W Warszawie rozpoczyna się jedna z głównych imprez towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP19 – forum Climate Solutions, jedna z najważniejszych światowych platform dialogu światów biznesu, finansów i polityki.
Tematem wiodącym dyskusji będzie kwestia tego, w jaki sposób biznes – równolegle z podstawowym swoim celem, czyli przynoszeniem zysków – może włączyć się do walki ze skutkami zmian klimatu.
Uczestnicy – w tym 120 prezesów wielkich firm – będą się zastanawiać, co biznes, również ten największy, powinien i co może zmienić w swoich działaniach, tak by sprzyjać podpisaniu w 2015 r. globalnego porozumienia klimatycznego.
Rozwój zrównoważony
Ponad 1000 uczestników będzie dyskutować również m.in. o tym, jak sprawiać, by rozwój gospodarczy był jak najbardziej zrównoważony i przyjazny dla klimatu, czy jak ułatwić mobilizowanie od 2020 r. 100 mld dol. rocznie na politykę klimatyczną, z których 80 proc. mam pochodzić ze środków prywatnych.
Forum otworzy wicepremier Janusz Piechociński, jednym z najważniejszych gości spoza świata biznesu będzie Nancy Sutley – główny doradca ds. środowiska prezydenta USA.
Globalne forum
COP19 w Warszawie - najważniejsze globalne forum święcone światowej polityce klimatycznej - rozpoczął się 11 listopada i potrwa do 22 listopada. Pierwsze dni imprezy wypełniły sesje, w tym nieformalne, różnych zespołów ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Drugi tydzień to spotkania najwyższych rangą przedstawicieli stron konwencji. Na szczycie w Warszawie nie planuje się podejmowania przełomowych decyzji, natomiast z przebiegu i konkluzji będzie można wnioskować, czy w ogóle realne jest uzgodnienie globalnego porozumienia klimatycznego, które ma zostać podpisane w 2015 r. w Paryżu. Podczas szczytu ONZ delegaci zastanawiają się, jak wyglądać ma nowe globalne i wiążące prawnie porozumienie ws. ochrony klimatu po 2020 roku. Wiele państw - w tym i Polska - uzależnia bowiem zgodę na jakiekolwiek nowe wiążące zobowiązania klimatyczne od istnienia porozumienia o zasięgu międzynarodowym.
Zgodnie z postanowieniami Konwencji i poprzednich COP, należy próbować ograniczyć wzrost średniej temperatury w tym wieku do co najwyżej 2 stopni, ponieważ - według agend ONZ - przy wzroście wyższym niż owe 2 stopnie, koszty przeciwdziałania i adaptacji będą rosnąć lawinowo.
Autor: mn / Źródło: PAP