Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24
Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? Horna-Cieślak: Analizuję materiał. Nie wykluczam
Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? Horna-Cieślak: Analizuję materiał. Nie wykluczamTVN24
wideo 2/10
Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? Horna-Cieślak: Analizuję materiał. Nie wykluczamTVN24

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak była pytana w "#BezKitu" w TVN24 między innymi o to, czy złożyła jakieś zawiadomienia do prokuratury w sprawie działalności jej poprzednika, Mikołaja Pawlaka.

- Nie złożyłam. Natomiast, tak jak powiedziałam, jestem karnistką i analizuję materiał, który posiadam. Nie wykluczam, że takie zawiadomienie zostanie złożone - przyznała. - Nie zostało ono jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - dodała.

Horna-Cieślak: kontrola NIK zakończona, znam raport

Horna-Cieślak przekazała też, że kontrola, jaką Najwyższa Izba Kontroli przeporowadzała w biurze RPD, już "się zakończyła". - Znam raport, który został sporządzony. On jeszcze nie jest upubliczniony, więc nie chciałabym się na temat raportu wypowiadać - zaznaczyła.

- Natomiast kontrola była. I cieszę się, że była, kiedy ja od razu objęłam urząd - mówiła dalej. - Dla mnie osobiście to był ogromnie ważny sygnał, na temat tego, co przeczytałam w raporcie pokontrolnym - podkreśliła. Pytana, czy raport był dla niej wstrząsający - jak to określiła go posłanka KO Kinga Gajewska - gościni TVN24 odparła: - Dla mnie tak.

- Mówię to z perspektywy prawniczki - dodała.

"Pierwszy szok przeżyłam na samym początku"

Opisywała też, jaki obraz zastała obejmując urząd. - Ten obraz ewoluuje. Generalnie wiedziałam, że jest źle - powiedziała.

- Pierwszy szok przeżyłam na samym początku, kiedy zorientowałam się, w jaki sposób byli bardzo nierówno traktowani pracownicy. (...) Niektóre osoby dostawały nagrody (w wysokości) blisko 100 tysięcy złotych, a inni pracownicy jakieś groszowe nagrody albo słyszały, że nie ma pieniędzy - przekazała.

Podkreślała również, że "nie przyszła do urzędu, który był naoliwiony i dobrze pracujący". - To był urząd, który ja tak naprawdę buduję od nowa, od początku - dodała.

Monika Horna-Cieślak w "#BezKitu". Pytania do Rzeczniczki Praw Dziecka
Monika Horna-Cieślak w "#BezKitu". Pytania do Rzeczniczki Praw DzieckaTVN24

Samochody kupione przez biuro RPD

Horna-Cieślak mówiła też o działalności biura RDP za czasów jej poprzednika, Mikołaja Pawlaka. Została zapytana, czy prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez Rzecznika.

- Tak, to prawda - przyznała. - Były samochody, które były sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. Ja bym takiego samochodu osobiście nie kupiła, natomiast mam go na stanie - powiedziała.

- Po co sprowadzać samochód ze Stanów Zjednoczonych do biura Rzecznika Praw Dziecka? - zapytał prowadzący program Radomir Wit. - Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie Jest to kolejny temat, którym muszę się zajmować zamiast być Rzecznikiem - odparła jego rozmówczyni.

Samochody kupione przez biuro RPD za poprzedniego Rzecznika. Horna-Cieślak komentuje
Samochody kupione przez biuro RPD za poprzedniego Rzecznika. Horna-Cieślak komentujeTVN24

W listopadzie ubiegłego roku fundacja GrowSPACE sygnalizowała, że stnieje podejrzenie niegospodarnego wydawania środków publicznych przez biuro RPD. Fundacja przeprowadziła audyt sprawozdań z działalności biura i przekazała, że Pawlak miał wydać ponad pół miliona złotych na dostawę i zakup samochodów osobowych.

"Musimy zaakceptować, że osoby młode mają kryzys zdrowia psychicznego"

Mówiła też o tym, jakie są rzeczy do zrobienia, jeżeli chodzi o kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

- Na pewno taką rzeczą, którą musimy zrobić, to przede wszystkim zaakceptować to, że osoby młode mają w ogóle kryzys zdrowia psychicznego. Doświadczają sytuacji, kiedy źle się czują, kiedy nie mają siły wstać z łóżka - podkreśliła. Przyznała, że "niestety osoby młode mówią mi o niezrozumieniu". - O niezrozumieniu w zakresie ich emocji, niezrozumieniu w zakresie tego, jakie mają potrzeby - wskazywała RPD.

Rzeczniczka Praw Dziecka: musimy zaakceptować to, że osoby młode mają w ogóle kryzys zdrowia psychicznego
Rzeczniczka Praw Dziecka: musimy zaakceptować to, że osoby młode mają w ogóle kryzys zdrowia psychicznegoTVN24

- Kolejna rzecz, która wymaga takiego jasnego spojrzenia, to jest to, że korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstyd - mówiła dalej Horna-Cieślak. I posłużyła się analogią: - Kiedy mamy problem z zębem, idziemy do dentysty. Kiedy mamy problem dotyczący zdrowia psychicznego, idziemy do lekarza bądź korzystamy z pomocy psychologa czy psychoterapeuty.

- I to jest okej, bo to nam pomaga funkcjonować, to nam ratuje życie często w różnych sytuacjach - zaznaczyła.

Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstyd
Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstydTVN24

Co ze zgodą rodziców

Podkreślała też, "jak bardzo ważne jest reagowanie, pomaganie dzieciom, zwracanie uwagi na ich potrzeby, na ich problemy". - Jeżeli zaopiekujemy dziecko, to naprawdę nie musimy dojść do tej sytuacji, że będzie wymagało hospitalizacji - powiedziała.

- Pamiętajmy też o tym, że dzieci, żeby mogły skorzystać z opieki psychologa, muszą mieć zawsze zgodę rodzica. Czasami osoby młode zwracają się do rodziców, że chciałyby skorzystać z pomocy psychologa, a słyszą, że: no niekoniecznie, nie jesteś wariatem. Różne rzeczy słyszą dzieci - wskazywała.

Przekazała w tym kontekście, iż trwają prace nad tym, by był dostęp do pomocy psychologa dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia, ale opierałby się na tym, że to na terapeucie spoczywałaby odpowiedzialność za to, żeby pozyskać wsparcie rodzica. - Bo dziecko nie może być samotną wyspą, kiedy potrzebuje pomocy - podkreśliła.

Przyznała, że rozmawia z rządzącymi o rozwiązaniach systemowych. - Projekt ustawy został przygotowany - oznajmiła, podkreślając, że "był przygotowany z grupą osób młodych".

- Natomiast teraz u Rzeczniczki Praw Dziecka pracujemy na tym, żeby ten projekt ustawy odpowiadał wszystkim założeniom, które są potrzebne, żeby projekt stał się projektem aktu prawnego - przekazała. - Do 21 maja mam już mieć gotowy projekt ustawy u siebie na biurku - poinformowała, przyznając, że liczy "na powodzenie tego procesu legislacyjnego".

Autorka/Autor:akr//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP