Campus Polska Przyszłości. Samorządowcy debatowali o tym "jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości"

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Campus Polska Przyszłości. Debata z udziałem samorządowców
Campus Polska Przyszłości. Debata z udziałem samorządowcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Campus Polska Przyszłości. Debata z udziałem samorządowców

W ramach Campusu Polska Przyszłości odbyła się debata "Jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości?". Dobre do życia miasta to takie, w których mieszkają ludzie otwarci na dialog, wielokulturowi, zaangażowani w działalność publiczną – mówili jej uczestnicy. - Mieszkańcy miast nie powinni być tylko konsumentami, ale też aktywnymi obywatelami – podkreślił burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W debacie "Jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości?" brali udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mer Wilna Remigijus Šimašius, a zdalnie z Londynu burmistrz tego miasta Sadiq Khan. Wszyscy uczestnicy debaty zachęcali młodych ludzi do tego, aby angażowali się w życie swoich społeczności, by wskazywali rządzącym, co można zmieniać na lepsze.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Przypominajcie nam o tym, naciskajcie na nas, byśmy zawsze pracowali dla dobra społeczności – mówił Trzaskowski, a Dulkiewicz podkreślała, że aby samorządowiec zmienił otoczenie na lepsze, musi o tym porozmawiać z mieszkańcami. - Dialog jest podstawą, ja muszę mieć z kim rozmawiać – dodała prezydent Gdańska.

Mer Wilna: trzeba słuchać młodych ludzi

Mer Wilna, które jest miastem ze znacznym odsetkiem mieszkańców poniżej 35 lat, mówił, że to miasto postawiło na otwartość. - Trzeba słuchać młodych ludzi, wsłuchiwać się w ich potrzeby – mówił Šimašius i jako przykład wskazywał paradę równości, na którą przed laty organizatorzy musieli zdobywać zgody w sądzie. Dziś, jak mówił, miasto nie tylko pomaga w organizacji, ale też współpracuje przy tym działaniu z innymi miastami.

- Trzeba stworzyć w mieście warunki do wygodnego, dobrego życia: miejski transport, parki, ścieżki rowerowe. No i oczywiście miejsca pracy, by młodzi ludzie zarabiali na życie i rozrywki – mówił mer Wilna i podkreślał, że ważne są zwłaszcza ułatwienia przy zakładaniu firm.

Mer Wilna podkreślił, że w urzędach w jego mieście można załatwić sprawy w czterech językach: litewskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

Campus Polska PrzyszłościTVN24

Sadiq Khan: trzeba dbać o wszystkich zagrożonych wykuczeniem

Sadiq Khan podkreślał, że ważne jest zadbanie o wszystkie grupy zagrożone wykluczeniem. - Moim zdaniem zróżnicowanie społeczeństwa jest jego siłą, a nie słabością. Trzeba dbać o wszystkich zagrożonych wykuczeniem ze względu na orientację seksualną czy rasę. W miastach możemy celebrować odmienność – mówił Khan.

Samorządowcy byli zgodni co do tego, że najważniejszą rzeczą dla młodego pokolenia jest edukacja. - Jak się chce zyskać szybki efekt, to nie inwestycją w edukację, inwestycja w edukację daje efekty po latach. Ale to są najlepsze efekty – mówił mer Wilna.

Mówiąc o tym, jak Londyn otwiera się na młodych mieszkańców, Khan wskazał, że organizowane są wydarzenia adresowane do tej grupy, na przykład festiwale i parady. - Mieszkańcy miast nie powinni być tylko konsumentami, ale też aktywnymi obywatelami – powiedział burmistrz Londynu.

Uczestniczący w debacie byli także zgodni, że dla podniesienia jakości życia w miastach ważne jest dbanie o środowisko naturalne: o czyste powietrze, wodę I miejską zieleń. - Susze w Afryce i upały w Europie muszą nas obchodzić – mówił Khan. Dulkiewicz podkreślała, że "w tym względzie potrzebna jest rewolucja, a nie ewolucja".

Campus Polska PrzyszłościTVN24

Dulkiewicz: nie zastanawiamy się na co wydawać, tylko skąd brać pieniądze

Słuchacze debaty pytali prelegentów między innymi o to, co zrobić, by młodzi ludzie mogli zamieszkać w miastach w swoich mieszkaniach. - Teraz ja i moi koledzy musimy pracować rok, by kupić sześć metrów mieszkania – mówił chłopak z Gdańska. Mer Wilna i burmistrz Londynu przyznali, że w ich miastach buduje się wiele mieszkań, z roku na rok ich liczba rośnie. Dulkiewicz i Trzaskowski mówili, że polskie samorządy mają coraz mniej pieniędzy. - Nie zastanawiamy się na co wydawać, tylko skąd brać pieniądze – powiedziała Dulkiewicz.

Sadiq Khan zachęcał uczestników Campusu, by zaangażowali się w działalność publiczną tak, aby w następnych wyborach wygrali "ci z lepszej strony mocy". - Władza centralna teraz zawzięła się na Rafała Trzaskowskiego i Warszawę, ale następne będą wasze miasta. Zadbajcie o to, by wasi samorządowcy mieli więcej władzy – mówił Khan.

CZYTAJ: Campus Polska Przyszłości. Debata Tusk-Trzaskowski. Pytania o migrantów, związki partnerskie i edukację

Tusk i Trzaskowski razem na Campus Polska Przyszłości
Tusk i Trzaskowski razem na Campus Polska PrzyszłościTVN24

Campus Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zorganizował założony przez Trzaskowskiego Ruch Wspólna Polska. Uczestniczy w nim tysiąc osób do 35. roku życia i ponad 200 panelistów.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości