Afera mailowa rządu PiS. Mateusz Morawiecki miał znaleźć "coś ciekawego" i prosić Daniela Obajtka o CV

Autor:
akr//now
Źródło:
tvn24.pl
Biejat: albo premier Morawiecki oszukiwał opinię publiczną albo jest jeszcze gorzej i pan Obajtek ustanowił sobie państwo w państwie
Biejat: albo premier Morawiecki oszukiwał opinię publiczną albo jest jeszcze gorzej i pan Obajtek ustanowił sobie państwo w państwieTVN24
wideo 2/30
TVN24Biejat: albo premier Morawiecki oszukiwał opinię publiczną albo jest jeszcze gorzej i pan Obajtek ustanowił sobie państwo w państwie

Mateusz Morawiecki, jak wynika z opublikowanej w internecie treści maila, miał prosić w 2016 roku Daniela Obajtka o przesłanie do niego CV. "Podeślij jak najszybciej, bo znalazłem coś ciekawego" - czytamy w opublikowanej wiadomości. "Mój Ty Mecenasie" - miał odpisać ówczesny prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obecny prezes PKN Orlen.

W internecie od wielu miesięcy publikowana jest korespondencja mailowa mająca pochodzić - jak wynika z jej treści - między innymi z prywatnej poczty byłego już szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, ale także samego Mateusza Morawieckiego. Rządzący kwestionują prawdziwość tej korespondencji, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje natomiast co najmniej kilka wiadomości, których prawdziwość została potwierdzona przez osoby wymienione w nich z nazwiska.

Maile z prośbą o CV. "Mój Ty Mecenasie"

We wtorek ukazała się korespondencja, którą mieli prowadzić ze sobą obecny premier Mateusz Morawiecki i obecny prezes Orlenu Daniel Obajtek. Adres mailowy, który miał należeć do obecnego szefa koncernu, wygląda na prywatny. Adres, którego miałby używać obecny szef rządu, należy do rządowej domeny internetowej, przekierowującej na stronę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jak wynika z treści opublikowanych wiadomości, wymiana maili miała odbyć się w 2016 roku, kiedy Morawiecki nie był jeszcze premierem, a w rządzie Beaty Szydło zajmował między innymi stanowisko ministra rozwoju.

"Daniel podeślij mi swoje cv" - czytamy w wiadomości, której nadawcą miał być obecny premier (we wszystkich cytatach pisownia oryginalna - przyp. red.). Korespondencja miała zostać wysłana 22 września 2016 roku o godzinie 21.39.

Dwa dni później, jak wynika z opublikowanych treści, 24 września 2016 roku o godzinie 21.37 Obajtek miał odpowiedzieć: "Mateusz wybacz, ale dopiero teraz odczytałem od Ciebie maila. W poniedziałek z samego rana wyślę swoje CV, gdyż nie mam go na tym komputerze".

"Dobrze podeślij jak najszybciej bo znalazłem coś ciekawego :)" - czytamy w odpowiedzi oznaczonej godziną 22.28.

"Mój Ty Mecenasie" - miał odpowiedzieć dzień później wieczorem Obajtek.

Daniel Obajtek od 27 listopada 2015 roku pełnił obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powołany na stanowisko prezesa został natomiast 13 stycznia 2016 roku. Od lipca 2016 roku do lutego 2018 roku był członkiem rady nadzorczej Lotos Biopaliwa, a od czerwca 2016 roku do lutego 2018 roku przewodniczącym rady nadzorczej Dalmor, spółki Skarbu Państwa. 2 marca 2017 roku został prezesem zarządu Energi S.A. - państwowego potentata energetycznego.

5 lutego 2018 został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen. Zastąpił na tej funkcji Wojciecha Jasińskiego.

Afera mailowa rządu PiS

W sprawie ujawnionych maili zadaliśmy pytania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz koncernowi PKN Orlen. Centrum Informacyjne Rządu odpisało w podobnym tonie, jak w kontekście pytań o poprzednie wiadomości. Napisano między innymi, iż nasz kraj "od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym, realizowanych z terytorium Rosji". "Nie będziemy komentować treści materiałów, które wykorzystywane są do akcji dezinformacyjnej, prowadzonej przez osoby z terenu Federacji Rosyjskiej" - dodano.

PKN Orlen odpowiedział, że "nie komentuje materiałów powstałych w oparciu o źródła, których wiarygodności nie można potwierdzić".

Centrum Informacyjne Rządu od początku afery mailowej oświadczało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów". Działo się to między innymi w trakcie wciąż trwającego kryzysu przy granicy polsko-białoruskiej. Potem CIR informowało, że nasz kraj "doświadczył ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z kierunków wschodnich".

>> Dworczyk dalej z rządową funkcją i przywilejami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów <<

Michał Dworczyk pod koniec września 2022 roku zapowiedział swoją dymisję. Formalnie został odwołany dwa tygodnie później - 13 października 2022 roku. Po odwołaniu z funkcji szefa kancelarii premiera Michał Dworczyk pozostał członkiem rządu oraz bliskim współpracownikiem Mateusza Morawieckiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości