Biernacki: Służby miały prawo inwigilować Kwiatkowskiego i Burego. Sąd dał zgodę


W Polsce nie ma osób i funkcji publicznych, wobec których nie można stosować podsłuchów - mówi tvn24.pl Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych. Ale, żeby zgodnie z prawem inwigilować prezesa NIK, służba antykorupcyjna najpierw musiała uzyskać zgodę prokuratora i sądu.

Obszerne cytaty z podsłuchanych rozmów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego stanowią ważną część wniosków o uchylenie im immunitetów.

Nie ma funkcji publicznych, które byłyby wyłączone spod kontroli operacyjnej. Marek Biernacki, minister - koordynator służb specjalnych

Trafiły one do Sejmu 31 sierpnia. Prokuratorzy pilnie strzegą tajemnicy, jak długo obaj "figuranci" (w języku służb to osoby rozpracowywane - red.) byli podsłuchiwani.

- Z lektury wniosków można wywnioskować, że podsłuch działał tylko w 2013 roku - twierdzą dwaj nasi rozmówcy, którzy poznali dokumenty.

Jawne, ale niejawne

Te trafiły do Sejmu ale opinia publiczna jeszcze ich nie poznała. Choć same podsłuchy zostały "odtajnione" przez szefa CBA Pawła Wojtunika, to wnioski nadal chroni tajemnica śledztwa. Zgodę na zapoznanie się z nimi otrzymali Kwiatkowski i Bury, a także posłowie zasiadający w Komisji Regulaminowej Sejmu. Parlamentarzyści będą nad nimi dyskutować, a później skierują pod obrady całego parlamentu.

- Posiedzenie, na którym zdecydują o ewentualnym odebraniu immunitetów prezesowi NIK i szefowi klubu ludowców, będzie zamknięte dla opinii publicznej. Właśnie przez obowiązek zachowania tajemnicy śledztwa - usłyszeliśmy w Kancelarii Sejmu.

Prokuratura: legalne podsłuchy

W całej sprawie chodzi o podejrzenie popełnia dość banalnego przestępstwa - "przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków", czyli art. 231 Kodeksu Karnego. To przestępstwo zagrożone jest maksymalną karą do trzech lat więzienia i policja oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie mogłyby w ramach takiego postępowania stosować podsłuchów.

- W tym wypadku były one stosowane zgodnie z art. 17 ustawy o CBA. Daje on służbom prawo zastosowania podsłuchów. Na wszystkie zgodę wydawał sąd. Prokurator formułując wnioski o uchylenie immunitetów oparł się nie tylko na podsłuchach – wyjaśnia Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.

I dodaje: - Materiał dowodowy to także zeznania świadków, pracowników NIK, analiza dokumentów Izby, w tym wyników postępowania pokontrolnego rzeszowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

"Krok po kroku"

Prokurator krok po kroku weryfikował treść podsłuchów. Nieoficjalnie wiadomo, że Krzysztof Kwiatkowski nie był oryginalnym celem podsłuchujących agentów. Ci monitorowali telefon posła Jana Burego, gdyż podejrzewali go o popełnienie szeregu przestępstw, w tym korupcyjnych.

Gdy agenci usłyszeli rozmowy Kwiatkowskiego i stwierdzili, że tu również może dochodzić do przestępstw, skierowali wnioski do prokuratury i sądu o tzw. zgody następcze.

Co to oznacza? - Jeśli podsłuchuje się kogoś, bo podejrzewa się go o korupcję a podczas rozmów wychodzi na jaw morderstwo, to najpierw należy uzyskać zgodę sądu. Jeśli takiej zgody nie będzie, materiał nigdy nie będzie mógł zostać uznany za dowód - mówi w rozmowie z tvn24.pl doświadczony prokurator.

Analiza sądu

Zgodnie z prawem podsłuch założony przez CBA może trwać 3 miesiące. Wniosek o jego przedłużenie o kolejne trzy miesiące, który składa szef Biura, musi najpierw uzyskać akceptację prokuratora generalnego. Dopiero wtedy trafia do sądu, do którego należy ostateczna decyzja.

Mimo jasnych zapisów prawa, po tym jak portal tvn24.pl ujawnił, że katowicka prokuratura skierowała wnioski o uchylenie immunitetów Kwiatkowskiemu i Buremu, w świecie polityki wybuchła dyskusja, czy można inwigilować konstytucyjne organy państwa, takie jak prezes NIK.

- Nie ma funkcji publicznych, które byłyby wyłączone spod kontroli operacyjnej – odpowiada Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych w rządzie Ewy Kopacz. I dodaje: - Są tylko katalogi określonych spraw jak np. tajemnica spowiedzi, tajemnica adwokacka czy dziennikarska, w których nie można podsłuchu wykorzystać.

Biernacki tłumaczy, że "to niezawisły sędzia uznaje, że istnieją przesłanki do podsłuchiwania". - Prawo w tej sprawie jest czytelne. W śledztwie ws. NIK o kontroli operacyjnej decydował sąd - kwituje minister.

Fragment "Kontrwywiadu" RMF FM z Markiem Biernackim
Fragment "Kontrwywiadu" RMF FM z Markiem Biernackim RMF FM

"Służby wypełniły swój obowiązek prawidłowo"

Także w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" RMF FM Marek Biernacki zapewnił, że założenie podsłuchu na telefonie Krzysztofa Kwiatkowskiego było zgodne z prawem. Stwierdził, że służby zachowały się w tej sprawie profesjonalnie, a postępowanie jest toczone pod nadzorem prokuratury.

Biernacki wyjaśnił, że sprawa Kwiatkowskiego, była zrealizowana już rok temu. Jak mówił akta sprawy leżały nie w CBA, ale w prokuraturze. Zaś prokuratura dopiero teraz złożyła wniosek o uchylenie immunitetu.

Biernacki pytany, czy mogą kryć się za tym pobudki polityczne, odpowiedział: - Nie, aż tak bym nie generalizował. Nie chciałbym generalizować, chociaż pechowo staje się, że z wyborami parlamentarnymi pokrywają się wybory na prokuratora generalnego.

Biernacki nie odpowiedział wprost, czy służby informowały premiera o inwigilacji Kwiatkowskiego. - Są informacje klauzulowane. Ja mogę powiedzieć panu, że służby wypełniły swój obowiązek prawidłowo - uciął.

Jego zdaniem, gdyby premier oczekiwała dymisji szefa NIK, to byłoby to "zamieceniem afery pod dywan przez PO."

Maciej Duda o zarzutach dla Burego i Kwiatkowskiego
Maciej Duda o zarzutach dla Burego i Kwiatkowskiegotvn24

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl), Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) dziennikarze śledczy tvn24.pl / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Poważne utrudnienia czekają podróżnych, chcących skorzystać z lotniska Split w chorwackiej Kasteli. Jak donosi nasza widzka, "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemy i funkcjonowania lotniska". Na Kontakt24 dostaliśmy także informację o problemach na lotnisku w Zadarze. Jak donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija, "samoloty ani nie startują, ani nie lądują, teren lotniska jest zapełniony pasażerami".

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Autostrada A2 w rejonie Wiskitek (województwo łódzkie) w kierunku Warszawy jest zablokowana po tym, jak na jezdnię przewróciła się laweta przewożąca dwa samochody osobowe. Informację i zdjęcie dostaliśmy na Kontakt 24.

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego.

Bodnar: prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu wobec posła Romanowskiego

Bodnar: prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu wobec posła Romanowskiego

Źródło:
PAP

Moje stanowisko było takie i jest, że z tych dokumentów Rady Europy wynika, iż immunitet Marcina Romanowskiego w tym zakresie nie obowiązuje - powiedział w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Jednocześnie zaznaczył, że w tej sprawie "opinie ekspertów są bardzo rozbieżne".

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

Źródło:
TVN24

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek w części Polski mogą obowiązywać alarmy przed burzami. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Włoskie media podają, że we Włoszech, zwłaszcza w rejonie Mediolanu i wśród uczestników niedawnych dwóch koncertów Taylor Swift, odnotowano wyraźny wzrost liczby przypadków COVID-19. W koncertach uczestniczyło łącznie około 130 tysięcy osób.

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Źródło:
PAP

W Finlandii zaczęła w poniedziałek obowiązywać kontrowersyjna specustawa graniczna. Zawiesza ona czasowo przyjmowanie wniosków azylowych na wschodniej granicy, a także umożliwia deportacje tych migrantów, którym uda się przedostać na fińskie terytorium przez Rosję. "To reforma prawa granicznego, o którą od lat zabiegaliśmy" – oświadczyła partia "Finowie".

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Źródło:
PAP

Obrońcy praw człowieka - w tym Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka i białoruska Wiasna – apelują do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec Rico Kriegera. 29-letni Niemiec został skazany w czerwcu.

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się między innymi projektami reformującymi Trybunał Konstytucyjny, a także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Posłowie mają zająć się również sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 rok.

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Źródło:
PAP

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 50 ofiar wydobyto z błota po osuwisku, do którego doszło w poniedziałek w południowej Etiopii. Władze dystryktu Gofa podały, że do zdarzenia doszło po ulewnych deszczach.

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl