Polska

Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego

Polska

Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego
Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnegotvn24
wideo 2/22

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o powołaniu przez biskupów Fundacji Świętego Józefa, która ma służyć pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie ona działalność z początkiem przyszłego roku.

W komunikacie rzecznika KEP przekazano, że statut Fundacji Świętego Józefa, który biskupi przyjęli podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie od 8 do 9 października, zostanie złożony do Krajowego Rejestru Sądowego.

Biskupi mają nadzieję, że fundacja niosąca pomoc skrzywdzonym rozpocznie działalność 1 stycznia 2020 roku.

"Wyraz solidarności Kościoła z pokrzywdzonymi"

"Powołanie fundacji to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie KEP, prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Abp Polak kierował zespołem, który przygotował statut fundacji. "Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego. Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła" - podkreślił abp Polak.

Fundusze od diecezji

Działalność fundacji ma mieć charakter ogólnopolski. Będzie świadczyć pomoc pokrzywdzonym, we współpracy z konkretną diecezją i z istniejącymi inicjatywami, jak Centrum Ochrony Dziecka czy "Zranieni w Kościele".

Fundacja będzie utrzymywać się przede wszystkim z pieniędzy przekazanych przez poszczególne diecezje. Partycypacja finansowa diecezji zostanie rozłożona proporcjonalnie do liczby należących do nich biskupów i księży. "Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich" – wskazał cytowany w komunikacie abp Polak.

Komu pomoże fundacja?

"Na wsparcie przez różnorodną działalność fundacji będą mogły liczyć osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub w młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną i duszpasterską Kościoła" - przekazano w komunikacie KEP. Jednocześnie zaznaczono, że celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. "Jest natomiast dziełem, które ma na różne sposoby i we współpracy z istniejącymi inicjatywami oferować zorganizowaną pomoc i prawdziwą solidarność, której osoby pokrzywdzone bardzo potrzebują" - dodano. W komunikacie podkreślono, że "w miarę możliwości fundacja zamierza również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem katolickim".

CZYTAJ TAKŻE: Przeprosiny i 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla byłego ministranta

Autor: akw//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości