Afrykanki ze wszystkich grup społecznych, podobnie jak Michael Jackson, wybielają skórę. Robią to jednak za pomocą niebezpiecznych kremów. Poświęcają swoje zdrowie, bo jak twierdzą, kolor skóry wpływa na jakość ich życia. Są już pierwsze przypadki zachorowań na raka.
Rasizm, opierający się na kolorze skóry, najbardziej zauważalny jest w krajach rozwijających się, takich jak np. Senegal. Tam wybielanie skóry jest postrzegane jako sposób na lepszą przyszłość. Od billboardów na autostradach, po małe stoiska w lokalnych sklepach - widać, że produkty wybielające skórę można kupić wszędzie. Najtańsze kremy kosztują ok. 5 dolarów, co w Senegalu stanowi fortunę.
Kremy przyczyną powstania raka
Pomimo horrendalnych cen oraz ostrzeżeń lekarzy o zagrożeniu rakiem, specyfiki sprzedają się bardzo dobrze. Niektóre z nich zawierają silne substancje chemiczne, które pozbawiają skórę naturalnej ochrony. - Zdiagnozowaliśmy pierwsze przypadki raka skóry u osób, które używały kremów przez długi czas – powiedziała dermatolog z Dakaru, Fatimata Ly. Niepożądane skutki, które wywołują kremy, to także m.in. infekcje, trądzik twarzy i włosów.
Wybiela się cała Afryka
Wybielających kremów używają także mężczyźni, jednakże rozjaśnianie przez nich skóry, wśród senegalskiego społeczeństwa, nie jest pochwalane – głównie dlatego, że kojarzy się to z homoseksualizmem, który jest tematem tabu.
Wybielanie skóry jest nie tylko powszechne w Senegalu, ale i całej zachodniej Afryce. Jest również bardzo popularne w Azji. W Indii tego typu kremy są reklamowane jako “droga do sukcesu i piękna”. W Dakarze i wielu innych miejscach, nawet te kobiety, które są świadome niebezpieczeństw, padają ofiarą sloganu, że „jeśli tylko ich skóry będą lżejsze, ich życie będzie lepsze”.
Nawet kobiety w ciąży
Jeszcze bardziej niepokojące jest powszechne wybielanie skóry przez ciężarne kobiety. Podczas ciąży, skóra jest bardziej wrażliwa i istnieją obawy, że zawarte w niektórych kremach składniki mogą zwiększać ryzyko cukrzycy u dziecka. Niektóre firmy kosmetyczne postępują nadzwyczaj nieodpowiedzialnie – na opakowaniach nie zawsze wyraźnie wskazują na występowanie niebezpiecznych chemikaliów.
Niestety wiele kobiet, nawet gdy już sobie uświadomi niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą używanie magicznych specyfików, nie jest w stanie jej porzucić.
Źródło: ABC News
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl