Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyjedzie we wtorek do Polski, gdzie spotka się z Mateuszem Morawieckim. Tego samego dnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w bazie lotniczej w Łasku. W Łodzi odbędzie się natomiast spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego z udziałem szefa MSZ Ukrainy.
Rzecznik brytyjskiego premiera poinformował, że Boris Johnson pojedzie we wtorek do Estonii i Polski, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Nie sprecyzował, czy spotkanie Johnsona ze Stoltenbergiem odbędzie się w Estonii, czy też w Polsce.
Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Kolejna doba
Spotkanie Jensa Stoltenberga z Andrzejem Dudą w Łasku
Biuro prasowe Sojuszu Północnoatlantyckiego przekazało, że Stoltenberg we wtorek razem z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedzi bazę lotnictwa w Łasku. W Estonii Jens Stoltenberg wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało, że podczas spotkania sekretarza generalnego NATO z Dudą omówione zostaną "m.in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO, obrony powietrznej, roli Polski jako hubu dla wsparcia Ukrainy i sojuszniczej obecności w regionie". Spotkanie planowane jest na godzinę 10.
Spotkanie szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego z udziałem Ukrainy
Z kolei we wtorek w Łodzi odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Zbigniewa Raua, Annaleny Baerbock oraz Jean-Yves Le Driana. Rzecznik polskiego resortu dyplomacji Łukasz Jasina przekazał, że gościem specjalnym spotkania Trójkąta Weimarskiego będzie szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, który - w miarę możliwości - będzie uczestniczył w obradach zdalnie.
- Temat jest, oczywiście, tylko jeden, to znaczy nasza wspólna reakcja na to, co dzieje się na Wschodzie, na agresję rosyjską na Ukrainę, na całą politykę bezpieczeństwa i architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie - powiedział Jasina.
Rzecznik MSZ podkreślił, że Trójkąt Weimarski ponosi szczególną odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo Europy.
- To w ostatnich dniach jest bardzo widoczne. To wspólne działanie pozwala na lepsze skoordynowanie wszystkich wspólnych działań na rzecz bezpiecznej Europy (...). Liczymy na to, że zapadną tam kolejne decyzje i oświadczenia, które będą przybliżały nas do celu, jakim jest obronienie Ukrainy i uratowanie europejskiego bezpieczeństwa - mówił o spotkaniu w Łodzi rzecznik MSZ.
Rzecznik MSZ: Zbigniew Rau ze stanowiskiem twardego powstrzymywania rosyjskiej agresji
Według Jasiny minister Rau pojedzie do Łodzi z "równie twardym stanowiskiem, jakie reprezentował w ciągu ostatnich kilku dni".
- Ze stanowiskiem twardego powstrzymywania rosyjskiej agresji. To jest oczywiście kwestia porozumienia się z naszymi partnerami, jakie jest ich stanowisko, ale ono staje się coraz bardziej zbliżone w ciągu ostatnich kilku dni. Pan premier i pan prezydent deklarowali, że chcielibyśmy ostrzejszego, mocniejszego przeciwstawienia się rosyjskiej agresji - powiedział rzecznik MSZ.
Jasina przekazał, że prosto z Łodzi, Rau uda się do Genewy, gdzie weźmie udział w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ. - Prawa człowieka nie są pustym sformułowaniem w kontekście tego, co się na Ukrainie dzieje - podkreślił.
- Pan minister Rau - i jako nasz minister, i jako przewodniczący OBWE - zabierze kilkakrotnie podczas tej sesji głos i równie twardo, jak do tej pory, wyrazi swoje wsparcie dla tej idei. Pan minister wczoraj zaapelował i dzisiaj także podtrzymuje swój apel o rozejm wokół Kijowa, o umożliwienie opuszczenia i uratowania cywilnej ludności - powiedział Jasina.
Atak Rosji na Ukrainę
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Delegacje obu państw rozpoczęły w poniedziałek rozmowy nad rzeką Prypeć na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą. Zapowiedziane w niedzielę rozmowy odbywają się bez warunków wstępnych.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP