Campus Polska Przyszłości. Debata Tusk-Trzaskowski. Pytania o migrantów, związki partnerskie i edukację

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złoto
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/13
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA

W Olsztynie zaczął się Campus Polska Przyszłości. Jednym z pierwszych punktów programu była wspólna debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska, podczas której odpowiadali na pytania publiczności. Dotyczyły one m.in. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, edukacji czy praw mniejszości seksualnych. - Jeśli będę stał na czele większości parlamentarnej, jedną z pierwszych decyzji będzie ta o zgodzie na związki partnerskie - zadeklarował Tusk.

OGLĄDAJ RELACJĘ Z CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI W TVN24 GO

Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zorganizował założony przez Trzaskowskiego Ruch Wspólna Polska. W ponad 100 panelach i warsztatach weźmie udział tysiąc młodych ludzi, politycy, działacze społeczni, naukowcy i twórcy. Wśród panelistów są między innymi: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Przestrzeń dialogu i spotkań stworzona dla aktywnych, młodych ludzi chcących mieć wpływ na przyszłość swojego kraju" - czytamy na stronie wydarzenia.

Ostatni panel dyskusyjny zaplanowano na środę. Imprezie oprócz wykładów i warsztatów będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne (koncerty i spektakle); uczestnicy będą też mogli korzystać z rozrywek sportowych. 

Trzaskowski: mamy szansę zaprojektować przyszłość

Campus Polska Przyszłości rozpoczął się o godzinie 17. Wydarzenie zainaugurowała debata Tusk-Trzaskowski, która odbyła się w jednej z sal Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Poprzedziły ją wystąpienia polityków.

Trzaskowski mówił, że podczas przygotowań do Campusu spędził wiele godzin na rozmowach z młodymi ludźmi. - Lekcja była taka: nie wystarczy być przeciw czemuś, trzeba się wspólnie zastanowić, o co się bijemy, jakie priorytety i wyzwania stawia przed nami Polska, Europa, świat. 

Campus Polska PrzyszłościTVN24

Wiceszef PO odniósł się także do obecnej władzy. Stwierdził, że "jest bardzo opresyjna". - Zajmują się podkopywaniem fundamentów demokracji, próbują spychać na margines wszystkich, którzy im nie pasują - mówił. Zarzucił PiS, że atakuje "poczucie obywatelskości" w społeczeństwie. - Wszyscy mamy wolną wolę, jesteśmy ludźmi dumnymi i chcemy wpływać na rzeczywistość. Przecież to najważniejsze. Nie chcemy, żeby ktokolwiek ograniczał nasze prawa. Chcemy decydować o sobie, o tym, jakie wartości wyznajemy, z kim się przyjaźnimy, czego chcemy się uczyć, jak ma wyglądać Polska - wyliczał prezydent Warszawy.

- Zaprojektować przyszłość w sposób odważny - to wyzwanie, które jest przed nami - powiedział. 

Trzaskowski: mamy szansę, żeby na nowo zaprojektować przyszłość w odważny sposób
Trzaskowski: mamy szansę, żeby na nowo zaprojektować przyszłość w odważny sposóbZDJĘCIA ORGANIZATORA

Tusk: spotkanie złych intencji i złych polityków

Zaraz po nim na scenę wyszedł Tusk. Podziękował Trzaskowskiemu za zorganizowanie wydarzenia. Odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. W jego ocenie dużo groźniejsze niż przekroczenie granicy państwa jest "przekroczenie granicy podłości". - Nie ma nic gorszego, niż gdy granicę wytyczoną przez elementarną moralność przekracza już nie jeden człowiek czy grupa ludzi, a władza - zaczął.

- Tego kryzysu, jaki mamy dzisiaj w Usnarzu Górnym, w ogóle nie musiało być. Ale dziś w Polsce są u władzy politycy, którzy nie wahają się powiedzieć o więźniach politycznych na Białorusi, że to jest "polityczne złoto" - kontynuował. 

- Dla tej władzy to, co się dzieje dziś na granicy, to polityczne diamenty - powiedział. Wywołanie zamieszania na granicy to - w jego ocenie - "spotkanie złych intencji i złych polityków". Wymienił tu Alaksandra Łukaszenkę i Jarosława Kaczyńskiego. - Nie chcę żyć w kraju, gdzie władza stawia dylemat: albo bezpieczeństwo, albo człowieczeństwo - powiedział.

Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złoto
Tusk: dla władzy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to polityczne złotoZDJĘCIA ORGANIZATORA

Debata Trzaskowski-Tusk

Po wystąpieniach politycy przystąpili do debaty. Odpowiadali na pytania publiczności. Kwestia migrantów, szczepienia, system edukacji i związki partnerskie zdominowały tę część wydarzenia.

Odpowiadając na pytanie o cudzoziemców na granicy, Tusk mówił, że "nie zawali się żaden system, jak się poda lekarstwo, chleb i wodę". Jego zdaniem ta władza "nie jest w stanie wykonać bezpiecznych, proceduralnych obowiązków".  - Każdego dnia przechodzi pięć razy więcej ludzi przez granicę, niż tam jest trzymanych. Oni ich trzymają, by robić swoją polityczną ustawkę - stwierdził lider PO.  Wtórował mu Trzaskowski. Mówił, że "istnieją pewne kwestie, które nie podlegają dyskusji". - Trzeba zacząć od pomocy tym ludziom - podkreślił.

Trzaskowski o systemie edukacji: to nieprawdopobny chaos

Kolejne z pytań dotyczyło oceny systemu edukacji pod rządami ministra Przemysława Czarnka.

- Nic mnie bardziej nie drażni niż to, co dzisiejsza władza robi z edukacją - mówił Trzaskowski. Stwierdził, że najgorszą rzeczą w wykonaniu rządzących w tym obszarze jest "ten nieprawdopodobny chaos". - Są cyniczni, totalnie nieobliczalni - ciągnął.

- Oni nie mają kompletnie zrozumienia dla wyzwań nowoczesności. Nasza szkoła wymaga rewolucji. Szkoła musi zacząć uczyć mądrej selekcji, zdolności rozpoznawania prawdy i kłamstwa, uczciwości i nieuczciwości, posługiwania się technikami, ale też obrony przed tymi technikami - zwrócił z kolei uwagę Tusk. - Sztuczna inteligencja kontra minister Czarnek, wyrok jest znany w tym dramatycznym pojedynku - skwitował lider PO.

Trzaskowski o współpracy z Tuskiem

Kolejne z pytań dotyczyło współpracy obu polityków w Platformie Obywatelskiej. - Nikt nas nie podzieli, komukolwiek by się marzyło - zapewnił prezydent Warszawy. - Ważne jest, żeby się uzupełniać - dodał.

Z kolei w kontekście politycznej przyszłości Tusk mówił o tym, że należy stworzyć zespół ludzi, którzy będą monitorować przebieg nadchodzących wyborów parlamentarnych. Stwierdził, że "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" w wyborach. Pojęcia "witkowanie" użył w odniesieniu do postawy marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podczas posiedzenia Sejmu podjęła kontrowersyjną decyzję o reasumpcji głosowania, która w opinii wielu prawników była nieuzasadniona.

Tusk: "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" jeżeli chodzi o wybory parlamentarne
Tusk: "witkowanie" w Sejmie grozi też "witkowaniem" jeżeli chodzi o wybory parlamentarne ZDJĘCIA ORGANIZATORA

Trzaskowski: rewolucja jest w was

W trakcie debaty jeden z uczestników Campusu zadał pytanie o to, kiedy będzie mógł w Polsce wziąć ślub ze swoim partnerem.

Tusk mówił, że trzeba robić wszystko, aby poprawić sytuację osób o orientacji innej niż heteroseksualna. - Żeby czuły się uprawnione nie tylko ze względu na przepisy, które umożliwiają zawarcie związku partnerskiego lub ślubu, ale też, żebyśmy znaleźli w sobie gotowość do akceptacji - powiedział. - Jeżeli ja będę stał na czele większości parlamentarnej w Polsce, to jedną z pierwszych decyzji będzie zgoda na związki partnerskie - zadeklarował Tusk. 

- Jeżeli chcemy dokonać zmian, to musimy zastanowić się, żeby dokonać ich w taki sposób, by były one wprowadzane w sposób racjonalny, sensowny, najszybciej jak się da, ale żeby uzyskać dla nich większość - powiedział Trzaskowski.  - Ale jesteśmy od tego bardzo blisko, bo ta rewolucja jest w was, myślę, że krok po kroku dojdziemy do tego, że to się zmieni - zwrócił się do zgromadzonych.

Tusk: cokolwiek Rada Medyczna zaleci w sprawie szczepień, opozycja powinna to poprzeć

Kolejne pytania dotyczyły potencjalnej dyskryminacji prawnej osób niezaszczepionych na COVID-19, prawa do aborcji i języka śląskiego.

Odpowiadając na pierwsze z nich, Tusk mówił, że jeżeli Rada Medyczna zarekomenduje rozwiązanie dotyczące szczepień, to opozycja powinna je wesprzeć.

- Proszę się spodziewać pozytywnej reakcji z mojej strony - mówił.

Ułatwienia dla zaszczepionych podczas masowych imprez poparł Trzaskowski, przekonując, że alternatywą może być totalny lockdown, a tego nikt nie chce. Prezydent Warszawy przestrzegał też przed instrumentalnym politycznym wykorzystywaniem tego tematu, co - jego zdaniem - zrobił w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, "puszczając oko" do antyszczepionkowców. Trzaskowski powiedział też, że zmiana stanowiska PO w sprawie aborcji (poparcie aborcji do 12. tygodnia - red.) to był "krok we właściwą stronę" i on sam jest z tego bardzo dumny.

Tusk z kolei przekonywał, że to między innymi on wywalczył przed laty status języka regionalnego dla kaszubskiego, więc walka o status języka regionalnego dla języka śląskiego powinna należeć do posłów śląskich, którzy - jak zauważył - są "najsilniejszą frakcją w parlamencie".

Autorka/Autor:mjz, karol

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Filipiny nawiedził szósty tajfun w ciągu miesiąca. Man-yi, określany jako supertajfun, przetoczył się przez główną wyspę Luzon. Teraz stwarza zagrożenie ulewnymi deszczami w regionie stołecznym Manili. Do tej pory ewakuowano ponad milion osób - podał Reuters.

Ewakuacja ponad miliona osób. Supertajfun uderzył

Ewakuacja ponad miliona osób. Supertajfun uderzył

Źródło:
Reuters, Rappler, PAP

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane w związku z atakiem, jaki Rosja przeprowadziła nad ranem między innymi na ziemie zachodniej Ukrainy i patrolują nasze niebo. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych dodało, że "naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości".

Poderwane polskie i sojusznicze myśliwce. W związku z atakami Rosji na zachodzie Ukrainy

Poderwane polskie i sojusznicze myśliwce. W związku z atakami Rosji na zachodzie Ukrainy

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

W Kalifornii wykryto pierwszy w Stanach Zjednoczonych przypadek nowego wariantu wirusa mpox. Stan zakażonej osoby się poprawia, przebywa w izolacji domowej.

W Stanach Zjednoczonych wykryto pierwszy przypadek nowego wariantu mpox

W Stanach Zjednoczonych wykryto pierwszy przypadek nowego wariantu mpox

Źródło:
Reuters
"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tysiąc czterysta osób zginęło na drogach w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku - powiedział ekspert do spraw ruchu drogowego Wojciech Pasieczny. Dodał, że o tych tragediach powinno się mówić. - Niestety, w naszym kraju ludzkie losy zastępuje się statystyką - ocenił. Wskazał, że "nie wysokość kary, ale jej nieuchronność i szybkość mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

"To tragedie, o których powinno się mówić. Niestety, w naszym kraju ludzkie losy zastępuje się statystyką"

"To tragedie, o których powinno się mówić. Niestety, w naszym kraju ludzkie losy zastępuje się statystyką"

Źródło:
PAP

Komenda Stołeczna Policji opublikowała kilkuminutowe nagranie z Łukaszem Z., podejrzanym o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej, w którym zginął 37-letni mężczyzna i o ucieczkę z miejsca wypadku. W pewnym momencie na nagraniu słychać, jak mężczyzna mówi do nagrywającego go policjanta "weź pan się zawijaj z tą kamerą".

"Weź pan się zawijaj z tą kamerą". Policyjne nagranie z Łukaszem Ż.

"Weź pan się zawijaj z tą kamerą". Policyjne nagranie z Łukaszem Ż.

Źródło:
TVN24

Sytuacja na Ukrainie pogorszyła się dramatycznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej. Dodała, że obecnie po stronie ukraińskiej nie ma możliwości dogadania się z Rosją, bo agresorom "chodzi o zniszczenie narodu ukraińskiego". - Oni mają poczucie, że walczą o przetrwanie narodu. I z tym bardzo trudno jest o jakikolwiek kompromis - podkreśliła.

Profesor Pisarska: Ukraińcy walczą o przetrwanie narodu, z tym trudno o kompromis

Profesor Pisarska: Ukraińcy walczą o przetrwanie narodu, z tym trudno o kompromis

Źródło:
TVN24

998 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. W nocy siły powietrzne Ukrainy odpierały ataki Rosjan na Kijów. Doradca prezydenta uważa, że rozmowy z Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać. Podsumowujemy, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Echa rozmowy Scholza z Putinem. Doradca Zełenskiego przestrzega Zachód

Echa rozmowy Scholza z Putinem. Doradca Zełenskiego przestrzega Zachód

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że w ciągu kilkunastu dni rosyjscy dyplomaci opuszczą konsulat w Poznaniu. Dodał, że z "największą sympatią" byłby potraktowany wniosek strony ukraińskiej o umieszczenie w tym miejscu konsulatu Ukrainy. O wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu Sikorski informował w październiku.

"W ciągu kilkunastu dni" rosyjscy dyplomaci opuszczą konsulat w Poznaniu

"W ciągu kilkunastu dni" rosyjscy dyplomaci opuszczą konsulat w Poznaniu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Iran jest przygotowany na konfrontację lub współpracę w kwestii programu nuklearnego - powiedział szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi. W czwartek Aragczi spotkał się z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim. Po spotkaniu powiedział, że Iran jest gotowy do negocjacji w sprawie swojego programu nuklearnego, ale "nie pod presją i groźbami".

W Iranie są "przygotowani na konfrontację lub współpracę" w sprawie programu nuklearnego

W Iranie są "przygotowani na konfrontację lub współpracę" w sprawie programu nuklearnego

Źródło:
PAP

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Na świecie co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, a w Polsce w zeszłym roku było 20 tysięcy takich porodów. Lekarze podkreślają, z jak wieloma trudnościami muszą mierzyć się wcześniaki i ich rodzice. Ale jak zaznacza dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa, "postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny".

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Miasta zgodziła się na zbycie terenu położonego przy promenadzie w Ustce. Oznacza to, że grunt, którego wartość rzeczoznawca wycenił na 114 tysięcy złotych, będzie mógł kupić przedsiębiorca, który dzierżawi nieruchomość od 1993 roku. Kontrowersje wśród części mieszkańców wzbudza fakt, że odbędzie się to bez przetargu i konkurencji. Na dodatek w głosowaniu brał udział zięć przedsiębiorcy. Był "za" sprzedażą. Uchwała przeszła jednym głosem.

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Źródło:
TVN24

Mieli tu być dwa tygodnie, właśnie leci trzeci miesiąc. Mieszkańcy trzech kamienic w sercu Łodzi starają się oswoić myśl, że do domów być może nie wrócą nawet na święta Bożego Narodzenia. 25 metrów pod ich domami znajduje się maszyna drążąca tunel kolejowy. Jej praca stanowi zagrożenie, że budynki runą - tak, jak na początku września runęła oficyna przy 1 Maja 23. - Nikt z nas nie wie, kiedy to się skończy. Dawno już brakło nam cierpliwości - zaznaczają. 

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15 zareagowała na reportaż "Superwizjera" dotyczący instruktora jeździectwa Marcina P., który został skazany za molestowanie nastolatek, ale nadal organizuje obozy dla dzieci i jeździ na zawody. Komisja - jak przekazano - zawiadomiła w tej sprawie między innymi Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz organy samorządowe.

Komisja do spraw przeciwdziałania pedofilii interweniuje po reportażu "Superwizjera"

Komisja do spraw przeciwdziałania pedofilii interweniuje po reportażu "Superwizjera"

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 16 listopada 2024 roku.

Nikt nie trafił szóstki. Główna wygrana rośnie

Nikt nie trafił szóstki. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który będzie zagrożeniem na północy oraz południu Polski. W mocy są żółte alarmy. Porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Sprawdź, gdzie należy szczególnie uważać.

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW na północy i południu

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW na północy i południu

Źródło:
IMGW
Tolkien, Hamlet i queerowa ikona. "Jestem szczęśliwy, że w mojej karierze pojawił się Gandalf"

Tolkien, Hamlet i queerowa ikona. "Jestem szczęśliwy, że w mojej karierze pojawił się Gandalf"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się pokaz trzech reportaży z programu TVN24 "Czarno na białym". Później odbyła się dyskusja z autorami materiałów. Tematem przewodnim wieczoru było "dziennikarstwo w czasach propagandy". - Możemy usłyszeć od tych, którzy oglądają nasze reportaże, jak je odbierają, co im odpowiada, co im nie odpowiada, jak w nich to rezonuje. To jest zawsze bezcenne - mówił reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski na spotkaniu w Rokietnicy odniósł się do swojej rywalizacji z Rafałem Trzaskowskim w prawyborach w Koalicji Obywatelskiej. Mówił, że "to nie jest dogrywka" wyborów 2020 roku. - To jest nowe rozdanie w innych czasach na inne tematy - stwierdził. Jednocześnie zapewnił, że jeżeli to prezydent Warszawy wygra prawybory i zostanie kandydatem na prezydenta, to będzie pracował na jego sukces.

Sikorski: jedno państwu z góry ślubuję

Sikorski: jedno państwu z góry ślubuję

Źródło:
TVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który ubiega się o bycie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta kraju, na spotkaniu z mieszkańcami Krakowa mówił, że "dzisiaj jest szansa na sprawiedliwe wybory". Dodał, że fundamentalną sprawą w tych wyborach będzie kwestia bezpieczeństwa. W czasie spotkania doszło do incydentu, rozłożono baner z napisem "CPK w Polsce, nie w Berlinie". Trzaskowski zareagował.

Incydent z banerem na spotkaniu Trzaskowskiego. "Weszli, pokrzyczeli i uciekli"

Incydent z banerem na spotkaniu Trzaskowskiego. "Weszli, pokrzyczeli i uciekli"

Źródło:
TVN24, PAP

Bogdan Klich w najbliższych dniach rozpocznie swoją misją w Ambasadzie RP w Stanach Zjednoczonych - potwierdził w sobotę w Rokietnicy (Wielkopolskie) szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. W piątek Klich poinformował w mediach społecznościowych, że w związku z powołaniem na ministra pełnomocnego-chargé d’affaires ambasady złożył mandat senatora.

Szef MSZ: Bogdan Klich w najbliższych dniach rozpocznie misję w polskiej ambasadzie w USA

Szef MSZ: Bogdan Klich w najbliższych dniach rozpocznie misję w polskiej ambasadzie w USA

Źródło:
PAP

Kolejna nominacja prezydenta elekta Donalda Trumpa. Sekretarzem do spraw energii ma zostać Chris Wright. Jest on zwolennikiem wykorzystania paliw kopalnych, a w zeszłym roku mówił, że nie ma kryzysu klimatycznego. Ma zapoczątkować "złoty wiek amerykańskiego dobrobytu i pokoju na świecie".

Ma zapoczątkować "złoty wiek dobrobytu". Trump nominował kolejnego ministra

Ma zapoczątkować "złoty wiek dobrobytu". Trump nominował kolejnego ministra

Źródło:
PAP
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24

"Listy do M. Pożegnania i powroty", szósta odsłona kultowej serii, najprawdopodobniej w poniedziałek osiągnie kolejny rekord oglądalności. Według szacunków obraz ma zobaczyć w sumie ponad milion widzów. – Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy – mówił na antenie TVN24 aktor Tomasz Karolak.

Będzie kolejny rekord "Listów do M."? "Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy"

Będzie kolejny rekord "Listów do M."? "Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o serialowym widowisku "Diuna: Proroctwo", które zadebiutuje w serwisie Max, o świątecznej, najnowszej odsłonie "Listów do M.", która zdeklasowała kinową konkurencję i skandalu w związku z opinią szefa festiwalu filmowego EnergaCamerimage, Marka Żydowicza, na temat kobiet.

Serialowe widowisko, świąteczny hit i skandal wokół festiwalu. Co w świecie filmu i muzyki?

Serialowe widowisko, świąteczny hit i skandal wokół festiwalu. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl