Nie odsłonią tablicy poświęconej Kaczyńskim. Przez "brak zgody" prezesa PiS

[object Object]
Tablicana poświęcona braciom Kaczyńskim miała zostać odsłonięta w piątek tvn24
wideo 2/2

Tablica poświęcona Jarosławowi i Lechowi Kaczyńskim nie zostanie odsłonięta w piątek w Stoczni Gdańskiej - poinformował w środę Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności. Jak wyjaśnił, powodem jest brak zgody ze strony prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwotnie tablica miała zostać odsłonięta w piątek, by upamiętnić 30. rocznicę strajku w Stoczni Gdańskiej i udział w nim Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Tak się jednak nie stanie. O decyzji poinformował w środę Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej. Jak wyjaśnił, powodem jest brak zgody Jarosława Kaczyńskiego.

"Nikt nie pytał Jarosława Kaczyńskiego o zgodę"

Nieco wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek podkreślała, że odsłonięcie tablicy nie było inicjatywą PiS. - Nikt nie pytał Jarosława Kaczyńskiego o zgodę, żeby jego nazwisko umieścić na tablicy -powiedziała.

- Będziemy rozmawiali ze stroną związkowców, żeby zrezygnowali z tego punktu - zapowiedziała.

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z PiS pytany w tym samym dniu, czy prezes partii jest zakłopotany umieszczeniem swojego nazwiska na tablicy, odpowiedział, że Kaczyński dopiero od niego dowiedział się o takiej inicjatywie i "jest dosyć zaskoczony".

"Stocznia 4.0. Nowy początek"

Uroczystości organizowane przez Solidarność odbędą się pod hasłem "Stocznia 4.0. Nowy początek" w Hali nr 26 "Ubotownia" na wyspie Ostrów w Gdańsku. Udział wezmą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Oddzielne obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 organizuje też część sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i twórców strajku z sierpnia 1980 r. - Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Józef Przybylski oraz Lech Wałęsa. Uroczystości te współorganizuje Komitet Obrony Demokracji i miasto Gdańsk. Hasło przewodnie obchodów rocznicy brzmi "Porozumienie".

"Niefortunne zaproszenie"

W poniedziałek Lech Wałęsa opublikował w internecie zdjęcie zaproszenia na organizowaną przez Solidarność uroczystość. Było tam napisane, że w programie zaplanowano między innymi "odsłonięcie tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.". Wałęsa skomentował to we wpisie na Twitterze: "Brzmi dumnie: 'Przebywali w hali'".

Jeszcze tego samego dnia Karol Guzikiewicz opublikował w internecie projekt tablicy, gdzie słowo "przebywali" jest zamienione na "strajkowali".

- Zaproszenie jest trochę niefortunne - tłumaczył w rozmowie z TVN24. - Przede wszystkim nie przebywali [bracia Kaczyńscy - przyp. red.], a strajkowali - dodał. Zaznaczył, że "zrobił się niepotrzebny szum medialny", a także pokazał projekt tablicy, na której ma być napisane "W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ "Solidarność" śp. prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz premier RP Jarosław Kaczyński".

Stwierdził też, że jest to tablica informacyjna, a nie pamiątkowa.

Autor: akw//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Twitter

Pozostałe wiadomości