Powołanie Zespołu ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych i Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług - to niektóre elementy planu ministra Michała Boniego prowadzące do państwa przyjaznego dla obywateli. Szef MAC zapowiedział też kartę ubezpieczenia zdrowotnego do roku 2014 i pełne wdrożenie numeru 112.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni podsumował rok swojego urzędowania.
Przedstawił też plan, który ma doprowadzić Polskę do stanu "państwa optymalnego", które "ma dostosować się do obywatela, a nie obywatel do państwa". - Chcę powołać Zespół ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, z udziałem ministra sprawiedliwości, ministerstwa pracy i polityki społecznej, zdrowia, finansów, wszędzie tam, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedur - powiedział Boni.
Jak poinformował, z szefem Służby Cywilnej rozmawiał też o Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług po to, żeby pewne standardy obowiązywały nie tylko służbę cywilną, ale całą administrację.
Karta ubezpieczenia zdrowotnego
Boni zapowiedział też, że do 2014 r. chce wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy.
- Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego - powiedział Boni na czwartkowej konferencji prasowej. Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESEL-u będzie możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października. - Lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem - podkreślił Boni. Minister zapowiedział, że od 1 stycznia 2014 r. w pełni będzie wdrożony numer 112, umożliwiający wyzwanie pomocy.
- Myślimy o tym, jak różne rodzaje władzy publicznej mogą informować ludzi o różnego rodzaju zagrożeniach: pożar, powódź, wścieklizna w lesie, czy dziecko, które zginęło w galerii handlowej - powiedział Boni.
E-podatki, księgi hipoteczne w sieci
Szef resortu poinformował też o odblokowaniu ponad 3 mld 300 mln zł z programu Innowacyjna Gospodarka. Ma to umożliwić - jak powiedział Boni - realizację 26 projektów w ramach programu e-administracja.
Dotyczą one m.in. wprowadzenia e-podatków, możliwości założenia działalności gospodarczej online, odpisów z KRS, dostępu do ksiąg hipotecznych w internecie.
- Nieodblokowanie tych środków sprawiłoby, że te projekty zostałyby zapewne skasowane - zaznaczył minister.
Odrębność między państwem a Kościołem
Boni zapowiedział ponadto, że będzie namawiać Kościoły do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego.
Jego zdaniem, sprawą jego wysokości powinien zająć się parlament. Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. - W nowoczesnym państwie, w którym powinna obowiązywać przyjazna odrębność między państwem a różnego rodzaju Kościołami, przyjazna w sensie szacunku dla wyborów duchowych obywateli, nie ma żadnego powodu, aby finansować np. składki ubezpieczeniowe i zdrowotne (księży - red.). Stąd wycofujemy się z Funduszu Kościelnego i mówimy o odpisie (od podatku), czyli o decyzjach obywatelskich - podkreślił Boni. Wyłączą sygnał analogowy Boni przypomniał także, że niedawno Sejm uchwalił pakiet telekomunikacyjny, dzięki czemu udało się uniknąć kar za niewdrożenie unijnych dyrektyw. Zmiany mają rozszerzyć uprawnienia abonentów i użytkowników, wzmocnić ochronę danych osobowych oraz zwiększyć konkurencyjność w zakresie usług telekomunikacyjnych. Minister poinformował ponadto, że pierwsze wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego nastąpi 7 listopada w woj. lubuskim.
- Pracujemy nad tym, aby telewizja cyfrowa była dostępna w całym kraju - dodał.
Zapowiedział, że na zwiększenie zasięgu telewizji cyfrowej, m.in. w rejonach górskich, przeznaczone zostanie 31 mln zł - w 2013 r. telewizja cyfrowa ma być dostępna w takim samym stopniu jak dziś analogowa. Boni stwierdził też, że dzięki cyfryzacji telewizji szerzej dostępna będzie misyjna oferta telewizji publicznej.
Autor: mac//bgr/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu