Współtwórca Ordo Iuris, wiceminister w rządzie PiS, teraz pokieruje SN. Kim jest Aleksander Stępkowski?

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl
Zaradkiewicz niespodziewanie rezygnujeTVN24
wideo 2/6
TVN24Zaradkiewicz niespodziewanie rezygnuje

Sędzia Aleksander Stępkowski od piątku pełni obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W przeszłości był jednym z twórców i wieloletnim prezesem konserwatywnego Instytutu Ordo Iuris. Pełnił też funkcję wiceministra spraw zagranicznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został powołany do SN na wniosek nowej KRS i bez czekania na wyrok europejskiego trybunału. Kim jest Stępkowski?

W piątek sędzia Kamil Zaradkiewicz, który pełnił obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego po zakończonej kadencji Małgorzaty Gersdorf, zrezygnował ze swojej funkcji. Prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu.

Aleksander Stępkowski - kim jest?

Doktor habilitowany Aleksander Stępkowski jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji.

Był jednym z założycieli Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który powstał w 2013 roku. W latach 2013-2015 i 2016-2017 pełnił funkcję prezesa zarządu.

Ordo Iuris to konserwatywne stowarzyszenie prawników, znane z walki z "ideologią gender" i opowiadające się za skrajnym zaostrzeniem kar za aborcję, w tym za więzieniem dla kobiet przerywających ciążę.

Czytaj więcej: "Ideologia bierze górę nad prawem". Ordo Iuris - kim są?

Wiceminister w rządzie PiS

W listopadzie 2015 roku, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych, Stępkowski został wiceministrem spraw zagranicznych.

W MSZ odpowiadał za sprawy prawne i traktatowe. Gdy PiS dokonywał zmian w Trybunale Konstytucyjnym, to on przekonywał Komisję Wenecką, że wszystko odbywa się zgodnie z europejskimi standardami.

Został odwołany ze stanowiska w sierpniu 2016 roku.

Kontrowersyjna nominacja do Sądu Najwyższego

Pod koniec sierpnia 2018 roku nowa, wyznaczona przez polityków KRS wyłoniła w trzech turach głosowań 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Aleksander Stępkowski znalazł się wówczas wśród przedstawionych prezydentowi kandydatów. Nie miał wcześniej doświadczenia jako sędzia.

Na powołanie czekał do lutego 2019 roku. Opóźnienie wynikało z tego, że Stępkowski posiadał podwójne obywatelstwo - polskie i brytyjskie. Tego nie dopuszcza regulamin Sądu Najwyższego. Stępkowski zrzekł się więc brytyjskiego paszportu.

Kontrowersyjna nominacjatvn24

Prezydent powołał Stępkowskiego, mimo że wykonanie uchwał nowej KRS w tej sprawie było wstrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny w związku z oczekiwaniem na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie legalności nowej Rady.

Stępkowski oceniał wtedy, że "nie widzi za bardzo podstaw prawnych do wydania tego typu postanowienia zabezpieczającego".

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl