Minister sportu Joanna Mucha i minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotkali się we wtorek po południu z Donaldem Tuskiem w Kancelarii Premiera. Pierwszy pojawił się Boni, po nim - Mucha. Nie jest wykluczone, że resorty obojga przestaną istnieć. Jutro Donald Tusk ma przestawić zmiany w swoim gabinecie.
O rekonstrukcji mówiło się od tygodni. We wtorek premier poinformował, że w środę ok. godz. 11 zaprezentuje zmiany w składzie rządu oraz zmiany w gabinecie o charakterze strukturalnym. Jak zapowiedział we wtorek, "wbrew pesymistom - będzie lepiej."
Do likwidacji?
Na giełdzie nazwisk do dymisji pojawiło się nazwisko Michała Boniego. Według informacji "Faktów" TVN możliwa jest likwidacja kierowanego przez Boniego resortu. Są też typy, że zastąpi go Rafał Trzaskowski, europoseł PO.
Źródła w PO informują również, że rozważany jest scenariusz likwidacji resortu sportu - jego zadania miałyby przejąć ministerstwa edukacji i gospodarki. Oznaczałoby to, że stanowisko straciłaby kierująca resortem sportu Joanna Mucha. Według innego scenariusza zastąpić ją w resorcie miałby Andrzej Biernat, poseł i szef łódzkiego regionu PO.
W ramach zmian strukturalnych mówi się także o połączeniu dwóch ministerstw - skarbu i gospodarki.
Kto jeszcze?
Wśród ministrów typowanych do dymisji znalazł się wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Wśród następców wymienia się m.in. Janusza Lewandowskiego (unijnego komisarza ds. budżetu), szefa sejmowej komisji finansów Dariusza Rosatiego, a także Bogusława Grabowskiego, członka Rady Gospodarczej przy premierze.
Zdaniem niektórych polityków, w środę swoje stanowisko straci minister edukacji - Krystyna Szumilas. "Wprost" typuje, że zastąpi ją Joanna Kluzik-Rostkowska. Politycy Platformy wśród "naturalnych kandydatów" wymieniają również wiceszefową sejmowej komisji edukacji Urszulę Augustyn.
Swoje odejście z rządu zapowiedziała ostatnio minister nauki Barbara Kudrycka. Na giełdzie następców pojawia się europosłanka PO Lena Kolarska-Bobińska.
Media spekulują także wokół ministra środowiska - Marcina Korolca. Zdaniem niektórych, straci on swoje stanowisko. Niespokojny może być także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Rekonstrukcja nie dotknie raczej ministrów z PSL. O swoje stanowiska raczej spokojni mogą być również szef MON Tomasz Siemoniak i szef MSZ Radosław Sikorski, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister sprawiedliwości Marek Biernacki, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz i szef KPRM Jacek Cichocki.
Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl