"Próbował wszystkiego, bo chciał, żeby życie miało sens"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Elżbieta Dzikowska wspomina Aleksandra Dobę. "Jest świetnym przykładem, jak można realizować swoje marzenia"TVN24
wideo 2/7
TVN24Elżbieta Dzikowska wspomina Aleksandra Dobę

Olka nic nie przestraszyło. Miał marzenia i je realizował - wspomniała Aleksandra Dobę w TVN24 podróżniczka i autorka filmów dokumentalnych Elżbieta Dzikowska. Podróżnik zmarł, zdobywając Kilimandżaro, najwyższą górę Afryki. - Nie przyjmujmy tego jako czegoś bardzo tragicznego. Nie ma Olka, ale spełnił swoje życie tak, jak chciał - powiedziała Dzikowska.

O śmierci Aleksandra Doby poinformowała we wtorek jego rodzina. "Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia" - napisali jego bliscy. Podróżnik jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Aleksandra Dobę na antenie TVN24 wspomniała podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, była prowadząca programu "Pieprz i wanilia" Elżbieta Dzikowska. - Trudno sobie wyobrazić, że Olka nie ma - przyznała. - Spotykaliśmy się wielekroć z okazji wydarzeń nie tylko podróżniczych. Nie umiem sobie wyobrazić, że już go nie będzie - powiedziała.

Dzikowska mówiła, że sama chciała kiedyś zdobyć Kilimandżaro, jednak zrezygnowała z tego w ostatniej chwili. - Jak stanęłam u podnóża, zdecydowałam się, że nie będę się wspinać, była zła pogoda. Olka nic nie przestraszyło. Miał marzenia i je realizował - stwierdziła.

Aleksander Doba zmarł w wieku 74 lat, jednak Dzikowska kilkakrotnie powtórzyła uwagę, że "był bardzo młody". - Dla niego nie było trudnych rzeczy, trudnych wyzwań - podkreśliła.

- Podziwiam go, mimo że podjął pewnie ryzykowną dla swojego zdrowia i życia podróż. On chciał. Zawsze trzeba być konsekwentnym, dążyć do celu. Miał marzenia i umarł w trakcie jego realizacji, prawie je spełnił. Umarł na swojej ukochanej górze Kilimandżaro. Jest świetnym przykładem nie tylko dla podróżników, jak można realizować swoje marzenia - opisywała. - Nie przyjmujmy tego jako czegoś bardzo tragicznego. Nie ma Olka, ale spełnił swoje życie tak, jak chciał. Odszedł w niesamowity dla siebie sposób - dodała.

Podróżniczka zauważyła, że Doba nie zniechęcał się niepowodzeniami. - On ciągle szedł przed siebie, dla niego zawsze najważniejszy był cel - powiedziała. - Będziemy go pamiętać nie tylko jako wielkiego kajakarza i podróżnika, ale jako wielkiego człowieka - zaznaczyła. - Był bardzo dzielny. Próbował wszystkiego, bo chciał, żeby życie miało sens i żeby nie przeminęło byle jak - podsumowała podróżniczka.

Aleksander Doba zmarł w wieku 74 latBartłomiej Zborowski/PAP

Trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu, od lat 70. mieszkał w Policach. Był emerytowanym inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Poznańskiej. Latał na szybowcach, skakał ze spadochronem, był sternikiem jachtowym. 

Doba trzykrotnie, samodzielnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Jego pierwsza wyprawa kajakowa z Afryki do Ameryki Południowej trwała 99 dni (w latach 2010-2011). Dzięki niej zapisał się na kartach historii jako pierwszy człowiek, który samotnie przemierzył kajakiem te wody. Druga, z Europy do Ameryki Północnej, trwała 167 dni (w latach 2013-2014). 16 maja 2017 roku wyruszył z Nowego Jorku w swoją trzecią samotną podróż przez Atlantyk. Pokonał ponad 4100 mil morskich i po niemal czterech miesiącach spędzonych na wodzie dopłynął do Francji.

W lutym 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w grudniu 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W październiku 2018 roku jako kandydat bezpartyjny został radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

"Pokazuje, że Polak potrafi zrobić, co inni uważają za niemożliwe". Reportaż o Aleksandrze Dobie z 2016 rokuTVN24

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Zborowski/PAP