Mosbacher: zanim odejdę ze stanowiska, obowiązek wizowy będzie zniesiony

[object Object]
Ambasador Mosbacher: zanim odejdę ze stanowiska, obowiązek wizowy będzie zniesionytvn24
wideo 2/6

Jedyne, co pozostaje do zrobienia to obniżenie progu odmów - powiedziała o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Zapewniła, że stanie się to, zanim odejdzie ze stanowiska. Jej kadencja kończy się za dwa lata.

Ambasador obietnicę złożyła w przeddzień amerykańskiego Święta Niepodległości, na zorganizowanym z tej okazji w ambasadzie USA w Warszawie pikniku.

- Częścią procesu zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych [Visa Waiver - red.] są procedury wymagane przez Kongres. Wszystkie one zostaną dopełnione do 1 września - zapewniła Mosbacher.

Zaznaczyła, że "jedyne, co pozostaje do zrobienia to obniżenie progu odmów poniżej trzech procent". - Jesteśmy blisko. Dlatego namawiam wszystkich: ubiegajcie się o wizy - mówiła. - Mogę wam powiedzieć, zanim odejdę z tego stanowiska, obowiązek wizowy będzie zniesiony - oświadczyła ambasador.

Do Stanów Zjednoczonych bez wizy

O kwestii zniesienia wiz dla Polaków ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce mówiła także w wywiadzie dla TVN24 1 listopada zeszłego roku. - Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić - powiedziała.

Dołączenie Polski do programu Visa Waiver będzie możliwe, jeśli Polska i USA wspólnie wprowadzą w życie określone umowy związane z bezpieczeństwem, a także w momencie, gdy wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych liczony od października do września spadnie poniżej 3 procent. W ubiegłym roku Polska obniżyła ten wskaźnik do nieco poniżej 4 procent.

Trzyletnia kadencja ambasador

Na świecie obywatele 38 krajów mogą odwiedzać Stany Zjednoczone w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni w ramach ruchu bezwizowego. W Europie wizy do USA z krajów Unii Europejskiej muszą mieć jedynie Polacy, Bułgarzy, Rumuni i Chorwaci, a spoza Unii obywatele krajów Bałkanów Zachodnich.

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził wybór Mosbacher na stanowisko ambasadora Stanów Zjednocznych w Polsce 12 lipca ubiegłego roku. Jej kadencja trwa trzy lata.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z AMBASADOR MOSBACHER

Obywatele większości krajów europejskich podróżują do USA bez wiz

Autor: akw//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości