Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że gdyby doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Polska jest gotowa, by "zapewnić możliwość edukacji w Polsce uchodźcom i Polakom, którzy studiują na Ukrainie".
Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek odpowiadał w środę na konferencji prasowej na pytania o przygotowanie polskiego systemu edukacji na wypadek przybycia do Polski fali uchodźców z Ukrainy.
- Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich szkół i studentów do polskich uniwersytetów. Chcę powiedzieć, że już dziś w szkołach w Polsce uczymy dziesiątki tysięcy młodych Ukraińców. Co więcej, niektóre szkoły ponadpodstawowe funkcjonują, no można powiedzieć, w dużej części dlatego, że uczą się tam również młodzież ukraińska i nie ma najmniejszych przeszkód, żebyśmy przyjmowali młodzież i dzieci ukraińskie do polskich szkół, gdyby była taka konieczność - zapewnił Czarnek.
Zaznaczył, że dziś takiej konieczności nie ma. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa stanie na wysokości zadania i powstrzyma agresję Rosji na teren Ukrainy, a wtedy to nie będzie konieczne - dodał. Minister edukacji i nauki poinformował, że w czwartek odbędzie się dodatkowe spotkanie z kuratorami oświaty na ten temat.
Czarnek: przyjmiemy polskich studentów w pierwszej kolejności
- Co do studentów, wystosowujemy pismo do rektorów uczelni polskich, zwłaszcza do uczelni prowadzących kierunki medyczne, mając na względzie fakt, gdyby doszło do eskalacji wojny na Ukrainie, wojny wywołanej przez Rosję, to (...) przyjmiemy polskich studentów w pierwszej kolejności, polskich studentów studiujących na Ukrainie, na polskie uczelnie - zapowiedział. Wyjaśnił, że jest duża grupa Polaków studiujących na Ukrainie, właśnie kierunki medyczne.
- Gdyby doszło do eskalacji, jesteśmy przygotowani w szkolnictwie podstawowym, ponadpodstawowym i w wyższym do tego, by zapewnić edukację i uchodźcom i Polakom, którzy dziś na Ukrainie studiują - powtórzył.
Obecni w Polsce w szkołach i przedszkolach uczy się około 60 tysięcy dzieci z Ukrainy (najwięcej, ponad 33 tysiące w podstawówkach), kolejne 40 tysięcy korzysta z nauki w szkołach policealnych. To największa grupa obcokrajowców w polskiej edukacji - wynika z danych MEiN z września 2021 roku.
Rosyjska agresja na Ukrainę
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu separatystycznych republik w Donbasie - donieckiej i ługańskiej. Zarządził także wprowadzenie do tych obszarów pozostających poza kontrolą Kijowa "rosyjskich sił pokojowych". Na wniosek Putina rosyjska Rada Federacji wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju. Państwa Zachodu w związku z agresywnymi działaniami Moskwy zdecydowały się na nałożenie sankcji na przedstawicieli rosyjskich elit i rosyjskie instytucje.
Źródło: PAP