Nazywana murem zapora na granicy polsko-białoruskiej ma mieć 186 kilometrów długości. Na konferencji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Wioleta Gorzkowska przedstawili kolejne szczegóły w tej sprawie. Przekazano, że Straż Graniczna podpisała trzy umowy z wykonawcami bariery, a jej budowa powinna zakończyć się w sierpniu.
W październiku zeszłego roku weszła w życie ustawa o budowie muru na granicy państwowej. Szczegóły budowy i konstrukcji przedstawiono na początku listopada 2021 roku. Zapowiadano, że celem jest, aby mur powstał do końca pierwszego półrocza 2022 roku.
Na wtorkowej konferencji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz generał brygady Straży Granicznej Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, aktualizowali informacje na temat budowy muru.
Wąsik potwierdził, że podpisane są już trzy umowy dotyczące budowy zapory. - Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o dziesięć dni. Okres świąteczny miał wpływ na to - mówił wiceszef MSWiA.
Kto zbuduje barierę na granicy? Trzy konsorcja
Szczegóły podpisanych przez Straż Graniczną umów przedstawiła Gorzkowska. - To inwestycja strategiczna nie tylko z punktu widzenia realizacji ustawowych Straży Granicznej, do których należy ochrona nienaruszalności polskich granic, ale również, co jako zastępca komendanta głównego właściwy w sprawach logistycznych muszę podkreślić, jest inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć - powiedziała.
- To dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana. Dlatego bardzo cieszę się, że w krótkim okresie dwóch miesięcy udało się nam wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej - przyznała generał Straży Granicznej.
Uściśliła, że prace budowlane będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach. - Ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy - wyjaśniła.
Gorzkowska przekazała, że wykonanie przęseł stalowych, czyli "kluczowych elementów bariery", powierzono konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Siedlce spółka z.o.o. i Węglokoks S.A. Wykonanie robót budowlanych Straż Graniczna powierzyła dwóm wykonawcom: spółce akcyjnej Budimex oraz konsorcjum firm Unibep S.A. i Budrex Sp. z o.o.
Wymieniła, że do budowy muru zostanie wykorzystane niemal 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych oraz tyle samo słupów stalowych H240. - Zastosujemy również sto sztuk przęseł z bramkami serwisowymi. Zostaną również wybudowane 22 przęsła z otwieranymi bramkami, które umożliwią migrację zwierzętom - opisała. Podsumowała, że do budowy zapory zostanie wykorzystanych ponad 50 ton stali.
- Staraliśmy się, aby wybór wykonawców na budowę był transparentny, dlatego do negocjacji zaprosiliśmy osiem firm. Wyłonione oferty są najtańsze ze wszystkich wyłonionych ofert - opisała.
Gorzkowska przekazała, że budowa 186-kilometrowej bariery powinna zostać zakończona w czerwcu tego roku.
Zakaz przebywania na granicy
Od początku 2021 roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., wrześniu - 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Zastąpił on obowiązujący wcześniej stan wyjątkowy, objął 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
>> Bodnar: dzisiaj chodzi o obszar przy granicy, jutro może chodzić o zupełnie inne nadużycia władzy
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: MSWiA