Wiceprezes PiS Adam Lipiński będzie ministrem odpowiedzialnym za kontakty rządu z parlamentem w gabinecie premier Beaty Szydło. Jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pełnił już taką funkcję w latach 2005-2007.
O tym, że Lipiński będzie ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. kontaktów z parlamentem poinformowała w poniedziałek desygnowana przez PiS na premiera Beata Szydło. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Beata Szydło przedstawili na konferencji prasowej skład nowego rządu.
- Mamy rząd dosyć sprawny, zdecydowany, dynamiczny i przede wszystkim rząd, który będzie skuteczny - mówił dzisiaj dziennikarzom Lipiński. - Nie możemy się wycofać z naszego różnego rodzaju deklaracji dotyczących gospodarki, polityki społecznej, zagranicznej. Mamy mocny rząd - zapewniał.
"Jest człowiekiem dialogu"
59-letni polityk na początku lat 90. był jednym z założycieli Porozumienia Centrum (PC), partii na bazie której powstało PiS. Od 1999 r. do 2001 r. był prezesem PC. Później był współtwórcą PiS; od początku powstania tej partii jest jej wiceprezesem.
Lipiński zasiadał w ławach poselski Sejmu I kadencji (1991-1993); uzyskał wówczas mandat z dolnośląskiej listy PC. Ponownie do Sejmu dostał się w 2001 r., ale już z list PiS. Od tej pory Lipiński zasiada nieprzerwanie w ławach poselskich.
Polityk rzadko pokazuje się w mediach, choć jest uważany za jednego z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w KPRM ds. kontaktów z parlamentem. W 2006 r. został również szefem gabinetu politycznego ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Znający Lipińskiego jeszcze od czasów demokratycznej opozycji we Wrocławiu w latach 80. poseł PiS Jacek Świat podkreślił, że potrafi on "jednoczyć ludzi i przekonywać do wspólnych celów".
- Jest człowiekiem dialogu, zawsze potrafi znaleźć to, co łączy, a nie to co dzieli i dzięki temu jest też szanowany i ceniony. Właśnie te zdolności do dialogu sprawiają chyba, że został wybrany do tej roli kontaktów w parlamencie, bo potrafi połączyć ludzi od prawa do lewa - powiedział Świat.
Taśmy prawdy
O Lipińskim zrobiło się głośno w 2006 r. po ujawnieniu taśmy z zapisem jego rozmowy z Renatą Beger, wówczas posłanką Samoobrony. We wrześniu 2006 r. TVN wyemitowała w programie "Teraz My" nagrania z ukrytej kamery, w których ministrowie w kancelarii premiera Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz rozmawiali z posłanką Samoobrony m.in. o jej propozycji przejścia do PiS w zamian za otrzymanie stanowiska w ministerstwie rolnictwa. Wywołało to poruszenie w świecie politycznym i opinii publicznej, a Beger zawiadomiła prokuraturę o próbie jej skorumpowania. Śledztwo umorzono.
Lipiński ma również w swoim życiorysie działalność opozycyjną w czasach PRL. Działał w NSZZ Solidarność we Wrocławiu. W stanie wojennym ukrywał się. Polityk PiS z wykształcenia jest ekonomistą.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP / Paweł Supernak