Sasin: wkrótce zostanie odtworzona jednostka wojskowa w Augustowie

Ćwiczenia wojska polskiego
Sasin: wkrótce zostanie odtworzona jednostka wojskowa w Augustowie

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział w niedzielę w Białymstoku, że wkrótce zostanie odtworzona jednostka wojskowa w Augustowie.

- Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że już bardzo wkrótce kolejna jednostka zostanie odtworzona, czy zostanie ogłoszona informacja o jej odtworzeniu, jednostki w Augustowie - powiedział.

Jacek Sasin
Jacek Sasin

Sasin: Augustów leży w newralgicznym miejscu Polski i Europy

Przypomniał, że Augustów leży w newralgicznym punkcie nie tylko województwa podlaskiego, ale również Polski i Europy, bo umiejscowiony jest na tzw. "przesmyku suwalskim".

Przesmyk suwalski
Przesmyk suwalski
Źródło: PAP

- Jest on uznawany przez ekspertów za jeden z najniebezpieczniejszych punktów na mapie Europy. Powstanie tam silna jednostka, która również będzie broniła tej części naszego kraju - powiedział Sasin.

Z ogłoszonych już wcześniej zapowiedzi MON wynika, że jednostki wojskowe będą tworzone w Kolnie, Grajewie, były rozmowy z władzami Siemiatycz. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak informował w grudniu 2022 roku, że jednostki będą jeszcze w kilku podlaskich miastach, choć szczegółów nie podał. Informował także, że między 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje nowa 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie działała przede wszystkim w Podlaskiem: w Łomży, Grajewie, Kolnie czy Siemiatyczach.

Przesmyk suwalski

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, jedyna droga łącząca Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, teren oddzielający należący do Rosji obwód kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico pisał w ubiegłym roku roku, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby "pierwszym punktem kontaktu".

Czytaj więcej: Przesmyk suwalski. Dlaczego jest tak ważny dla NATO >>>

Granica polsko-litewska liczy 104 kilometry, ale w linii prostej między jej skrajnymi punktami jest około 65 kilometrów. Na tej szerokości przez granicę wiedzie kilkanaście szlaków drogowych, w tym dwa o statusie dróg krajowych, linia kolejowa i linia wysokiego napięcia. Intensywny ruch panuje także w przestrzeni powietrznej nad przesmykiem.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: