Polska

"Antek, świrze, wskaż cytat...". Rzecznik MON i Macierewicz odpowiadają Sikorskiemu

Polska

Antoni Macierewicz: Występuję ostatni, bo to środowisko wsławiło się likwidacją polskiej armii
tvn24Sikorski zareagował na słowa Macierewicza z Sejmu (wideo z 11 kwietnia)

"Panie Ministrze Obrony Narodowej, Antek, świrze, wskaż cytat kiedy rzekomo mówiłem, że 'Rosja wkrótce będzie członkiem NATO.'" - zwrócił się na Twitterze do szefa MON Antoniego Macierewicza Radosław Sikorski. Byłemu szefowi MSZ odpowiedzieli zarówno rzecznik MON, jak i sam Macierewicz.

"Gdyby spełniła (Rosja - red.) warunki, mogłaby być w NATO", takie słowa miały paść z ust Sikorskiego w 2009 roku, czyli przed aneksją Krymu i wydarzeniami na wschodzie Ukrainy. Sikorski miał wówczas wskazać, że warunkami członkostwa w Sojuszu mogłyby być: "demokracja, cywilna kontrola nad armią, uregulowanie sporów terytorialnych". W podobnym tonie były szef MON wypowiedział się także w 2010 roku.

Cytat dotyczący warunków członkostwa Rosji w NATO przypomniał Sikorskiemu rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Sikorski odpowiedział "I kiedy to, według pana rzecznika, Rosja 'spełniła warunki' członkostwa?" - zapytał go Sikorski. "Liczy się sam fakt rozpatrywania takiej możliwości" - odpowiedział Misiewicz. Sikorski stwierdził: "Dziękuję za potwierdzenie, że minister obrony narodowej kłamał w Sejmie, mówiąc jakobym powiedział, że Rosja 'rychło będzie' członkiem NATO."

Rzecznik MON argumentował, że Macierewicz tylko "relacjonował jego słowa". "Naprawdę nie rozumie Pan różnicy między powiedzeniem, że Rosja może być kandydatem, a że 'rychło będzie' członkiem? Naprawdę?" - dopytywał Sikorski.

Szef MON odpowiada

- Bezczelność pana Sikorskiego przekracza wszelkie granice. Cała jego polityka dążyła do wykazania, że Rosja jest najlepszym partnerem, że trzeba otworzyć się na Rosję, że trzeba przemilczeć wszystko, nawet dramat smoleński. Byleby tylko Rosja była usatysfakcjonowana i mówił także o tym, że jest wielka szansa, że Rosja wstąpi do NATO, że trzeba być przygotowanym. (…) Z nim nie ma o czym rozmawiać. Zmarnował wszystko, przegrał wszystko, naprawdę jest jednym z największych szkodników politycznych w Polsce - odpowiedział na wpis Macierewicz w radiowej Trójce.

Macierewicz odpowiada na wpis Sikorskiego
Macierewicz odpowiada na wpis SikorskiegoProgram 3 Polskiego Radia

Co mówił Macierewicz w Sejmie

- Co takiego wam Polska zrobiła, że tak ją pozostawiliście bezbronną? Co takiego musiało się zdarzyć w siłach zbrojnych, co takiego musiało się zdarzyć w waszych głowach, że wtedy, gdy wszystko wskazywało na to, iż zbliża się najgorszy konflikt, największe niebezpieczeństwo, największe zagrożenie dla naszego kraju, to wy głosiliście bezpieczeństwo ze strony rosyjskiej, a minister spraw zagranicznych w waszym rządzie stwierdzał, że Rosja rychło będzie członkiem NATO - dopytywał podczas środowej oceny rządu PO-PSL Macierewicz.

 Całe wystąpienie Antoniego Macierewicza
Całe wystąpienie Antoniego MacierewiczaTVN 24

Autor: kło/kk / Źródło: tvn24.pl, Trójka

Pozostałe wiadomości