RPO: podważone zostały konstytucyjne gwarancje praw osób LGBT, zwłaszcza przez prezydenta Dudę

komisja sprawiedliwosci 01
Bodnar: jeżeli do 15 lipca nie zostanie wybrany nowy RPO, to nie mam innej opcji, jak pożegnać się z urzędem
Źródło: TVN24

We wtorek po południu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji, na którym Adam Bodnar przedstawił informację o działalności RPO w 2020 roku, z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Jednym z punktów wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka było zapoznanie się z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku, z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Tak relacjonowaliśmy posiedzenie komisji:

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

Czytaj także: Senatorka PiS o Bodnarze: biegał w obronie nawiedzonych bab siejących religię śmierci

Bezskuteczne próby wybrania nowego RPO

Trybunał Konstytucyjny, kierowany przez Julię Przyłębską, orzekł w połowie kwietnia, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją. Kadencja dotychczasowego rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku. Według tego, co stwierdził TK, przepis o kadencji RPO "traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw", co stało się 15 kwietnia. Następcy obecnego rzecznika nadal nie ma.

Do tej pory, mimo kilku prób, parlamentowi nie udało się dokończyć procesu wyboru. Ostatnią osobą, którą Sejm wybrał na to stanowisko, był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, ale ostatecznie Senat nie zaakceptował tej kandydatury.

Czytaj także: