Andrzej Duda przed wizytą w ZEA: podpiszemy umowy dwustronne w sprawie współpracy cyfrowej i energetycznej

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP
Andrzej Duda przed wylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Andrzej Duda przed wylotem do Zjednoczonych Emiratów ArabskichTVN24
wideo 2/3
TVN24Andrzej Duda przed wylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Prezydent Andrzej Duda uda się w poniedziałek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak przekazał, zostaną tam podpisane umowy dwustronne dotyczące współpracy cyfrowej i energetycznej. Dodał, że tematem rozmów będzie też rosyjska inwazja na Ukrainę.

Andrzej Duda przebywa w Katarze, skąd jeszcze w poniedziałek udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mówiąc o wizycie w Katarze, prezydent podkreślił, że Polska ma nadzieję na dobre przyszłe kontakty gospodarcze z tym krajem, "poza tym, że Katar jest dziś naszym wielkim partnerem, jeśli chodzi o energetykę".

Jak dodał, Polska od lat korzysta z dostaw katarskiego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu. - Mamy nadzieję, że także i w innych obszarach ta współpraca z Katarem się zacieśni, że na rynku katarskim będą obecne także nasze firmy z najnowocześniejszymi technologiami różnego rodzaju, przede wszystkim z branży IT. Pracujemy w tej chwili nad tym - mówił prezydent.

Wskazywał, że w Katarze obecni byli przedstawiciele polskiego przemysłu spożywczego. - Liczymy na to, że tych relacji, także i właśnie w dziedzinie naszego przemysłu spożywczego, rolnictwa między Polską a Katarem wkrótce już będzie więcej z korzyścią dla obu krajów - powiedział.

W ZEA o współpracy cyfrowej, energetyce i sytuacji międzynarodowej

W Katarze Andrzej Duda wziął udział w V Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych.

Prezydent dodał, że jeszcze w poniedziałek udaje się z oficjalną wizytą do ZEA. - Tam dwie ważne dla nas umowy dwustronne do podpisania - o współpracy w dziedzinie sektora IT, współpracy cyfrowej, o cyfryzacji administracji, a także w zakresie energetyki i to zarówno tej konwencjonalnej, jak i odnawialnych źródeł energii - przekazał.

Duda zapowiedział, że rozmowy w ZEA będą również dotyczyły między innymi sytuacji międzynarodowej, "kwestii tego spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata".

- Jak wiemy, to oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swą dużą pozycję, też międzynarodową, z uwagi na swoje rozliczne wpływy i to, by tu w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainę, jest bardzo istotne - zauważył prezydent. - O to też prosili nas sojusznicy, w związku z tym działamy w tym zakresie - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna

We wtorek w Abu Zabi Duda spotka się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości