Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii wspólnie w sprawie Białorusi

TVN24 | Polska

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Unia Europejska powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi - uznali we wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski, Litwy i Rumunii. Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września.

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nauseda i Rumunii Klaus Iohannis wydali w poniedziałek wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że Unia Europejska powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi. Według prezydentów, pakiet powinien obejmować, między innymi, ułatwienia w handlu z UE i pomoc w negocjacjach akcesyjnych do Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego po spełnieniu przez Białoruś niezbędnych warunków.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Prezydenci postulują także udzielenie Białorusi pomocy w dywersyfikacji sektora energetycznego oraz umożliwienie dostępu do środków finansowych na restrukturyzację i ożywienie białoruskiej liberalnej gospodarki. Wzywają też do zwiększenia obecności i aktywności międzynarodowych instytucji finansowych w reformowaniu białoruskiej gospodarki i pobudzaniu inwestycji.

Wielotysięczny wiec opozycji w MińskuTUT.by

Apel prezydentów

Duda, Nauseda i Iohannis zaapelowali też do społeczności międzynarodowej o "przyłączenie się do Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w przygotowaniu pozytywnego programu dla Białorusi wraz z pakietem wsparcia dla przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w tym kraju".

- Celem apelu prezydentów jest zwrócenie uwagi na potrzebę sformułowania na posiedzeniu Rady Europejskiej pozytywnego programu współpracy z Białorusią w dłuższej perspektywie wraz z warunkami do jego uruchomienia - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Białorusini protestują przeciwko fałszerstwom wyborczym STR/PAP/EPA

Podkreślił, że "prezydenci wyrażają tym samym poparcie dla takich inicjatyw jak ta zgłaszana obecnie przez rządy Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską".

Według ministra istotne jest, że "obok prezydenta Polski sygnatariuszami listu są prezydenci Litwy i Rumunii, którzy uczestniczą w pracach Rady Europejskiej". - Celem prezydenta Andrzeja Dudy jest bowiem wsparcie dla budowania większościowego poparcia w Unii dla naszych propozycji - podkreślił Szczerski.

Plan Marshalla dla Białorusi

Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września. Według oficjalnej agendy, unijni liderzy mają rozmawiać o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej oraz relacjach z Turcją i Chinami. Szczyt ma być też okazją do rozmów dotyczących pandemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuje tak zwany Plan Marshalla dla Białorusi. - To szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako Unia Europejska moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów - oświadczył Morawiecki.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: