Premier Beata Szydło swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata Angeli Merkel dała dowód, że jest dumną Polką i Europejką - napisał na Twitterze wiceprezes PiS Joachim Brudziński po tym, jak przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
"Premier Beata Szydło swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata A.Merkel dała dowód, że jest dumną Polką i Europejką. Szacun" - napisał Brudziński.
Premier @BeataSzydlo swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata A.Merkel dała dowód,że jest dumną Polka i Europejką .#Szacun
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) 9 marca 2017
"I wszystko jasne, od dziś Pan Tusk wygłaszając swoje impertynencje pod adresem Polski mówi to nie jako przedstawiciel suwerennego rządu RP w Brukseli na ważnym stanowisku Szefa Rady Europejskiej, tylko jako polityk 'wiszący' na autorytecie Kanclerz Angeli Merkel" - dodał Brudziński w kolejnym wpisie.
I wszystko jasne,od dziś Pan Tusk wygłaszając swoje impertynencje pod adresem Polski mówi to nie jako przedstawiciel suwerennego rządu RP 1)
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) 9 marca 2017
2) w Brukseli na ważnym stanowisku Szefa Rady Europejskiej, tylko jako polityk ”wiszący” na autorytecie Kanclerz Angeli Merkel.
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) 9 marca 2017
Tusk ponownie szefem RE
Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na szczycie UE w Brukseli. Według unijnych źródeł przeciwko Tuskowi wypowiedział się tylko polski rząd. "Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał na Twitterze premier Luksemburga Xavier Bettel, który jako pierwszy podał informację o decyzji.
Habemus #EUCO Presidentum, Good Luck @eucopresident Donald. XB pic.twitter.com/7eNpsIt70R
— Xavier Bettel (@Xavier_Bettel) 9 marca 2017
Sam Tusk napisał zaś: "Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!".
Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!
— Donald Tusk (@donaldtusk) 9 marca 2017
Premier Czech Bohuslav Sobotka poinformował, że tylko Polska wypowiedziała się przeciwko Tuskowi. Według unijnych źródeł nikt nie wstrzymał się od głosu. Wybór szefa Rady Europejskiej był pierwszym punktem obrad szczytu UE. W tej części podjęcie decyzji zajęło niespełna pół godziny. Tusk opuścił wówczas salę obrad, a prowadzenie szczytu przejął premier Malty Joseph Muscat. Według unijnych źródeł na początku obrad polska premier Beata Szydło formalnie zwróciła się o odłożenie tej sprawy na późniejszy termin. Wniosek został jednak odrzucony.
Autor: mw/sk / Źródło: PAP