Minionej doby do Polski, przez granicę z Ukrainą, wjechało 29 tysięcy osób - przekazuje Straż Graniczna. Z naszego kraju - według informacji służb granicznych - wyjechało ponad dziewięć tysięcy osób. Ukraina została zaatakowana przez Rosję w nocy ze środy na czwartek.
W czwartek do ataków dochodziło w wielu ukraińskich regionach i miastach. W piątek nad ranem eksplozje miały miejsce w Kijowie. Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób postanowiło uciekać.
Do Polski Ukraińcy dostają się między innymi przez polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce. Tam na wjazd i wejście do Polski czekać trzeba kilka godzin. - Sytuacja z godziny na godzinę staje się coraz bardziej dynamiczna. Pojawia się tu coraz więcej osób - w piątkowy poranek relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24, który jest na miejscu.
Straż Graniczna: na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze odprawili 38,2 tys. podróżnych
Straż Graniczna podała informację o liczbie osób, które minionej doby wjechały do Polski. "Minionej doby tj. 24.02 na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys., a na wyjazdowym - 9,2 tys." - przekazała na Twitterze Straż Graniczna.
Dziewięć punktów recepcyjnych dla tych, którzy przybyli z Ukrainy
Przy granicy z Ukrainą - w województwach lubelskim i podkarpackim - powstało dziewięć punktów recepcyjnych. Są to punkty w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu. Działają tam punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jest też możliwość otrzymania posiłku, pomocy medycznej, a także odpoczynku.
Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ Straż Graniczna