Będą "wyrwane z rąk polityków" czy "partyjne"? Spór o przyszłość mediów publicznych

Adam Szłapka i Jacek Sasin w "Tak jest"
Adam Szłapka i Jacek Sasin w "Tak jest"
Źródło: tvn24

Media publiczne przestaną być tubą tylko i wyłącznie PO - przekonywał w "Tak jest" Jacek Sasin (PiS). W odpowiedzi Adam Szłapka z Nowoczesnej przestrzegał, że wymiana kadry nie uzdrowi sytuacji. Posłowie dyskutowali o podpisanej przez prezydenta i opublikowanej już ustawie, która wchodzi w życie w piątek. Tego dnia wygasną kadencję obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę medialną. Po kilku godzinach została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nowelizacją mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasną w piątek.

Jak tłumaczył w "Tak jest" w TVN24 Jacek Sasin z PiS, ustawa ma doprowadzić do tego, że "media publiczne przestaną być tubą tylko i wyłącznie PO". Przekonywał, że w ostatnich miesiącach, przede wszystkim podczas kampanii wyborczej, nastąpił zalew nieobiektywizmu w telewizji publicznej.

W odpowiedzi Adam Szłapka z Nowoczesnej zwrócił uwagę, że ustawa zawiera cztery krótkie artykuły, które służą tylko i wyłącznie temu, żeby usunąć dotychczasowe kierownictwo i podporządkować całkowicie politycznie media publiczne.

W opinii posła Nowoczesnej sytuacji nie może uzdrowić przyjęta w ekspresowym tempie ustawa, która tylko wymienia kadry na osoby wybrane przez ministra skarbu.

Szłapka, komentując zapowiadane przez PiS docelowe przekształcenie mediów publicznych w "narodowe" zaproponował, żeby "skończyć z tą fikcją" i "nie nazywać mediów narodowymi, ale partyjnymi".

Sasin: PiS wprowadza normalność

Jacek Sasin przypomniał, że podpisana przez prezydenta ustawa nie jest docelowa. Jak przekonywał, przepisy, która mają powstać w ciągu dwóch miesięcy, doprowadzą do tego , że "media zostaną wyrwane z rąk polityków".

Zapewnił, że PiS "wprowadza normalność". - Spółki skarbu państwa podlegają ministrowi skarbu, dlatego chcemy zrobić tak, żeby media publiczne nie były spółkami skarbu państwa, tylko instytucjami kultury. W konkursach będą wyłaniani ich dyrektorzy spośród kandydatów wskazywanych przez środowiska twórcze, dziennikarskie, ludzi cieszących się w tych środowiskach autorytetem. To jest docelowy model, do którego dążymy - przekonywał Sasin.

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24

Czytaj także: