TVN24 | Polska

Jak bezpiecznie spędzić święta w czasie pandemii COVID-19? Odpowiada lekarz

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24
Co zrobić, żeby bezpiecznie spędzić świeta?
Co zrobić, żeby bezpiecznie spędzić świeta?TVN24
wideo 2/21
TVN24Co zrobić, żeby bezpiecznie spędzić świeta?

O tym, co zrobić, żeby bezpiecznie spędzić zbliżające się święta Bożego Narodzenia mówił w TVN24 doktor Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Zachęcał do noszenia maseczek. Dodał, że warto zrobić test przed spotkaniem z bliskimi. - Szczególnie w tym czasie pamietajmy o tym, żeby przy świątecznym stole porozmawiać o szczepieniach ochronnych - podkreślał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 17 156 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 616 osób chorujących na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 4 017 420 infekcji, zmarło 93 445 zakażonych.

- Jesteśmy na dzień przed Wigilią, gdzie zwykle zostawiamy tradycyjnie puste miejsce dla gościa. W tym roku tych pustych miejsc przy naszych stołach będzie dużo więcej, bo z danych GUS wynika, że do końca roku liczba zgonów w Polsce może dojść nawet do pół miliona - powiedział na antenie TVN24 doktor Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

ZOBACZ >> Zakupy w Wigilię. Do której będą otwarte sklepy? - Część z tych zgonów to oczywiście zgony wywołane przez pandemię, zarówno chorych covidowych jak i tych chorych, którzy zaciągnęli dług zdrowotny, którzy nie chorowali na choroby takie jak COVID-19 i zmarli w tym roku ze względu na zaawansowanie swoich chorób, w tym chorób przewlekłych i chorób współistniejących - dodał.

Jankowski podkreślał, że "tarczą są szczepienia ochronne". Dodał, że o ile w poprzednim roku były pokazywane kolejki chętnych do punktów szczepień, "to dziś słyszymy raczej o osobach, które chcą wyłudzić certyfikat covidowy, nie szczepiąc się".  

- Dlaczego przez ten rok zmarnowano pewną szansę na popularyzację szczepień ochronnych, na popularyzację tej tarczy przeciwko koronawirusowi? - pytał. Jego zdaniem "program szczepień nie został przeprowadzony optymalnie". 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak spędzić bezpiecznie święta Bożego Narodzenia

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie został zapytany, co zrobić, żeby spędzić święta Bożego Narodzenia bezpiecznie, powiedział, że "jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji, bo jesteśmy wszyscy szalenie zmęczeni pandemią, chcemy już zapomnieć o tym temacie, chcemy odpocząć w gronie rodzinnym".  

- Szczególnie w tym czasie pamiętajmy o tym, żeby przy świątecznym stole porozmawiać o szczepieniach ochronnych. Zachęcić te osoby, które są niezaszczepione najlepiej na swoim przykładzie - mówił. 

Zwracał uwagę na noszenie maseczek. - Jeżeli w naszym otoczeniu jest ktoś szczególnie narażony, osoba starsza, ktoś niezaszczepiony, na przykład z powodów medycznych, nośmy w jej otoczeniu maseczki ochronne - powiedział Jankowski.

- Pamiętajmy o tym, że jeżeli czujemy się jakkolwiek źle, jeżeli mamy gorączkę, katar, kaszel, a nawet lekki ból gardła, to wtedy warto pomysleć o tym, że to mogą być objawy rozwijającego się zakażenia koronawirusem. Wtedy warto wykonać test - mówił Jankowski. Dodał, że to nie musi być test PCR.

- Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą chorą, to w oczywisty sposób również zadbajmy o to, żeby w pełni bezpieczni, po teście, usiąść do wieczerzy wigilijnej - powiedział lekarz.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości