Relacja odświeża się automatycznie
- 19:20
Kończymy relację w tvn24.pl! Dziękujemy, że byliście z nami.
- 18:34
Bielan: Pamiętam spotkanie z prezesem PSL, wówczas politykiem opozycji, obecnie wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Po tym spotkaniu Gowin zmienił radykalnie zdanie ws. wyborów prezydenckich. Stał się zdecydowanym przeciwnikiem organizowania wyborów w jakiejkolwiek formie w maju
- 17:59
Bielan: posłom Porozumienia składano rozmaite propozycje, jeśli zagłosują przeciwko wyborom 10 maja.
- 17:51
Joński: kto mógł w PiS podjąć decyzję o organizacji wyborów? Bielan: Komitet Polityczny PiS, na jego czele jest Jarosław Kaczyński. Nie mógł on podjąć decyzji jednoosobowo. Obecnie Komitet liczy około 20 osób.
- 17:49
Bielan: co kilka dni rozmawiałem i rozmawiam z Jarosławem Kaczyńskim w sprawach politycznych.
- 17:43
Bielan: Krystian Szostak odszedł z Orlenu w 2018 roku.
- 17:42
Bielan: Krystiana Szostaka znam od kilkunastu lat jako świetnego prawnika.
- 17:41
Pytania zadaje Dariusz Joński (KO).
- 17:41
Rozpoczyna się druga tura pytań.
- 17:41
Bielan: zadaniem rządu było zbadanie rozwiązań prowadzących do przeprowadzenia wyborów.
- 17:35
Krystian: z kim według pana wiedzy spotykał się Gowin ws. wyborów kopertowych? Bielan: W Gliwicach spotkał się z Borysem Budką i 31 marca z Kosiniakiem-Kamyszem. Początkowo Gowin mówił mi o swoich spotkaniach.
- 17:31
Krystian: co pan wie o wspominanym już dzisiaj spotkaniu Gowina i Kosiniaka-Kamysza? Bielan: Nie było mnie tam, ale od razu po nim Gowin stał się przeciwnikiem wyborów. Odbyło się w domu Michała Kamińskiego.
- 17:29
Pytania zadaje Mariusz Krystian (PiS).
- 17:29
Posiedzenie wznowione.
- 17:21
Przewodniczący ogłosił 5 minut przerwy.
- 17:19
Bielan: groziło wtedy Polsce powstanie większości w Sejmie bez PiS, od Konfederacji do Lewicy.
- 17:11
Kucharska-Dziedzic: czy pana znajomi brali udział w tworzeniu ustawy lub założeń ustawy o wyborach 10 maja? Bielan: brał w tym procesie udział adwokat Krystian Szostak, mój znajomy, ale znajomy także Jarosława Gowina i innych polityków.
- 17:01
Bielan: jeżeli rozmawiałem wtedy z premierem Mateuszem Morawieckim, to pewnie o wyborach.
- 17:00
Bielan: nie pamiętam, żebym rozmawiał z ówczesnymi prezesami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - Piotrem Ciompą i Maciejem Biernatem - o zabezpieczeniu kart wyborczych.
- 16:51
Pytania zadaje Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).
- 16:47
Wójcik: co by było, gdyby wybory się nie odbyły? Bielan: Obowiązki prezydenta zacząłby pełnić marszałek Sejmu. Doszłoby też do kryzysu konstytucyjnego.
- 16:46
Bielan: Senat zablokował organizację wyborów przez spadające notowania kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Celem była podmiana jej na kogoś innego.
- 16:42
Wójcik: kto jeszcze według pana powinien zostać przesłuchany przez komisję? Bielan: Osoby tworzące większość w Senacie. Ewentualnie osoby, które namawiały Jarosława Gowina do zmiany większości w Sejmie.
- 16:40
Pytania zadaje Michał Wójcik (PiS).
- 16:38
Bielan: w perspektywie roku po wyborach moja pozycja w obozie Zjednoczonej Prawicy się pogorszyła.
- 16:29
Tumanowicz: kto był autorem ustawy o w pełni korespondencyjnych wyborach 10 maja? Bielan: członkowie rządu odpowiedzialni za kontakt z parlamentem? Tumanowicz: któryś z pana współpracowników? Bielan: nie przypominam sobie.
- 16:26
Tumanowicz: czemu nie był pan zwolennikiem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego? Bielan: Mieliśmy wprowadzony stan epidemiczny. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przesunąć wybory, byłoby groźnym precedensem.
- 16:24
Pytania zadaje Witold Tumanowicz (Konfederacja).
- 16:24
Bielan: Nie przekupywałem ani nie zastraszałem nikogo, kto był przeciwko wyborom 10 maja. Takie pytania są obraźliwe.
- 16:21
Filiks: kiedy odbyła się rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim, w której pojawiły się sygnały, że wybory mogą nie odbyć się 10 maja. Bielan: Myślę, że to był początek maja. Wtedy zapowiadało się, że ustawa nie wróci z Senatu do Sejmu odpowiednio szybko.
- 16:18
Przewodniczący wyłącza mikrofon Bielanowi po dłuższej wymianie zdań z Magdaleną Filiks.
- 16:07
Filiks: jak długa jest tradycja organizowania wyborów korespondencyjnych w Niemczech? Bielan: zostały wprowadzone w latach 50. XX wieku. Filiks: jak długa jest taka tradycja w Polsce? Bielan: W ten konkretny sposób organizowano wybory w Bawarii po raz pierwszy w marcu 2020 roku. Prawo zmieniono tam 3 dni przed wyborami.
- 15:55
Pytania zadaje Magdalena Filiks (KO).
- 15:54
Joński: czy jest pan świadomy, co grozi za składanie fałszywych zeznań? Bielan: Odbieram to jako groźbę. Jarosław Gowin wyznaczył Anackiego do rozmów na temat terminu wyborów.
- 15:52
Komisja pokazuje wymianę sms-ów między Bielanem, a ówczesnym członkiem Porozumienia Robertem Anackim z 10 maja, dotyczącą terminu przeprowadzenia wyborów. Wcześniej Bielan mówił, że Anacki to "aferzysta" i że zerwał z nim kontakt w kwietniu 2020 roku. Joński: okłamał pan opinię publiczną.
- 15:44
Bielan: Senat zastosował obstrukcję, przez którą nie doszło do wyborów 10 maja. Po to, by podmienić kandydatkę Koalicji Obywatelskiej.
- 15:35
Bielan: Jarosław Gowin był w takiej sytuacji naturalnym kandydatem na marszałka Sejmu.
- 15:34
Bielan: Próbowano w tym czasie zmienić większość w Sejmie. Dzień po kolacji Jarosława Gowina z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem stosunek Gowina do wyborów diametralnie się zmienił.
- 15:31
Pytania zadaje Waldemar Buda (PiS).
- 15:30
Bielan: Byłem jednym z liderów tworzących Zjednoczoną Prawicę. Uważałem, że moim obowiązkiem było uniknięcie sytuacji, w której nie wybierzemy głowy państwa i dojdzie do kryzysu konstytucyjnego.
- 15:28
Bielan: Te wybory pokazały braki systemowe w państwie polskim. Powinniśmy to przeanalizować i być w przyszłości w stanie przeprowadzić wybory mimo różnych zakłóceń.
- 15:26
Bielan: byłem sceptyczny do pomysłu zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta do 7 lat proponowanej przez Jarosława Gowina.
- 15:23
Bielan: myślę, że przeprowadzenie wyborów 10 maja było wykonalne w trybie w pełni korespondencyjnym i przy dostarczeniu pakietów wyborczych jako przesyłek zwykłych, nie poleconych.
- 15:16
Komisja pokazuje maila wysłanego przez prezesa zarządu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych Macieja Biernata do Adama Bielana dotyczącego zabezpieczenia kart wyborczych. Bielan: nie przypominam sobie takiej korespondencji, nie wszystkie maile jestem w stanie przeczytać.
- 15:13
Romowicz: Dlaczego 2 dni po wyborach w Bawarii, kiedy dzwonił pan do Jarosława Kaczyńskiego, już pan wiedział, że wybory korespondencyjne będą bezpieczne? Okres wylęgania wirusa to 2 tygodnie. Bielan: uważałem, że byłyby bezpieczniejsze, gdyż nie wymagały kontaktu między listonoszem a obywatelem, tak jak miałoby to miejsce według ustawy z 27 marca 2020 roku o częściowych wyborach korespondencyjnych.
- 15:08
Bielan: nie rozmawiałem o wyborach z Michałem Wypijem.
- 15:06
Pytania zadaje Bartosz Romowicz (PL2050-TD).
- 15:04
Bielan: wszyscy kandydaci mieli takie same szanse na prowadzenie kampanii wyborczej.
- 15:04
Jak wyglądał pierwszy telefon do Kaczyńskiego ws. wyborów? Bielan: Nie pamiętam, to było cztery lata temu. Dzwoniłem do Jarosława Kaczyńskiego regularnie.
- 14:58
Bielan: wydaje mi się, że za wykonanie wyborów odpowiedzialny był wicepremier Jacek Sasin, ponieważ nadzorował Pocztę Polską.
- 14:57
Bielan: widziałem ekspertyzę, że po wyborach w Bawarii nie wzrosła tam liczba zakażeń koronawirusem.
- 14:55
Bielan: moim zdaniem Jarosław Gowin przez swój sprzeciw wobec przeprowadzenia wyborów 10 maja chciał doprowadzić do zmiany większości w Sejmie.
- 14:54
Karnowski: ile razy rozmawiał pan z Jarosławem Kaczyńskim na temat wyborów? Bielan: Nie prowadziłem takich statystyk. Więcej niż raz. Niczego mu nie proponowałem, wyraziłem swoją opinię.
- 14:50
Bielan: To było bardzo stosowne, że dążyłem do tego, by wybory się odbyły. W przeciwieństwie do polityków Koalicji Obywatelskiej w Senacie.
- 14:49
Karnowski: czy nie uważa pan za niestosowne bycie członkiem sztabu jednego z kandydatów i jednoczesną próbę wpływu na formę przeprowadzenia wyborów? Bielan: to Koalicja Obywatelska chciała, by wybory się nie odbyły, bo chciała podmienić kandydata w wyborach.
- 14:45
Pytania zadaje Jacek Karnowski (KO).
- 14:45
Przewodniczący wyłączył mikrofon świadkowi.
- 14:44
Bielan: wybory korespondencyjne to był pomysł jak wyjść z kłopotu po uchwaleniu przez Sejm ustawy z 27 marca 2020 roku.
- 14:42
Joński: rozmawiał pan o wyborach z Mateuszem Morawieckim? Bielan: nie przypominam sobie. Joński: czy rozmawiał pan o formie przeprowadzenia wyborów z prezydentem Dudą? Bielan: tak, nie pamiętam jaka była jego opinia.
- 14:40
Bielan: według ustawy z 27 marca pakiety wyborcze miały być dostarczona za pomocą przesyłek poleconych, to było prawie niewykonalne.
- 14:37
Joński: z jednej strony był pan w sztabie jednego z kandydatów - Andrzeja Dudy, a z drugiej chciał pan decydować jak będą wyglądały wybory. Bielan: nie ja decydowałem o tym, jak będą wyglądały wybory.
- 14:35
Bielan: prezes Kaczyński powiedział, że się nad tym zastanowi.
- 14:33
Bielan: Pierwszy raz na temat wyborów korespondencyjnych rozmawiałem z Jarosławem Gowinem. Potem rozmawiałem telefonicznie z Jarosławem Kaczyńskim, że powinno się rozważyć przeprowadzenie w pełni korespondencyjnych wyborów.
- 14:29
Bielan: nie rozmawiałem o wyborach z Jackiem Sasinem.
- 14:27
Bielan: Rozmawiałem z Jarosławem Gowinem na temat wyborów. Czy byłem pomysłodawcą wyborów korespondencyjnych? Nie. Opowiadałem się za organizacją wyborów korespondencyjnych takich jak w Bawarii.
- 14:24
Bielan: nie uważam, że kilka milionów obywateli zostałoby pozbawionych prawa do głosowania przez niedostarczenie pakietu wyborczego.
- 14:23
Bielan: jeżeli nie byłoby wyników, w których różnica między kandydatami wynosiła kilka tysięcy głosów, to wyniki nie byłyby podważane.
- 14:19
Bielan: Uważałem, że bardzo trudne do zrealizowania było przeprowadzenie wyborów częściowo korespondencyjnych, dla 10 milionów osób. Taką ustawę 27 marca uchwalił Sejm. Uważałem, że wybory powinny być w pełni korespondencyjne. Takie wybory przeprowadzono w tym czasie w Bawarii.
- 14:16
Bielan: Wybraliśmy mniejsze zło. Możliwość zafałszowania wyborów korespondencyjnych na wielką skalę byłaby mała.
- 14:15
Komisja prezentuje materiał wideo, na którym świadek stwierdza, że głosowanie korespondencyjne "stwarza możliwość zafałszowania wyborów".
- 14:11
Bielan: wśród posłów Porozumienia podział przebiegał mniej więcej po połowie.
- 14:11
Joński: czy Zjednoczona Prawica była podzielona w sprawie formy przeprowadzenia wyborów w 2020 roku? Bielan: w kwietniu 2020 roku można mówić o podziale.
- 14:10
Pytania zadaje Dariusz Joński (KO).
- 14:10
Rozpoczyna się sekcja pytań.
- 14:09
Świadek złożył przyrzeczenie.
- 14:08
- 14:07
Przewodniczący poucza świadka o jego prawach.
- 14:05
Przewodniczący komisji Dariusz Joński otworzył posiedzenie.
- 14:02
Swoje miejsce zajął już Adam Bielan.
- 14:01
Na sali posiedzeń pojawiają się pierwsi posłowie.
- 13:49
Przed dwoma tygodniami na pytania komisji odpowiadał były szef MSWiA Mariusz Kamiński.
- 13:36
Nazwisko europosła pojawiło się m.in w zeznaniach byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina, według którego pomysłodawcą zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 r. był właśnie Bielan.
- 13:32
Główny punkt obrad to przesłuchanie europosła PiS Adama Bielana.
- 13:30
Dzień dobry! Na godz. 14 zaplanowano rozpoczęcie posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Rozpoczynamy relację w tvn24.pl!