Adam Bodnar po miesiącu od objęcia funkcji Prokuratora Generalnego napisał list do wszystkich prokuratorów, asesorów, asystentów i pracowników prokuratur. Wskazał w nim swoje najważniejsze cele i wyzwania stojące przed prokuraturą.
Adam Bodnar będzie gościem "Faktów po Faktach" dziś o godz. 19.30 w TVN24
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar napisał, że swoją funkcję "traktuje jako zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie względem społeczeństwa domagającego się przywrócenia oraz zagwarantowania standardów praworządności".
Jak stwierdził, przez osiem ostatnich lat prokuratura podlegała "negatywnym przemianom związanym z ograniczaniem niezależności prokuratora oraz jej upolitycznieniem" i "w rezultacie stała się organem koncentrującym się na realizacji partykularnych interesów".
"Dostrzegam to pomimo krótkiego okresu urzędowania na powierzonym mi stanowisku. Mam nadzieję, że moje dotychczasowe doświadczenia społeczne, państwowe i naukowe będą wartością dodaną dla prokuratury" - dodał.
Najpierw "przywrócenie właściwych, europejskich standardów"
Napisał, że "bliska jest mu ochrona praworządności i dążenie do zachowania wierności postanowieniom konstytucji" i dlatego "w pierwszej kolejności będzie podejmował działania zmierzające do przywrócenia właściwych, europejskich standardów funkcjonowania prokuratury".
"Zgodnie z opinią Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich (...) na temat europejskich standardów i zasad kształtujących status prokuratora we wszystkich systemach prawnych prokuratorzy przyczyniają się do zagwarantowania praworządności, w szczególności poprzez uczciwy, bezstronny i skuteczny wymiar sprawiedliwości, zaś prokuratorzy działają w imieniu społeczeństwa i w interesie publicznym, w celu ochrony praw i wolności człowieka" - wskazał Bodnar w liście. "Chciałbym, aby do czasu rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego te czynniki kształtowały podstawy działania Prokuratury" - zadeklarował.
"Będę czynił wszystko, aby mogły być one realizowane na co dzień przy wykonywaniu przez Państwa obowiązków służbowych. Nie wykluczam wykorzystywania w tym aspekcie dostępnych Prokuratorowi Generalnemu instrumentów, ale będą one transparentne i osobiście będę brał za nie odpowiedzialność. Nie dopuszczę do sytuacji, aby w ramach prokuratury podejmowane były bezprawne działania wpływające na niezależność prokuratora" - napisał prokurator generalny.
Bodnar o wyzwaniach
Bodnar zaznaczył w liście, że "wyzwania, przed którymi stoi prokuratura w demokratycznym państwie prawnym obejmują nie tylko zmiany odnoszące się do kwestii aksjologicznych, ale też do przywrócenia elementarnej sprawiedliwości w ramach prokuratury w wielu aspektach jej funkcjonowania".
Napisał, że w prokuraturze trzeba między innymi zadbać o stabilizację kadrową, poprawić "byt materialny pracowników" i skończyć ze "stagnacją wynagrodzeń kadry urzędniczej". Bodnar chce "zapewnić godziwsze warunki pracy", ale również sprostać wyzwaniu "pełnej informatyzacji prokuratury".
Bodnar o "sprawie wagi państwowej" i "zadaniu wielkiej wagi"
Jak stwierdził, "stajemy przed wyzwaniami związanymi ze zmianami społecznymi, których prokuratura jest istotną częścią". "Długo hamowany proces realnego udziału Polski w europejskiej przestrzeni wymiaru sprawiedliwości został odblokowany. Rozpoczęta procedura przystąpienia do Prokuratury Europejskiej w ramach wzmocnionej współpracy umocni pozycję Polski jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej" - napisał minister.
"Sprawą wagi państwowej jest podjęcie prac nad nową ustawą ustrojową dotyczącą prokuratury oraz sprzężonymi z nią zmianami w kodeksie postępowania karnego. Decydującą rolę na tej drodze powinien odegrać dialog społeczny. Zadaniem wielkiej wagi jest stworzenie autentycznej reprezentacji prokuratorów mającej stać na straży niezależności prokuratorów. Pierwszym krokiem ku realizacji tego celu jest wzmocnienie roli Krajowej Rady Prokuratorów, która powoli się dokonuje" - dodał.
"Wyrażam głębokie przekonanie, że w 2024 roku uda Nam się wspólnie doprowadzić do zwiększenia poczucia satysfakcji i zadowolenia wynikającego z pracy w prokuraturze i związanej z tym zarówno poprawy statusu materialnego, ale również kultury organizacyjnej, jak i przywrócenia szacunku dla codziennego trudu służby prokuratorskiej i urzędników prokuratury. Życzę Wszystkim Państwu również wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" - czytamy w liście do prokuratorów.
Źródło: tvn24.pl