwszych decyzji będzie zgoda na związki partnerskie - zadeklarował Tusk. 

- Jeżeli chcemy dokonać zmian, to musimy zastanowić się, żeby dokonać ich w taki sposób, by były one wprowadzane w sposób racjonalny, sensowny, najszybciej jak się da, ale żeby uzyskać dla nich większość - powiedział Trzaskowski.  - Ale jesteśmy od tego bardzo blisko, bo ta rewolucja jest w was, myślę, że krok po kroku dojdziemy do tego, że to się zmieni - zwrócił się do zgromadzonych.

Tusk: cokolwiek Rada Medyczna zaleci w sprawie szczepień, opozycja powinna to poprzeć

Kolejne pytania dotyczyły potencjalnej dyskryminacji prawnej osób niezaszczepionych na COVID-19, prawa do aborcji i języka śląskiego.

Odpowiadając na pierwsze z nich, Tusk mówił, że jeżeli Rada Medyczna zarekomenduje rozwiązanie dotyczące szczepień, to opozycja powinna je wesprzeć.

- Proszę się spodziewać pozytywnej reakcji z mojej strony - mówił.

Ułatwienia dla zaszczepionych podczas masowych imprez poparł Trzaskowski, przekonując, że alternatywą może być totalny lockdown, a tego nikt nie chce. Prezydent Warszawy przestrzegał też przed instrumentalnym politycznym wykorzystywaniem tego tematu, co - jego zdaniem - zrobił w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, "puszczając oko" do antyszczepionkowców. Trzaskowski powiedział też, że zmiana stanowiska PO w sprawie aborcji (poparcie aborcji do 12. tygodnia - red.) to był "krok we właściwą stronę" i on sam jest z tego bardzo dumny.

Tusk z kolei przekonywał, że to między innymi on wywalczył przed laty status języka regionalnego dla kaszubskiego, więc walka o status języka regionalnego dla języka śląskiego powinna należeć do posłów śląskich, którzy - jak zauważył - są "najsilniejszą frakcją w parlamencie".

Autorka/Autor:mjz, karol

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium