W szpitalach brakuje lekarzy. Przybywa czerwonych punktów na mapie

Aktualizacja:
[object Object]
Problemy kadrowe na oddziałach w szpitalach w Polscetvn24
wideo 2/10

Chirurdzy, interniści, anestezjolodzy czy pediatrzy. Lista lekarzy specjalistów, których brakuje, staje się coraz dłuższa. Tak samo jak lista zamykanych oddziałów w całej Polsce. Problemy kadrowe w szpitalach występują między innymi w Wodzisławiu Śląskim, Zakopanem, Cieszynie czy Głubczycach.

Oto przykłady polskich miast na terenie całej Polski, w których brakuje lekarzy i są zamykane oddziały szpitalne.

Barlinek

oddział dziecięcy: zawieszony do końca roku

powód: brak lekarzy

Jak tłumaczył reporter TVN24 Sebastian Napieraj, na tym oddziale potrzeba co najmniej dwóch lekarzy na stałe i czterech dyżurujących, a w tym momencie jest tylko jedna osoba. Mali pacjenci będą musieli jeździć do Gorzowa Wielkopolskiego lub do Dębna.

Oddział dziecięcy w Barlinku zawieszony do końca roku
Oddział dziecięcy w Barlinku zawieszony do końca rokutvn24

Zakopane

oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny: zawieszony na miesiąc

powód: brak lekarzy

"Informujemy o czasowym zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej przez Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Oddział Neonatologiczny przez okres 1 miesiąca, tj. od dnia 1.10.2019 r. do dnia 31.10.2019 r. z uwagi na brak możliwości zabezpieczenia niezbędnej obsady kadrowej" - informuje na swojej stronie internetowej Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Mrągowo

oddział dziecięcy, pododdział noworodkowy i trakt porodowy: zawieszone na miesiąc

Powód: brakuje trzech pediatrów

Pacjentki zamiast do szpitala powiatowego w Mrągowie muszą udawać się do szpitali w Kętrzynie, Giżycku i Olsztynie.

W Mrągowie zawieszono oddział dziecięcy i pododdział noworodkowy
W Mrągowie zawieszono oddział dziecięcy i pododdział noworodkowytvn24

Wodzisław Śląski

oddział chirurgiczny: zawieszony do końca roku

Powód: brak lekarzy

W szpitalu powiatowym w Wodzisławiu Śląskim dyrektor placówki Krzysztof Kowalik wywiesił informację o "czasowym zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej przez oddział chirurgii ogólnej".

Oddział ma nie działać przynajmniej do końca roku. Powody? "Brak zabezpieczenia obsady kadrowej w zakresie ordynacji podstawowej, jak i dyżurów lekarskich" - czytamy w komunikacie.

- Brakuje lekarzy. W ciągu ostatnich miesięcy odeszli, część z powodów finansowych, pozostali na emeryturę - przyznał w rozmowie z TVN24 dyrektor Kowalik.

Szpital w Wodzisławiu Śląskim zamknął oddział chirurgii
Szpital w Wodzisławiu Śląskim zamknął oddział chirurgiiTVN 24 Katowice

Włocławek

całodobowy oddział chirurgii dziecięcej: zakończona działalność

powód: brak kadry lekarskiej

- Oddział chirurgii dziecięcej - całodobowy - który funkcjonował tu jeszcze cztery miesiące temu z końcem września nie tyle zawiesił, ale zakończył swoją działalność. Powodem tego był brak możliwości pozyskania kadry lekarskiej, która całodobowo mogłaby w tym oddziale funkcjonować. To narastało przez kilka lat, że niestety liczba specjalistów na rynku bardzo maleje. Nasi specjaliści, którzy z nami współpracowali czy współpracują to są osoby z miast ościennych: z Bydgoszczy, Torunia. To nie są osoby miejscowe - poinformowała Karolina Welka, dyrektor wojewódzkiego szpitala specjalistycznego im. Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Całodobowy oddział chirurgii dziecięcej we Włocławku zakończył działalność
Całodobowy oddział chirurgii dziecięcej we Włocławku zakończył działalnośćtvn24

Cieszyn

oddział chirurgii dziecięcej: zamieniony w poradnię chirurgii

Powód: braki w kadrze lekarskiej

Głubczyce

oddział pediatryczny: zawieszony co najmniej do piątku

Powód: brak lekarzy

Miasta, w których są problemy ze skompletowaniem lekarzy w szpitalachTVN 24

Problemy kadrowe dają o sobie znać także w innych miastach:

Bielsko-Biała

W szpitalu pediatrycznym w Bielsku-Białej jest trudna sytuacja kadrowa związana z zapowiedziami anestezjologów.

Jego dyrektor Ryszard Odrzywołek zapewniał we wtorek, że placówka działa bez zarzutu. Jednak - jak dowiedział się reporter TVN24 - w czwartek sytuacja może się radykalnie zmienić. Wszyscy anestezjolodzy szpitala złożyli wypowiedzenia. W środę mają ostatni raz przyjść do pracy.

Anestezjolodzy zapowiadają odejście ze szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej
Anestezjolodzy zapowiadają odejście ze szpitala pediatrycznego w Bielsku-BiałejTVN 24 Katowice

Opole

Opolski oddział NFZ poinformował, że dyrekcja podlegającego marszałkowi województwa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wystąpiła o przekształcenie szpitalnego oddziału ratunkowego w izbę przyjęć, tłumacząc się brakiem możliwości spełnienia warunków, jakie przed SOR-ami stawiają nowe przepisy. Chodzi przede wszystkim o braki kadrowe.

- Nie ma lekarzy. W ogóle występuje problem, żeby lekarze chcieli pracować w szpitalach. Wolą podejmować pracę w otwartym lecznictwie. A już w SORze, gdzie praca jest wyjątkowo opresyjna, lekarze nie chcą pracować za żadne pieniądze - mówi Renata Ruman-Dzido, prezes zarządu Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

O utrzymanie SOR-u w szpitalu wojewódzkim zabiega opolski NFZ. Dzięki podjętym negocjacjom udało się przesunąć termin jego likwidacji do 1 lutego 2020 roku.

SOR w szpitalu wojewódzkim jest jednym z dwóch w Opolu. Przyjmuje ponad 20 tysięcy pacjentów rocznie. Jeśli zostanie zamknięty, obowiązki spadną na opolski Uniwersytecki Szpital Kliniczny. A to oznacza problemy dla pacjentów z całego województwa.

Opolski NFZ zabiega o utrzymanie SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim
Opolski NFZ zabiega o utrzymanie SOR-u w Szpitalu WojewódzkimTVN24 Wrocław

Sanok

W szpitalu w Sanoku jest problem ze skompletowaniem analityków medycznych. Jak mówił reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, na 10 pracujących tam na stałe laboratorantek w pracy w środę są tylko dwie. Problem kadrowy dotyczy nie tylko laborantów, ale także techników, którzy obsługują badania rentgenowskie czy EKG. Pracownicy przebywają na zwolnieniu L4.

W Lesku, Ustrzykach, Sanoku i Brzozowie trwa strajk analityków medycznych
W Lesku, Ustrzykach, Sanoku i Brzozowie trwa strajk analityków medycznychtvn24

Autor: mjz,kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości