Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, konieczne jest dopełnienie określonych formalności. Jak wygląda proces zakładania firmy i jej rejestracji? Ile trwa w Polsce założenie działalności gospodarczej?
● Proces zakładania firm regulowany jest przede wszystkim Kodeksem spółek handlowych oraz ustawą Prawo przedsiębiorców. ● Czas potrzebny na założenie firmy zależy od wybranego rodzaju działalności. ● Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć w ciągu jednego dnia. ● Założenie firmy wymagającej zgłoszenia do KRS trwa w Polsce średnio 37 dni.
W Polsce funkcjonują różne rodzaje działalności gospodarczej. Może to być np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. Ich działanie reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, a w przypadku działalności jednoosobowej ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
To, jak wygląda proces zakładania własnej firmy i ile zajmuje czasu, zależy więc w dużym stopniu od wybranej formy prawnej. Jak duże są różnice?
Jak założyć firmę jednoosobową w 2021?
Zdecydowanie najprostsze i najszybsze jest w Polsce założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To jednocześnie forma prawna najczęściej wybierana przez osoby rozpoczynające dopiero swoje doświadczenia z przedsiębiorczością.
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy przede wszystkim złożyć wniosek CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). CEIDG jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców działających w Polsce.
Formularz CEIDG-1 możemy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, listownie po wydrukowaniu wniosku i opatrzeniu go podpisem potwierdzonym notarialnie, lub przez internet: na stronie biznes.gov.pl albo na stronie CEIDG. W przypadku składania wniosku przez internet konieczne będzie podpisanie go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Wniosek online o rozpoczęcie działalności można także złożyć za pośrednictwem stron niektórych banków.
We wniosku podać należy swoje dane osobowe, a także dane dotyczące zakładanej działalności: jej nazwę, numery PESEL i NIP przedsiębiorcy, adres, przedmiot działalności zgodnie z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), wybraną formę opodatkowania i sugerowaną datę rozpoczęcia działalności.
Ile trwa założenie działalności gospodarczej?
Złożenie wniosku CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem nowej działalności do urzędu skarbowego, ZUS/KRUS, GUS oraz wnioskiem o nadanie numerów NIP i REGON.
W dalszej kolejności należy w ciągu siedmiu dni od daty założenia działalności udać się osobiście do ZUS i zgłosić się do ubezpieczenia na drukach ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Ponadto przed rozpoczęciem działalności w przypadku części przedsiębiorców może być konieczne uzyskanie niezbędnych koncesji i pozwoleń, a osoby, które chcą być płatnikami VAT, muszą po nadaniu numeru NIP zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT.
W sumie rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna i jeżeli unikniemy błędów w dokumentach, zajmuje jeden dzień. Wpis naszej działalności do CEIDG dokonywany jest nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku, zaś swoją działalność możemy rozpocząć od razu po złożeniu tego wniosku.
Proces zakładania firmy
Tak jak wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi podlegają obowiązkowi wpisu do CEIDG, tak wszystkie pozostałe rodzaje działalności podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Proces zakładania firmy różni się jednak w zależności od jej wybranej formy prawnej. Jako przykład posłużyć może proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne etapy tego procesu to: - Założenie spółki poprzez zawarcie umowy założycielskiej w formie aktu notarialnego. - Wpłacenie kapitału zakładowego spółki. - Powołanie zarządu i ustanowienie rady nadzorczej nowej spółki. - Rejestracja nowej spółki w KRS. - Zgłoszenie danych uzupełniających w urzędzie skarbowym (dane trafią też do ZUS i GUS). - Rejestracja nowej spółki jako płatnika VAT.
Ile wszystkie te formalności łącznie trwają? Wiele zależy od aktualnego obciążenia pracą urzędów, które będą nas obsługiwać. Czas zakładania firmy wymagającej wpisu do KRS jest jednak znacznie dłuższy niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Według raportu „Doing Business” z 2019 roku autorstwa Banku Światowego, czas zakładania firmy w Polsce jest jednym z najdłuższych w Europie i wynosi średnio 37 dni. Dla porównania w Czechach założenie firmy trwa średnio 24,5 dnia, w Niemczech 10,5 dnia, na Węgrzech 7 dni, a we Francji czy Estonii zaledwie 3,5 dnia.
Czas potrzebny w Polsce na założenie firmy najbardziej wydłuża okres jej rejestracji w KRS, co średnio trwa aż cztery tygodnie. Czas ten można obecnie jednak skrócić rejestrując swoją firmę internetowo za pośrednictwem portalu S24.
Odpowiednie ustawy: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
Źródło: biznes.gov.pl, prod.ceidg.gov.pl,
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock