Szydło: my policji przeciwko manifestantom wyprowadzać nie będziemy, jak robiła to PO

[object Object]
Premier Beata Szydło w "Kawie na ławę"tvn24
wideo 2/12

Te protesty organizują ci, którzy utracili władzę, przywileje i wpływy. Na ich czele maszerują politycy - powiedziała w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" premier Beata Szydło. Szefowa rządu skomentowała w ten sposób ostatnie demonstracje m.in. przeciwko polityce prowadzonej przez jej gabinet.

CZYTAJ RELACJĘ Z ROZMOWY - MINUTA PO MINUCIE

W trakcie rozmowy szefowa rządu została poproszona o komentarz do sobotnich i zeszłotygodniowych manifestacji organizowanych w Warszawie i w wielu miastach Polski przez Komitet Obrony Demokracji.

- Chciałabym, żeby ci, co demonstrują, zastanowili się, czy hasła, które głoszą, czyli obrona demokracji i wolności, są adekwatnymi do rzeczywistości, w której wszyscy żyjemy - powiedziała Szydło.

Dodała, że w jej ocenie narracja o tym, że w Polsce dzieje się coś nadzwyczajnego, jest niesłuszna, a PiS chce w sprawie Trybunału Konstytucyjnego tylko naprawić złe prawo, którego autorem była poprzednia większość sejmowa.

- Te protesty organizują ci, którzy utracili władzę, przywileje i wpływy. Na czele tych manifestacji maszerują politycy Platformy, pan Ryszard Petru, który broni przywilejów grup finansowych - przekonywała szefowa rządu.

- Na pewno za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości my policji przeciwko manifestantom wyprowadzać nie będziemy, tak jak robiła to Platforma, bo szanujemy dialog, wolność i różnice poglądów - dodała Szydło, nawiązując do lutowych zamieszek przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie policja użyła broni gładkolufowej i gazu łzawiącego.

Opinie prezesa Trybunału "niemiarodajne"

Premier komentowała zamieszenie wokół obsady Trybunału Konstytucyjnego. Powiedziała, że to Platforma - przy wsparciu PSL - "złamała prawo", wybierając w październiku o dwóch sędziów TK więcej, niż przewidywały wcześniej przepisy.

- Wtedy nie było manifestacji, nie było obrony demokracji Cała sytuacja jest pewnym patem politycznym, który musimy rozwiązać - powiedziała szefowa rządu. - My nie łamiemy prawa - przekonywała. Chcemy doprowadzić do tego, żeby zamknąć sprawę Trybunału - zapewniała.

Jej zdaniem sytuację uspokoi "naprawcza" nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS, nad którą już pracują posłowie oraz zaproponowane zmiany w konstytucji. Wiele z tych pomysłów skrytykował w piątek w TVN24 prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński.

- Chciałabym wierzyć w to, że intencje pana prezesa Rzeplińskiego są ponadpartyjne, czyste i niezawisłe. Wierzę w niezawisłość polskich sądów - podkreśliła. - Ale trudno mi jest pogodzić się z tym, że prezes TK w tak ostentacyjny sposób manifestuje swoje poglądy polityczne - dodała Szydło.

- Opinie prezesa Rzeplińskiego nie są już opiniami miarodajnymi - oceniła premier. - Jest bardzo mocno zaangażowany po jednej stronie - dodała. Zaznaczyła jednak, że nie zamierza sugerować prezesowi TK, co w obecnej sytuacji ma zrobić. - To pan prezes Rzepliński powinien podejmować decyzje dotyczące jego osoby - powiedziała szefowa rządu.

Premier Beata Szydło: opinie prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie są już miarodajne
Premier Beata Szydło: opinie prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie są już miarodajnetvn24

"Najważniejszym sondażem - wybory"

Szydło komentowała także wyniki najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. 54 proc. pytanych źle oceniło w tym badaniu działania jej gabinetu.

- Tym najważniejszym sondażem jest to, jak oceniają nas później ludzie, wtedy, kiedy dochodzi do tego ważnego momentu wyborów - powiedziała szefowa rządu. Tłumaczyła, że obywatele w dniu ostatnich wyborów podziękowali poprzedniej ekipie rządzącej, a jej gabinet próbuje teraz zrealizować program, na który umówiła się z Polakami. Jednak - jak przekonywała - ona i jej ministrowie nie dostali na to szansy.

- W polskiej kulturze politycznej jest coś takiego, jak 100 dni dla nowego rządu. Myśmy tego bonusu nie otrzymali od obecnej opozycji - przekonywała Szydło.

Dodała, że swoistym testem i "papierkiem lakmusowym" dla opozycji w najbliższych tygodniach będą prace nad ustawą wprowadzającą podatek bankowy. W tym kontekście zarzuciła korporacjom finansowym próbę szantażu, że koszty takiego podatku będą chciały one przerzucać na klientów.

"Petru był zapraszany na nasze debaty"

W trakcie programu szefowa rządu odniosła się do zarzutów opozycji, która krytykuje ekspresowe tempo prac w Sejmie i zarzuca PiS, że ten ogranicza w parlamencie możliwość debaty. - Nie ograniczamy dyskusji, chcemy rozmawiać - powiedziała Szydło. - Pracujemy szybko, to fakt, dlatego że jest bardzo dużo rzeczy do zrealizowania - dodała. Jak mówiła, nie dziwią ją dzisiejsze narzekania Platformy Obywatelskiej, bo - jak oceniła - jej politycy "przez ostatnie osiem lat niewiele robili". - Dla nich normalna praca i szybkie procedowanie wydaje się czymś zupełnie niezrozumiałym - stwierdziła Szydło.

Odpowiedziała także na zarzuty formułowane przez lidera .Nowoczesnej Ryszarda Petru, który wytyka rządowi m.in. działanie w wielu istotnych kwestiach pod osłoną nocy.

- Być może pan Ryszard Petru jest przyzwyczajony do takiego tempa prac, że pracuje się bardzo krótko, a potem wieczory spędza się w drogich restauracjach. My nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i powołani - mówiła Szydło. Dodała, że jest rozczarowana postawą partii .Nowoczesna i jej lidera, która jej zdaniem nie jest - jak zapowiadano - konstruktywną opozycją, ale politycznym przeciwnikiem, mówiącym "nie bo nie".

- Przecież Ryszard Petru był zapraszany na debaty, które organizował PiS w poprzedniej kadencji Sejmu - wspominała Szydło. - Rozmawialiśmy wtedy o gospodarce, sprawach społecznych. Różniliśmy się, mieliśmy różne zdania, ale była rozmowa o programie - mówiła.

Premier: Ryszard Petru jest przyzwyczajony, że pracuje się krótko, a wieczory spędza w drogich restauracjach
Premier: Ryszard Petru jest przyzwyczajony, że pracuje się krótko, a wieczory spędza w drogich restauracjach tvn24

W trakcie programu Szydło mówiła także o projekcie „500 plus”, który trafił już do konsultacji społecznych. Zapowiedziała, że pierwszych wypłat spodziewa się po pierwszym kwartale przyszłego roku.

Szefowa rządu była pytana też o projekt zmian w ustawie o służbie publicznej, który jest w Sejmie. Szydło tłumaczyła, że administracja publiczna jest dziś „zabetonowana”, a zmiany pozwolą na otwarcie jej m.in. dla młodych ludzi.

"Burza w szklance wody"

Jednym z krytykowanych przez opozycję "nocnych działań" rządu PiS było wprowadzenie w nocy z czwartku na piątek nowego p.o. dyrektora Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Próbowali się do budynku dostać wówczas nowy szef SKW i szef gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza. Szydło nazwała całe zamieszanie "burzą w szklance wody z czegoś, co nie miało miejsca".

- Po pierwsze to nie była placówka NATO, po drugie służby NATO były o tym poinformowane. Słowacy wiedzieli, że ta zmiana nastąpi - tłumaczyła Szydło. Dodała, że powodem zmiany dyrektora była utrata przez niego dostępu do informacji niejawnych, o czym jej zdaniem politycy opozycji celowo milczą, a sama nocna godzina nie ma nic do rzeczy.

- Ta obsesja Platformy Obywatelskiej straszenia polskich obywateli jest niebywała - mówiła Szydło.

Powiedziała przy tym, że Antoni Macierewicz jest jej zdaniem "doskonałym ministrem obrony narodowej". - Bardzo się cieszę, że to on pełni tę funkcję w tak trudnych czasach - podkreśliła szefowa rządu.

Premier: nie zgodzę się, by polityk zagraniczny wtrącał się w polskie sprawy
Premier: nie zgodzę się, by polityk zagraniczny wtrącał się w polskie sprawytvn24

"Odbyliśmy z Schulzem męską rozmowę"

Szydło mówiła także o swoim czwartkowym spotkaniu w Brukseli z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Kilka dni wcześniej powiedział on w jednym z wywiadów, że Polsce dzieją się rzeczy na kształt "zamachu stanu", za co Szydło zażądała od niego przeprosin. Tych jednak publicznie jak dotąd jeszcze nie było.

- Ja mu zaproponowałam prostą rzecz: że jeżeli chciałby się dowiedzieć czegoś na temat sytuacji w Polsce, to niech zadzwoni, zapyta, porozmawia - powiedziała Szydło. Dodała, że nigdy nie zgodzi się, żeby jakikolwiek zagraniczny polityk wtrącał się w polskie sprawy i wydawał "nieuprawnione opinie" o Polsce.

- Może to zabrzmi trochę dziwnie w ustach kobiety-premiera, ale odbyliśmy "męską rozmowę" - wspominała, podkreślając, że nie wycofała się i nadal oczekuje przeprosin.

Powiedziała też, pytana o spodziewaną w styczniu debatę w PE poświęcone sytuacji w Polsce, że za wcześnie by mówić, czy pojedzie ona osobiście do europarlamentu, by bronić stanowiska polskiego rządu, jak w przypadku dyskusji o Węgrzech robi to premier Viktor Orban.

Kilka dni temu niemiecki tygodnik "Spiegel" podał, że urząd kanclerz Angeli Merkel ma mieć za złe polskiej kancelarii premiera, że ta wciąż nie odpowiedziała na zaproszenie do Berlina. Szydło powiedziała, że dziwią ją te doniesienia, bo rozmawiała już na ten temat z Merkel w Brukseli, a służby dyplomatyczne obu krajów pracują już nad terminem takiego spotkania. Zapewniła, że dojdzie do niego w przyszłym roku.

Premier Beata Szydło: życzę prezesowi TK Andrzejowi Rzeplińskiemu, by obiektywnie spojrzał na sprawy polskie
Premier Beata Szydło: życzę prezesowi TK Andrzejowi Rzeplińskiemu, by obiektywnie spojrzał na sprawy polskie tvn24

Relacje z Kaczyńskim "doskonałe"

Szydło była pytana także o jej relacje z Jarosławem Kaczyńskim, które oceniła jako "doskonałe".

- To, że wspólnie wypracujemy różne rozwiązania nie jest niczym dziwnym, dlatego że pan prezes Jarosław Kaczyński jest prezesem PiS, a ja jestem wiceprezesem. - tłumaczyła, dodając, że gdyby było inaczej, to dopiero taka sytuacja byłaby czymś "nienaturalnym".

Na koniec Beata Szydło złożyła widzom świąteczne życzenia, w tym - zapytana o to przez prowadzącego - dla prezesa TK, prof. Andrzej Rzeplińskiego. - Życzyłabym mu przede wszystkim spokoju, zdrowych świąt, ale też tego, by spojrzał na sprawy polskie z takiego obiektywnego punktu widzenia - dodała.

Cały niedzielny program "Kawa na ławę":

Premier Beata Szydło w programie "Kawa na ławę"
Premier Beata Szydło w programie "Kawa na ławę"tvn24

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Troje małych dzieci podczas wspólnej zabawy postanowiło pójść na drugą stronę Zakopanego. Nikomu nic nie powiedzieli. Rodzice, kiedy zorientowali się, że dzieci zniknęły, zaalarmowali policję.

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie poszła dobrze, ale podczas piątkowego spotkania na Kremlu Władimir Putin "upokorzył go" i "zrobił z niego głupca" - ocenił Andras Racz, węgierski ekspert do spraw bezpieczeństwa z think tanku DGAP. Jego zdaniem ta wizyta w Moskwie "poważnie zaszkodziła i tak już niezbyt stabilnemu wizerunkowi Węgier i węgierskiej polityki zagranicznej w Europie i USA"

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC powiedział, że "nie obchodzi go", co myślą o nim partyjne elity i że "nigdzie się nie wybiera". Zapewniał też, że wcale nie stoi na straconej pozycji w pojedynku z Donaldem Trumpem. Podobną wiadomość Biden przekazał w liście do krytykujących go demokratów w Kongresie.

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Źródło:
PAP

Beryl przechodzi nad Stanami Zjednoczonymi. Chociaż żywioł osłabł i obecnie jest burzą tropikalną, meteorolodzy ostrzegają, że niesie ze sobą poważne zagrożenia. Pod łamiącymi się drzewami w Teksasie zginęły dwie osoby, a ponad dwa miliony odbiorców nie ma prądu.

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NHC, City of Houston, CNN

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Radna PiS Barbara Nowak zapowiedziała, że złoży swój mandat w małopolskim sejmiku po tym, jak marszałkiem województwa został Łukasz Smółka. Decyzja byłej małopolskiej kurator oświaty miała być aktem sprzeciwu wobec niesubordynacji małopolskich radnych wobec woli prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Po kilku dniach Barbara Nowak zasugerowała, że zmieniła zdanie.

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Źródło:
tvn24.pl

- Wizyta Viktora Orbana w Moskwie uwiarygadnia Władimira Putina, to jest bardzo niepoważna polityka - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, w przeszłości między innymi przewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef MSZ. Jego zdaniem węgierski premier prowadzi "kieszonkową dyplomację", która szkodzi zarówno Unii Europejskiej, jak i Ukrainie.

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Źródło:
TVN24

- Żeby ustawa o związkach partnerskich przeszła, potrzebna jest większość. Rozmawiamy z PSL - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Mówiła, że Polska 2050 jest "za związkami partnerskimi, za tak zwaną małą pieczą i nie ma nic przeciwko, żeby ludzie godnie, w takim miejscu, gdzie będą się czuli odświętnie, te związki partnerskie zawierali".

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Źródło:
TVN24

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Armenii uda się do Waszyngtonu podczas szczytu NATO w dniach 9–10 lipca. Kraj ten, niegdyś czołowy sojusznik Rosji, dąży do zacieśnienia więzi z Zachodem.

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Źródło:
PAP

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed skwarem. W czternastu województwach od wtorku obowiązywać będą alarmy drugiego stopnia przed upałem, a termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w Warszawie umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Szef polskiego rządu podkreślił, że dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. Politycy rozpoczęli konferencję prasową chwilą ciszy, by uczcić ofiary poniedziałkowego ataku Rosjan na Kijów.

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Belwederze z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił, że jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta. Zełenski podziękował za wsparcie, jakiego Polacy udzielają wschodnim sąsiadom.

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Źródło:
TVN24, PAP

W Trzebowie (Lubuskie) trwa budowa mostu nad rzeką Kwisą. Konstrukcja, która ma być gotowa w tym roku, jest - jak przekazują przedstawiciele wykonawcy - unikatowa w skali kraju i świata. Nowa konstrukcja nie tylko będzie służyć mieszkańcom, ale też ma ułatwić komunikację pomiędzy dwoma największymi bazami NATO w Polsce - w Żaganiu i Świętoszowie.

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

Źródło:
PAP

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano Sejm będzie głosował nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej, na czwartek wieczór, przewidziana jest debata w tej sprawie na sali plenarnej - ustalił reporter "Faktów" TVN Michał Tracz-Koszela. Tę informację potwierdziła później wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną, że w listopadzie zdecyduje o tym, czy będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Przyznał, że to rozważa, ale dodał, że jest przed ostateczną decyzją w tej sprawie.

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Źródło:
TVN24
Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

Organizacja charytatywna Bloomberg Philanthropies przekaże aż miliard dolarów na rzecz amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Olbrzymia dotacja ma pokryć przede wszystkim czesne studentów. Przedstawiciele uczeni zapowiadają, że dzięki dotacji nauka będzie zupełnie darmowa.

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Źródło:
CNN

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl
Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl